Peyniri Paketiyle Yemek!

Bilim gün geçtikçe ilerliyor sevgili Bigoody’ciler. Bu bizi kimi zaman sevindiriyor, kimi zaman üzüyor. Bu haberimiz sevindiren cinsten. Hem kendimize, hem çevremize eziyet eden sevimsiz plastik ambalajlar çok yakında tarihe karışacak gibi. En azından süt ürünleri için…

Plastik denen sevimsizi hayatımızdan atmamız oldukça zor gibi. Özellikle çocuklu evlerde kırılıp dökülmeleri minimuma indirmek için annelerin sarıldığı bir can simidi. Kimi zaman renkli renkli, çok cazibeli. Ama hem bize hem doğaya verdiği zarar tartışmasız acı bir gerçek. Alay eder gibi bizimle adeta, besinleri korumak için plastiği kullanıyoruz, ama bu kanserden korunmamıza yetmiyor, çünkü plastik ambalajlar aynı zamanda en güçlü kansorojenler. Yapılan kimi araştırmalara göre 2050 yılında denizlerde balıktan çok plastik olacağı öngörülüyor.

Ama maalesef yine de ondan vazgeçemiyor, yerine daha sağlıklısını koyamıyoruz. Ya da koyamıyorduk. Amerikalı bilim insanları şimdi bizi bu dertten kurtarmak çabasındalar. Öyle ki; Türkçemize süt-paketi şeklinde çevirebileceğimiz bu özel icat, sütün içinde bulunan kazein proteinin çeşitli aşamalar sonucunda tamamen doğal bir pakete dönüştürülmesiyle elde edilmiş. Araştırma henüz sonuçlanmasa da çalışmalarda elde edilen süt paketleri ile normal plastikten 500 kat daha fazla koruma faktörü elde edildiği söyleniyor. Bu noktada “peki, bu derece sağlıklıysa yenir mi?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Cevabımız evet! Yani birkaç yıl sonra market rafından aldığımız kaşar peynirini ambalajıyla birlikte yiyebiliriz. Sizce de muhteşem değil mi?