Meyve Sebze Seçmenin Püf Noktaları!

meyve sebze

Meyve ve sebze alışverişi ayrı bir uzmanlık işi. En kaliteli, en taze ve en lezzetlisini nasıl seçebiliriz? Kusursuz, mükemmel bir  şekli mi olmalı? Yoksa en pahalısı mı olmalı? İşte meyve ve sebze alışverişinizi kolaylaştıracak, daha lezzetli ve daha tazesini satın almanıza yarayacak bazı ipuçları…

Daha sulu meyve için ağır olanını seçin!

Meyvenin kusursuzunu seçmeyin. Ağırlığına dikkat edin. Ayrıca kabuğunun çatlaklarla dolu olması, meyvenin kabuğu çatlatacak kadar sulu olduğunu gösterir. Mesela nar alırken, ağır ve parlak renkli olanı tercih edilmelidir. Şeftali küçük olsa bile göründüğünden daha ağırsa, bu meyvenin sulu olduğunun ve olgunlaştığının bir işaretidir. Çekirdek şeftaliden kolaylıkla ayrılıyorsa, doğru seçim yapmışsınız demektir. Kayısı sert, rengi kızarık ve ağır olmalıdır.

Küçük olanı tercih edin!

Her zaman daha küçük olanı tercih ederseniz hem hormonlu meyve ve sebze alma ihtimalini düşürmüş olursunuz, hem de daha lezzetli olanlardan seçmiş olursunuz. Hakiki Çanakkale domatesi ya da Diyarbakır karpuzu alacaksanız durum değişir tabiiJ

Eriğin iyisi yere düşünce karpuz gibi çatlar!

Yeşil eriğin sert ve parlak renkli olması, kaliteli ve lezzetli olduğunu gösterir. Yere attığınızda çatlıyorsa bilin ki o en iyisidir.

Kelek karpuz derdine son!

Ağır, oturaklı, ayna gibi parlak kabuklara sahip karpuz, doğru karpuzdur. Sararmış olması güneşte çok durmuş olduğunu ve çürümeye başladığını gösterir. Yoğun nişasta kokusu varsa, hormonlu demektir. Mutlaka koklayın!

Kokusu, ne kadar olgun olduğunun göstergesidir…

‘Kavun değil ki, koklayıp da alasın” sözünü boşuna söylememişler. İyi bir meyve güçlü bir koku yayacağından, olgunluğundan emin olabilmek için altını koklamaktan çekinmeyin. Mesela, karpuzda olduğu gibi, kavun alırken ağırlığına ve kokusuna dikkat edin. Tek fark; kavun karpuzun aksine bekledikçe ağırlaşır ve tadı güzelleşir.

Çilek iri olmalı

Çilek mevsimindeyiz, almanın tam zamanı! Olgunlaşmamış çilek sert olur. Güneşte az durmuşunu, iri ve yapışık olmayanlarını tercih edin.

Gelelim Domatese…

Domatesin tepe kısmının çevresindeki hafif yeşil çizgiler, olgun ve iyi olduğunun göstergesidir. Sivri çıkıntılar ve içinin fazlaca boş olması da, hormonlu olduğunu gösterir. Bir çok çeşide sahip domatesten hangisini seçerseniz seçin ağır, kırmızı ve ince kabuklu olmasına dikkat edin.

Salatalık

Büyüdükçe salatalığın içi yumuşar ve tatsızlaşır. Şekilsiz, bir ucu kalın, bir ucu ince salatalıkların da içi sünger gibidir. Sapı yeşil olan salatalık ise taze olandır.

Soğan sert ve kokusuz olmalı

Soğanın en az kokanını bulmak gerekir. Sert bir kokuya sahip soğan; filizlenmiş, daha az sıkı ve daha az çıtır demektir.

Portakalın ince kabuklu ve parlak olanı makbuldür

Portakal alırken hafifçe sıkın. Ufak görüntüsüne göre daha ağır olan portakalların iyi çıkma olasılığı daha yüksektir. Kuru ve hafif görünüyorsa yeterince sulu olmaması muhtemeldir.

Patatesin tazesini seçerken

Patatesin kabuğu kolayca sıyrılıyorsa ve içi sarıysa tazedir, bunu anlamak için baş parmağınızla patatesin kabuğuna hafifçe bastırın. Aşırı gübre ve hormon kullanılan patatesler şekilsiz ve yumruları birbirine yapışıktır. Filizlenmiş patatesleri ise kesinlikle almayın.

Kaynak: yemek.com