Bir Damla Propolis De Evcil Hayvanlarımıza…

 

Güçlü antioksidan özelliğiyle bağışıklık sistemini güçlendirici propolisin, evcil hayvanlarımızın bağışıklık sistemini güçlendirmek için de kullanılabildiğini biliyor musunuz?

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahip propolisin hayvanlar üzerinde de olumlu etkileri olduğu kanıtlandı. Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur, her gün bir damla propolisi kedi, köpek kuş gibi evcil hayvanlarımızın suyuna katarak vermemizi öneriyor.

Tanuğur, “Arıların bitkilerin sap, yaprak ve tomurcuklarından topladığı, güçlü anti bakteriyel ve antioksidan etkilere sahip doğal bir arı ürünü olan propolis, kovandaki mikropları yok etmek ve arı kolonisinin sağlığını korumak için kullanılıyor. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi ve hastalıklara karşı korunmamıza yardımcı oluyor. Arıların ürettikleri bu çok özel ve değerli ürünü, hayvanların kullanmasında hiçbir sakınca bulunmuyor. Alerji testini yaparak tüm evcil hayvanlarımıza gönül rahatlığıyla propolis damla verebiliriz. Öncelikle pati ya da ayaklarına propolis damlatılarak kızarıklık, kaşıntı, döküntü, kabarma gibi reaksiyonları 15 dakika gibi bir süre izleyip sonrasında tepkime vermesini bekleyebilirsiniz. Eğer evcil hayvanınız bu reaksiyonları vermiyorsa kendinizle birlikte sevimli dostlarınızın da propolisin yararlı bileşenlerinden maksimum oranda faydalanmasını sağlayabilirsiniz” diyor. Bizden söylemesi…