Kestanenin Faydaları…

 

Kestane sevmeyenimiz yoktur. Evimizin huzurunda, sıcacık bir kış akşamında ne de güzel gider. Ya da soğuk bir kış günü, sokakta karşılaşılan mis kokulu bir kestane tezgahı ile nasıl da sevinilir. Peki bu kadar çok sevdiğimiz kestanenin faydalarını biliyor muyuz? Faydaları saymakla bitmeyecek kestanenin birkaç özelliğini sizlerle paylaşalım istedik…

Enfeksiyonlara karşı koruyucu
Vitaminlerin vücudumuza faydası büyük. Kestane de bu noktada parlayan besinlerden. Enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği olan vitamin A, antikor oluşumuna yardımcı olan vitamin C, antioksidan olarak görev yapan vitamin E kestanenin içinde bolca bulunur. Günde 3-6 tane küçük boy kestane, -ara öğünlerde seçilirse- kilo aldırmayacak ve içerdiği C vitamini ile bağışıklığın güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır.

Kalp dostu
Kestane içerdiği yüksek potasyum ile kan basıncını düzenleyerek hipertansiyonu önlüyor, kalp damar hastalıklarından koruyor. Bu özelliklerinden dolayı tuzlu kuru yemişlerden daha ziyade kestane  sağlıklı bir alternatif olabilmekte. Sodyum ile birlikte çalışarak vücudun su dengesinin ayarlanmasında görevli olan kestanenin 100 gramında 486 mg potasyum bulunuyor. Bu özelliğiyle potasyum ihtiyacını karşılamak için de iyi bir kaynak olarak öne çıkıyor.

Abur cubur yerine kestane 
Sağlıklı beslenme yaşamın her döneminde olduğu gibi, büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu çocukluk çağında da çok önemli. Çocuklarınızı boş kalorilerden, yüksek yağ ve şeker içerikli atıştırmalıklardan uzak tutmak, anlayacakları bir dille bu konuda onları bilinçlendirmek istiyorsanız kestane en önemli destekçiniz olmaya aday. Sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği olan kestane, herhangi bir sağlık problemi veya alerjik durumu olmayan çocuklarda gün içinde rahatlıkla destekleyici besin görevi yapar.