Taze Baharatları Nasıl Saklayalım?

Thyme, Sage and Rosemary with Laurel bundled with cotton string and old rusty scissor on wooden board

Taze baharatlar mutfağımızı ve yemeklerimizi taze kılan çok özel bitkiler! Yemeğe kattıkları ise tartışılmaz. Peki taze baharat alışverişini nasıl yapmalıyız? Peki ya aldığımız baharatları nasıl saklamalıyız?  Cevapları yazımızda…

Taze baharat alışverişini çiçekçiden çiçek seçme işlemine benzetebiliriz. Herşeyden önce, aldığımız baharatların tam ve canlı görünümlü yapraklı olanlarını tercih etmeliyiz. Yapraklı baharatları gövdesinden tuttuğumuzda yaprakların görece yüksekte kalması gerekir. Eğer yapraklar gevşek bir yapı gösteriyorsa o bitkiden vazgeçin, gitsin.

Taze baharatlar gerektiği gibi depolanabilirse uzun süre taze muhafaza edilebilirler. Tabii bunun birkaç püf noktası var. Ve, tabii bunları sizinle paylaşabilirim…

  • Salata yıkayıcısına soğuk su koyarak taze baharatları bu suyun içerisinde, üzerlerindeki toprak artıkları yumuşayacak şekilde itina ile çevirerek yıkayın. Suyu boşaltın, bahartları üzerindeki sudan kurtuluncaya kadar çevirin, bir parça kağıt havlunun üzerine koyun ve üzerine kağıtla hafifçe bastırarak bütün ıslaklığı ve nemi almaya çalışın.
  • Dayanıklı baharatları hafif nemli bir kağıdın üzerine boylamasına yerleştirin ve bu kağıda sarın. Sonra ağızları kendiiğinden fermuarlı mutfak torbalarının içine yerleştirin ve dolaba koyun.
  • Nazik baharatlarda ise gövdenin sonlarını bir makasla budayın ve renkleri normalin dışında görünen yaprakları kopartın. Bir kavanozun dibine bir parmak su koyun ve kavanozun ağzına poşet v.b. birşeyle kapatıp kavanozun kapağıyla mühürlenmesini sağlayın. Ardından buzdolabına yerleştirin.
  • Fesleğenlerin korunmasında ise bir vazoya ya da kavanoza bir, iki parmak su koyun ve fesleğenleri içine koyun. Direk güneş ışığından uzak tutarak oda sıcaklığında muhafaza edin.