Orman Banyosu: Dünyanın Yeni Sağlık Trendi

Wellness trendleri dünyada son hızıyla sürerken her gün yepyeni bir kavramla tanışıyoruz. İşte bu yılın wellness trendi ise ta uzaklardan, Japonya’dan gelen ‘orman banyosu’. Ödüllü Spa’sı, yemyeşil doğası ve insana huzur veren atmosferiyle NG Sapanca, wellness sektörünün yükselen yıldızı durumunda olan, “Forest Bathing – Orman Banyosu” konseptini Türkiye’ye getirerek konuklarıyla buluşturan ilk isimlerden…

World Luxury Awards tarafından verilen “En Lüks Resort Spa” ve “En Lüks Doğa Oteli”  ödüllerinin 2015, 2016 ve 2017 yıllarında sahibi olan NG Sapanca, Japonya’da doğan ve Japonca’da Shin-rin Yoku olarak geçen Türkçe’ye ise “Doğayı içine çekmek” olarak çevrilen akımın Türkiye’de öncülüğünü yapıyor. Orman Banyosu’nun içeriğinde tüm duyular açık olarak; doğada sessizce yürümek,  sesleri, kokuları, renkleri hissetmek, kısaca doğayı solumak bulunuyor.

“Duyularınızı uyandırın, zihninizi rahat bırakın” mottosunun geçerli olduğu konseptin aynı zamanda medikal bir eylem olduğu doktorlar ve uzmanlar tarafından da kanıtlanmış durumda. Uzun yıllar süren araştırmalar sonucu Japon Sağlık Bakanlığı 1982 yılında shinrin-yoku terapisinin tıp literatürü içinde değerlendirilmesini sağladı. Bu araştırmalarda şehirde ya da spor salonlarında yapılan yürüyüşlere karşılık, doğada yapılan yürüyüşlerin bağışıklık sistemindeki faydalı hücreleri güçlendirdiği, tansiyonu dengelediği, çarpıntıya iyi geldiği, kortizol seviyesini düşürdüğü, sinir sistemini rahatlattığı, uykusuzluğa, stres ve depresyona iyi geldiği görüldü. Shinrin-yoku’nun olumlu psikolojik etkisinin yanı sıra, ağaçların ürettiği fitosit isimli madde fizyolojik olarak sağlığa iyi geliyor.

Bu trend Japonya, Kore, Tayvan, Çin ve ormanlık alanların çok olduğu Kuzey Avrupa’daki kaplıca ve spa’larda yayılıyor. “Forest Therapy Center”lar açılıyor. Doğanın insan bedeni ve beynine faydalı benzersiz bir ilaç etkisi yarattığı belirtiliyor.