Şimdi ‘Maş’ Zamanı!

Son yılların gözdelerinden biri de Maş Fasulyesi. Yıllar yılı değeri sadece Anadolu’da bilinmiş bu zengin baklagil, bugün pek çok ‘fine dining’ restoranın mönüsünü taçlandırmakta. Çorbasından salatasına onlarca özgün yemekte hayat bulan Maş’ı sizlere biraz daha yakından tanıtmak ve çok sevdiğim bir versiyonunu sizlerle paylaşmak istedim…

Anavatanı Hindistan olan ‘Vigna Radiata’, nam-ı diğer Maş Fasulyesi’nin Avrupa’ya Afrika yoluyla İspanyollar tarafından getirildiği tahmin ediliyor. Amerika’ya 18. Yüzyıl başlarında giden Maş’ın Anadolu topraklarına ne zaman ve nasıl geldiği çok net olmamakla birlikte muhtemelen İpek Yolu vasıtasıyla geldiği düşünülüyor. Hindistan’ın binlerce yıllık doğal ürünü olan bu minik yeşil mucize Çin ve  Güney Asya’da yıllar yılı ilaç olarak kullanılmış. Etkili bir toksik arındırıcı olan Maş, cildi nemlendirmekten tutun da mide bağırsak sorunlarına dek uzun bir fayda listesine sahip. İçerdiği yüksek lifle mineral ve vitamin kaynağı olan Maş, yüksek protein de içerir. Düşük glisemik indekse sahip bu şirin baklagil; antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleriyle de bilinir. Düşük kalorisiyle diyet düşkünlerinin de favorilerinden olan Maş, fonksiyonel yapısıyla gastronomi profesyonellerince de çok sevilen bir besindir.

Filiz yapılı besinler malumunuz ciddi birer hücre yeniliyicidirler. İşlenmemiş yapıları nedeniyle ‘alkali’ olarak da kabul gören bu besinlerden yüksek oranda fayda sağlamak için onları ‘filizli’ halleriyle tüketmemiz çok önemli. Üstelik pek çoğunun filizlendirme işlemi çok kolay ve keyifli… Maş Fasulyesi de pek çok filizli gibi, filizlendirilmiş haliyle çok daha faydalı ve sağlıklı. Bir su bardağı pişirilmiş maş fasülyesi 200 kalori civarındayken filizlendirilmiş hali sadece 30 kalori. İlgilenenlere duyurulur…

NARLI MAŞ SALATASI

Malzemeler:

  • 1 su bardağı maş fasulyesi (1 gece önce ıslatılmış)
  • 1 adet orta boy domates
  • 1 adet orta boy kırmızı soğan
  • ½ nar
  • 10-15 yaprak tazen nane
  • çeyrek demet maydanoz
  • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • ½ limon suyu
  • tuz
  • kırmızı pul biber

Hazırlanışı:

Maş fasulyesini bir gece önceden ıslatın. Ardından üzerini 3-4 parmak geçecek kadar su koyarak orta ateşte 10 dakika kadar haşlayın.  Ayrı bir yerde maydanoz ve naneyi yıkayın, süzün ve ince ince doğrayın. Domatesin çekirdeklerini çıkartın ve ufak ufak doğrayın.

Kırmızı soğanı da aynı şekilde küp şeklinde doğrayın. Ayıkladığınız nar tanelerini ilave edin. Geniş bir kaba önce haşlanmış maş fasulyelerinizi, sonra diğer malzemeleri ekleyin. Malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağlayın. Tuz, pulbiber ekleyin. Yarım limonun suyunu ve zeytinyağını da ekleyip tekrar harmanlayın. Ilık ya da soğuk servis edin.

Afiyetle…