The Ritz-Carlton, İstanbul Sofrasında “Aromatik Şölen”

Şıklığın ve zarafetin İstanbul’un merkezindeki adreslerinden The Ritz-Carlton İstanbul, bu kez de beş duyuya aynı anda hitap eden ziyafet menüleriyle ön plana çıkıyor. Bu yıl yenilenen 243 odası, süitleri ve muhteşem balo salonuyla 2018 yılına çok iddialı bir giriş yapan dünyanın en lüks otel zincirlerinden The Ritz-Carlton,İstanbul,  “Ebru Erke’nin Bahar Menüsü” ile bu yılki sürprizlerine devam edeceğini de müjdeliyor.

Bu Sofra Duyuları Harekete Geçiriyor

The Ritz-Carlton, İstanbul, bu yıl kutlamalarda, kişiye özel deneyimler ve unutulmayacak anılar yaratmaya kararlı. Bunun için gastronomi ve lezzet dünyasının en sevilen isimlerinden gastronomi yazarı Ebru Erke ile çok özel bir işbirliğine imza atan otelde, bahar kutlamalarının lezzetini maksimuma çıkaracak özel reçeteler şef Selami Güleryüz ve ekibi ile birlikte hazırlanıyor. Lezzetin tanımını aroma, tat, doku ve hissiyat bütünlüğü olarak yapan Erke, menüdeki lezzet bütünlüğünü unutulmaz kılmak için uluslararası esans üreticisi MG International Fragrance Company ile birlikte çalışıyor.

Kıdemli şef parfümör Jorge Lee ile duyuları da harekete geçiren Ebru Erke’nin menüsünde aromadan tada, müzikten görsel ambiyansa baharın enerjisine yakışan bir esinti var. Yemeklerin içerisindeki malzemelerle esansların eşleşmesi sonucunda lezzetin adeta bir seremoniye dönüştüğü menüde, ferahlatıcı ve gözde limoni notalardan; deniz havasını hatırlatan kompozisyonlara; baharatlı özel dokunuşlardan tatlı kokulara kadar lezzet yolculuğu her boyutta yaşanıyor.