GÖREVLERİ TEHLİKE!

kedileri bekleyen tehlikeler

Malumunuz, “Kedinin başına ne gelirse meraktan gelir” demiş büyüklerimiz. Haklarını yememek lazım, çok da doğru söylemişler. Evimizin sevimli tüylü boncukları maalesef fazlaca meraklı olurlar genelde. Kiminin gözü camdadır, kimininse aklı mutfak dolabında. Beş dakika boş bırakmaya gelmez, bir anda kendinizi balkon demirlerinden bahçeye atlayan kedinizin peşinde çığlık çığlığa bulabilirsiniz. Bu sayfalarımızda kedi besleyen hayvanseverlerin evlerinde dikkat etmeleri gerekenlere bir göz atalım istedik. İşte satırlarımıza yansıyanlar…

Herşey yenmez ve içilmez!

Sanılanın aksine kediler herşeyi yiyemez. Örneğin şekerli yiyecekler ve çikolata kediler için son derece tehlikelidir. Paketli satılan şekerlemelere ayrıca dikkat etmelisiniz. Kedişiniz şekerin yanısıra bir de kağıdını yerse yemek borusunda ya da bağırsaklarında ciddi sorun yaşayabilir. Tıpkı bizler gibi beklemiş, bayatlamış yiyecekler kedilerimizin de bünyesini bozar. İnsanlar tarafından kullanılan sıvı ya da katı ilaçlar da pisinizin ulaşamayacağı yerde saklanmalıdır.

Sizlerin gündelik hayatta vazgeçilmezi olan çoğu içecek de kediniz için risk oluşturur. Çay, kahve ve gazlı içecekler kedinizde ishal, kusma, nefes darlığı ya da merkezi sinir sistemi depresyonuna yol açabilir.

Uzak dur!

Renkli, cıvıl cıvıl parlak oyuncaklar tıpkı çocuklar gibi kedilerin de dikkatiniz cezbeder. Ancak bu tip oyuncaklar yutuldukları takdirde kedinizde boğulmaya dek uzanacak kötü sonuçlar doğurabilir. Aynı şekilde günlük yaşamda kullandığımız düğme, iğne, iplik, toka gibi kimi minik objeler de boğulma riski oluşturur. Bu nedenle küçük oyuncakları ve tehlike oluşturabilecek objeleri ortalıkta bırakmayın!

Kimyasallar zehirler!

Sıvılara ilgili minik patiler için kimyasal maddeler gerçek birer tehlike oluşturur. Keskin kokularıyla zehirleyebilecekleri gibi minik kediniz bir merak tadına da bakmak isteyebilir. Bu nedenle şampuandan deterjana, saç jölesinden sıvı sabuna ve boyaya, gübre ve tarım ilaçlarına kimyevi madde ihtiva eden ürünleri kedilerinizin ulaşamayacağı yerlerde saklamaya özen gösterin. Aynı şekilde kedinize özel olarak kullandığınız şampuanlar da ağızlarına kaçma durumunda miniğinizi zehirleyebilir!

Aman makinelere dikkat!

Araştırma meraklısı kediler içlerine girmedikleri kapalı kutulara karşı çok duyarlıdır. Buzdolabı, fırın, çamaşır ya da bulaşık makineleri kendiler için adeta birer macera kaynağıdır. Dolayısıyla evinizde kediniz için tehlike oluşturabilecek makinelerinizin kapaklarını daima kapalı tutmaya dikkat edin. Hatta siz siz olun buzdolabını kapamadan içeriye son bir göz atmayı ihmal etmeyin. Aynı şekilde ağır ev makinelerinin motor kesimleri de kedilerin içine girip saklanmayı isteyecekleri mekanlardır ve kediler bu tür makinelerden uzak tutulmalıdır.

Elektrik çarpar!

Kediler hemen herşeyi kemirmeye bayılırlar, özellikle de lastik ya da kauçuk türü materyalleri. Evinizin hemer her köşesinde yer alan kablolar, açık-kapalı prizler bu tür materyallerin başında gelir. Öncelikle ince kablolar yerine kalın plastikle kaplı olanlarını tercih edin. Elektrik kablolarını asla ortada bulundurmayın. Kırılmış prizleri ise hiç vakit kaybetmeden kapatın ya da tamir edin. Portatif prizleri de aynı şekilde açıkta bırakmayın.

Dikkat yanarsın!

Sıcak düşkünü kedicikler için evdeki en büyük tehlikelerin başında yanık tehlikesi gelir. Alev alev yanan bir soba, mutfağı ısıtan bir fırın hatta sıcak bir çaydanlık bile kediniz için tehlike arz eder. Dolayısıyla pisinizi aşırı sıcak mekanlar ve kaynayan su, kızıdırılmaya bırakılmış yağ vb. ısı ihtiva eden materyallerden uzak tutmanız gerekir. Bazı elektrikli ev aletleri de alev çıkarmadıklarından kedinizde tehlike duygusu değil oyun etkisi yaratırlar. Dikkat!

Aralık bırakmayın!

Meraklı minnoşlarımızın evin içinde sıkıldıklarında yapamayacakları yaramazlık yok gibidir. Oysa oyun oynamak gibi masum bir amaçla giriştikleri birkaç küçük faaliyet felaketle sonuçlanabilir. Kedinizin eğlenmek için asıldığı çekmeceler, dolaplar ve kapılar üzerine kapanabilir. Çekmece ya da dolabın içinde kapalı kalabileceği gibi kapı aralığına da sıkışabilir. Kapalı mekanlarda uzun süre kalmak kediler için başta stres olmak üzere pek çok farklı sorun doğurabilir. Bu tür durumları önlemek için çekmece kilidi kullanmak en doğrusu olacaktır. Aralık ya da açık pencerelerle karşılaştıklarında kedinizin tepkisi sizin de tahmin edeceğiniz gibi atlamak olacaktır ve maalesef kediler her zaman dört ayak üstüne düşmez!

Bitkileri ve diğer hayvanları koruyun!

Evde beslediğiniz saksı çiçekleri ve diğer bitkiler kediler için zararlıdır ve zehirlenme tehlikesi doğururlar. Pek çok çiçek güzellikleriyle sizi etkilese de kedinizin sağlığını gözardı etmeyin. Çünkü zambak gibi bazı çiçekler kedinizde hayatını tehdit edecek böbrek yetmezliği tarzı sorunlar yaratabilir. Çoğu zaman iyi geçinseler de kuşlarınızın ve akvaryumunuzun da kediniz açısından risk taşıdığını unutmayın. Pisiniz doğası gereği üstü açık akvaryuma atlayabileceği gibi açık unutulmuş kuş kafesinize de zıplayıp diğer sevdiklerinizi incitebilir.