Ölmeden Önce Görün; Paris!

 

Dünyada gezilecek şehirler dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biridir Paris. Fransa’nın başkenti Paris dünyanın en çok turist çeken ilk 3 kenti arasında yer alıyor. Dünya tarihinin önemli kentlerinden biri olmakla beraber lüks yaşam ve modanın da başkentidir. Işıklı Kent (Ville de Lumiere) olarak da bilinen Paris, ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden biri. Paris’e gidince mutlaka görmeniz gereken bazı yerler var kuşkusuz. Eyfel klişesini geçip Paris’te görülecek diğer yerleri sizler için sıraladık. Unutmadan; Paris Eylül’de bir başka güzel…

  1. Seine Nehri

Paris’e gidip Seine Nehri kıyısında gezinmemek olmaz. Paris’in turistlerce en çok gezilen yerlerinin başında gelen Seine Nehri üzerinde yer alan Arceveche Köprüsü’nün Quartier Latin ayağının üzerindeki mütevazı demir korkuluklar da ünlü. Burayı farklı kılan ise korkuluklar üzerinde aşıklar tarafından asılan kilitler.

2. Louvre Müzesi

Dünyanın en büyük müzesi olan Louvre Müzesi, 700 metrelik sephesi ve 16 km’lik toplam uzunluğuyla dikkat çekiyor. Eskiden kralın ikametgahı olan bu binanın yapımı on üçüncü yüzyılda başlamış, ancak altı yüz yıl sonra tamamlanabilmiş. 14. Louis 1682 yılında Louvre’u terk ederek Versailles’a taşınınca, eski saray 1793 yılında müzeye dönüştürülmüş.

3. Notre Dame Katedrali

Meryem Ana anlamına gelen Notre-Dame,  Meryem Ana’ya adanmış bir kilise ve Fransızca “Notre-Dame de Paris” olarak adlandırılıyor. Notre Dame Katedrali’nin yapımına 1163 yılında başlanmış, ancak kilise ancak iki yüzyıl sonra tamamlanabilmiş. Güney cephesindeki büyük gül biçimli vitray özellikle dikkat çekici.

4. L’Arc de Triomphe

Fransızların ünlü sembollerinden biri olan Arc de Triomphe  eski ve yeni Paris’i birbirine bağlıyor. 1806 yılında Jean Chalgrin tarafından tasarlanan anıt 51 metre yüksekliğindeki sütunlar üzerinde durmakta ve 45 metre genişliğinde. İç duvarlarının üzerinde 558 Fransız generalinin isimleri yazan Arc de Triomphe’un dört ana sütununun kısa taraflarında Napolyon savaşları boyunca yaşanan en büyük muharebelerin adları yazmakta.

5. Concord Sarayı

Paris’in en büyük sarayı Concord Sarayı’dır. Seine kıyılarında bulunan ve Tuileries Bahçesi ile Şanzelize arasında yer alan bu görkemli yapı yüzyıllar boyunca kral ve kraliçeleri ağırlamış.