İstanbul’a 3 Saat Uzaklıkta Bir Cennet: İğneada Longoz Ormanları

Zamandan ve paradan tasarruf etmek adına artık kısa sürede gidebileceğimiz ve doğayla iç içe olabileceğimiz seyahat etkinliklerini tercih etmeye başladık. Haftasonları hızlıca şehirden uzaklaşmak isteyenler için birçok alternatif mevcut. Fakat öyle bir yer var ki, hala tam anlamıyla keşfedilmemiş durumda.

İstanbul’a 3 saat uzaklıktaki Kırklareli ilinin İğneada Beldesinde bulunan Longoz Ormanları Milli Parkı, yeryüzünde cenneti hissedebileceğiniz bir yer. Bulgaristan sınırına yakın Karadeniz sahil şeridinde yer alan milli park iki parçadan oluşmakta, bu iki parça arasında ise İğneada belde merkezi yer almaktadır. Milli Parkın güney bölümü Saka Gölü, Deniz Gölü, Hamam Gölü, Pedina Gölü, Mert Gölü ile bu göllerin etrafındaki sazlık alanlar, longoz ormanları ve yaprak döken ormanlar; Milli Parkın kuzey bölümü ise, Erikli Gölü ve çevresindeki sazlık alanlar ile bu bölgeyi çevreleyen longoz ormanlarından oluşmaktadır.

Sorduğunuz soruyu duydum bile. Longoz nedir? Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan özel bir ekosistemdir. Bir diğer adı ”Subasar Ormanı” olan longoz ormanları, oldukça nadir görülen doğal güzelliklerden biridir. Longozlar dünyada sadece 3 yerde bulunuyor; Amazon, Afrika Kongo Havzası ve Türkiye.

İğneada Longoz Ormanında neler yapabilirsiniz? 

 • Özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde, çoğunlukla kayın ve meşe ağaçlarından oluşan ormanda yeşilin her tonunu görebilirsiniz.
 • Longozda, başka hiçbir yerde karşılaşamayacağınız ağaç, bitki ve kuş türlerine rastlayabilirsiniz. Örneğin; Türkiye’de bulunan 453 kuş çeşitliliğinden 258’i İğneada’da. 670’e yakın bitki çeşidini içerisinde barındırıyor. Su menekşeleri ve nilüferlerin manzarası bir anda tüm dertlerinizi unutturacak güzellikte. Aynı zamanda, daha önce hiç görmediğiniz ve muhtemelen göremeyeceğiniz hayvanlarla karşılaşabilirsiniz. Çünkü longozda yaklaşık 668 çeşit özel yabani hayvan türü bulunuyor.
 • Her adımınızda kendinizi doğayla iç içe hissedeceğiniz uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Mert Gölü‘nde kano ile gezinerek longozun zengin florasının tadını çıkarabilirsiniz. Ağaçların göle yansıması eşliğinde kürek çekerken çok eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

İğneada Longoz Ormanına nasıl gidilir? 

Seyahat esnasında genellikle özel araçların tercih edildiği İğneada’ya, otobüs ile de gitmek mümkün. İstanbul’dan Kırklareli’ye otobüs yolculuğunu gidiş-dönüş 100 TL‘ye gerçekleştirebiliyorsunuz. Sonrasında, Kırklareli’nden yaklaşık 1 saat içerisinde sizi İğneada’ya götürecek olan araçlara binmeniz gerekiyor. Kısa süreli seferlerin fiyatları 20-30 TL arasında değişiyor. Belli otobüs şirketlerinin İstanbul’dan direkt İğneada’ya giden seferleri de mevcut.

En çok merak edilen sorulardan birisi de genellikle ”İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı giriş ücreti ne kadar?” oluyor. Önceden ücretsiz olan milli park girişlerine artık ücret alınıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yer alan bilgilere göre giriş ücretleri şu şekilde;

 • Şahıs: 5 TL 
 • İndirimli Şahıs 2.5 TL 
 • Bisiklet: 3.5 TL
 • Motorsiklet: 5 TL 
 • Otomobil: 10 TL 
 • Minibüs: 31 TL 
 • Midibüs: 52 TL
 • Otobüs: 94 TL

Longozlarda yazın yeşilin her tonunu, baharda renk cümbüşünü, kışın beyazlarla kaplı bir rüyayı deneyimlerken, gördüğünüz her şeye hayran kalacaksınız. 3-4 saat içerisinde şehirden kaçarak doğaya kavuşmak en başta ruhunuza, sonra sağlığınıza iyi gelecek.

 

Kaynak: Kırklareli Valiliği , CNN Türk , NTV , İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı