AMERİKAN YAPIMI; BOSTON TERRIER

boston terrier cinsi köpek

Son günlerde parkta etrafınıza dikkatle baktıysanız önceleri ülkemizde hemen hemen hiç görülmeyen Boston Terrier’lerin fark edilir biçimde arttığını görebilirsiniz. Güçlü ama sevimli duruşları, asil renkleri ve kibar tavırlarıyla dikkat çeken Boston Terrier’ler zekaları ve enerjileriyle de benzerlerinden ayrılıyorlar.

Amerika Birleşik devletleri’nde ortaya çıkarılan bir tür olan Boston Terrier, 1800’lü yılların sonlarında İngiliz buldog köpeği ile beyaz İngiliz terierinin çiftleştirilmesi sonucu doğmuş. Önceleri ‘bull terrier’ adıyla tanınan cins 1891’de Boston Terrier şeklinde tescillenmiş. Önceleri köpek dövüşleri için yetiştirilmiş olsa da Boston Terrier, zamanla daha az saldırgan olacak biçimde üretilmeye başlanmış. Kibar, dikkatli, zeki ve iyi huylu bir köpek olan Boston Terrier, dikkatli ve enerjik yapısıyla da dikkat çekici. Ses tonuna karşı çok hassas olan bu türün, yaşlı ve çocuklarla da arası gayet iyidir.

Tıknaz, adaleli, 20 kg civarında seyreden bir köpek olan Boston Terrier, büyük yuvarlak gözleri, basık yapılı yüzü ve küçük dik kulakları ile hemen akılda kalır bir görünüm sergiliyor. Neredeyse kırışıksız olan basık yüzünün tam ortasında siyah küçük burnu, geniş göğüs yapısı, kaslı bacakları ile yıllardır arayıp da bulamadığınız tür belki de işte odur!