Havaalanında İşinize Yarayacak 5 Tüyo!

 

Seyahat etmenin keyfi bir yana, havaalanında yaşanan telaş ve yorucu uygulamalar çoğumuzun ortak kabusu. Havaalanında işinize yarayacak 5 ipucunu sizler için sıraladık…

  1. Biniş kartınızın ekran görüntüsünü alın

Cep telefonunuzla biniş kartınızı görüntülüyorsanız, bir ekran görüntüsünü alıp resimler klasörünüze kaydedin. Havayolu şirketinin uygulamasınde veya havaalanının internet erişiminde askaklık yaşama ihtimaliniz olabilir.

2.     Check-in sırasını atlayın

Tatil dönemlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı aşırı yoğun olabiliyor. Bu da check-in sırasında saatlerce bekleyeceğiniz anlamına gelebilir. Buradaki hile, check-in sırasına girmek yerine bir kafeye oturup keyfinize bakmak. Havaalanının fazla yoğun olduğu böyle durumlarda kalkış zamanı yaklaşan uçuşlar için anons yapılır ve bu uçuşların yolcularına öncelik tanınır. Bu sebeple uçuşunuz anons edilene kadar kafede oturup rahatınıza bakabilirsiniz. Anons yapıldığında ise doğruca check-in sırasında en öne geçebilirsiniz.

3.     Güvenlik kontrolü sırasını atlayın

Eğer ucu ucuna yetişecek kadar zor durumdaysanız, havaalanı güvenliğindeki görevlilerden birine kibarca durumu söyleyip yardım isterseniz sırada öne geçebilirsiniz. Eğer bu yöntem işe yaramazsa, sırada önünüzde yer alan yolculardan rica etmeniz en iyi ikinci seçenektir. Takım elbiselilerin çoğunlukta olduğu kuyrukları tercih edin. Onlar daha hızlı ilerleyecektir. Çocuklu ya da geniş aileli sıraları denerseniz çok bekleyebilirsiniz.

4.     Birkaç işinizi hallediverin

Dizüstü bilgisayarınızı yanınızda götürerek, havaalanlarındaki ücretsiz WiFi sayesinde işlerinizi halledin. Ya da ayakkabı boyatmak, hediye almak gibi her halükarda yapmak zorunda olduğunuz şeyleri halledin, böylece havaalanında beklemekle geçecek boş zamanınızı değerlendirmiş olursunuz.

5.     Kalkmadan etrafınıza bir bakın

İster havalimanı içinde bir kafe, ister tuvalet ya da bekleme salonu olsun, nereden ayrılıyorsanız kalkarken etrafınıza göz atın ve biniş kartınız ya da pasaportunuz gibi bir şey unutup unutmadığınızı kontrol edin.