Mutfakta Hataya Dikkattt!

pişen makarna

Hepimizin mutfakta kendine özgü bir tarzı var. Öyle ki; kimimiz zeytinyağından vazgeçemez, kimimiz aklına ne gelirse yoğurtla yer, kimimizse makarnayı az pişmiş tercih eder. Ama öyle mutfak gerçekleri vardır ki değiştirilmesi ‘zinhar’ yanlıştır. Neler mi, gelin birlikte göz atalım…

Salatayı servis öncesi soslayın

Tazecik yeşilliklerle hazırladığınız nefis salatanızı sakın ola ki yapılış esnasında soslamayın. Bu uygulama salatanın tüm çıtırlığını yok edecektir. Bunun için en iyisi sosu salatayı servis etmeden hemen önce dökün.

Makarnayı haşladıktan sonra soğuk sudan geçirmeyin

Makarnanızın vitaminini, besin değerlerini ve lezzetini kaybetmesini istemiyorsanız, haşlama sonrası soğuk sudan geçirmeyin. Yapmanız gereken makarna suyunu süzüp sosla karıştırmak. Sosunu içine çeken makarnalarınızın daha leziz ve diri olacağını göreceksiniz.

Önce soğan, sonra sarımsak 

Yemeklerde sarımsak kullanacaksanız, kavurma işlemi sırasında önce soğanları, yumuşamalarının ardından ise sarımsakları ekleyin. Aksi halde sarımsaklar yüksek sıcaklıkta uzun süre kalamadıklarından yanacaklar ve kötü bir koku ve görünüm sergileyecekler.

Buzluktan çıkan eti hemen ocağa almayın

Etinizi buzluktan çıkarır çıkarmaz ocağa koyarsanız normalden daha fazla su salıp lezzetini kaybedecektir. İşin doğrusu ise eti oda sıcaklığına yakın hale gelene kadar dışarıda bekletmek.

Kek yaparken yumurtayı çok çırpmayın

Kek hamurunuzun içine koyduğunuz yumurtaları çok fazla çırpmayın. Gereğinden fazla çırparsanız kekiniz kabarmaz. Şeker taneleri eriyinceye kadar çırpmak yeterli olacaktır.

Pilavlık pirinci iyice yıkayın

Pilav yapmadan önce pirinçleri nişastası tamamen gidene kadar ve süzgeçten şeffaf su akmaya başlayana kadar yıkayın. Aksi takdirde tane tane pilav sizin için hayal olacaktır.

Kaynak: www.yemek.com