Evden Çalışma Günlerinde Köpek Besleyenler Ne Yapmalı?

Evden Çalışma Günlerinde Köpek Besleyenler Ne Yapmalı?

Evden çalışma günleri hepimizin hayatında birtakım zorluklara yol açıyorken, özellikle evde köpek besleyenler için durum biraz daha zorlaşabiliyor. Köpekleriniz karantina sürecinde daha az dolaşmaya çıktığı için huysuzlaşıyor olabilir. Sizi gördükçe oyun oynamak istiyor olabilir. Video konferanstayken ya da bir iş üzerinde yoğunlaşmışken bir anda yanınızda belirip havlayabilir, ilgi isteyebilir, bir şeyleri karıştırmaya başlayabilir.

Peki evden çalışma sürecinde köpek besleyenler ne yapmalı?

Köpeğinizin oyun oynamasını ve egzersiz yapmasını sağlayın 

Vakit buldukça köpeğinizin egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu küçük bir top ve oyuncak eşliğinde yapılabilir. Köpeğiniz her ne kadar bu etkinliği sizinle gerçekleştirmek istiyor olsa da acil bir işi bitirmeniz gereken anlarda bir süre oyalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu zamana kadar köpeğinize hiç oyuncak almadıysanız evdeki küçük objeleri de oyuncak haline getirebilirsiniz. Bir çorap bile kolayca top haline getirilebilir. Çorabı oradan oraya atarak eğlenmeye çalışacaktır.

Ödül mamaları ve kemikleri kurtarıcınız olabilir

Köpeklerin gördükleri anda gözlerinde kalplerin belirdiği şey nedir? Tabii ki, ödül mama ve kemikleri. Siz köpeğinize ödül kemiğini verdiğiniz anda köşesine çekilecek ve en sevdiği tadın keyfini çıkaracaktır. Ancak bu süreçte de, köpeğiniz için en sağlıklı besinleri seçmeniz gerektiğini lütfen unutmayın.

YouTube’daki köpek videolarından haberiniz var mı?

YouTube’a ya da herhangi bir video paylaşım platformuna daha önce ”Köpekler için video / Video for Dogs” yazmadıysanız çok mutlu olacaksınız. İnternette köpeklerin dikkatini çekmek adına kurgulanmış birçok video bulunuyor. Köpekler hipnotize olmuş gibi bu videoları izlemeye bayılıyorlar. Hızlıca yetiştirmeniz gereken bir iş esnasında size en az yarım saat kazandırabilir.

Rutinler oluşturun

Karantina sürecini en sağlıklı şekilde geçirmek adına kendinize nasıl rutin oluşturuyorsanız, köpeğinize de aynı şekilde bir rutin oluşturmalısınız. Yemek saati, oyun saati gibi her gün olabildiğince aynı şekilde ilerleyecek bir rutine ihtiyacınız var.

Evcil hayvanlar için ilkyardım kitini hazır bulundurun

Köpekler hareketli hayvanlardır ve zaman zaman kendilerini incitebilecek şeyler yapabilirler. Koronavirüs karantinaları sırasında veteriner ulaşmak ve ihtiyacı olan yardımı almak biraz zor olabilir. Bu yüzden, her ihtimale karşı evde ”evcil hayvanlara özel” bir ilkyardım kitini bulundurun. Bir veteriner kadar olmasa da, dostunuza nasıl yardım edebileceğinizi az çok öğrenmeye çalışın. Konuyla ilgili internette birçok video bulabilirsiniz.