Toprak Ana Felsefesinden İlham Alan Otel…

“Doğaya dönüş” fikri tüm dünyada giderek daha fazla ilgi görürken, çıplak elleriyle toprağa dokunmak, kendi ürünlerini kendisi yetiştirmek ve doğal evlerde yaşamak isteyen insanların sayısı da hızla artış gösteriyor. Doğal yaşamın büyük şehirlerin yarattığı kaos ve huzursuzluğun panzehiri olduğu fikri giderek daha fazla değer bulurken, yitirilen insan-doğa bağlantısını yeniden kurma arayışındaki girişimler de hızlı bir şekilde artış gösteriyor. Bu yaklaşımın en son ve en etkileyici örneklerinden biri ise Teksoy kardeşler tarafından Alaçatı’da inşa edilen Pachamama Hotel oldu!

Çocukluklarını Alaçatı’da geçiren ve bu küçük köyün sunduğu doğal nimetlerden beslenen Arzu Teksoy, Armağan Teksoy ve Mustafa Teksoy kardeşler, Alaçatı’nın cömert bir şekilde kendilerine sunduğu bu hediyeleri misafirleriyle de paylaşabilmek için doğaya dayalı “Pachamama teması”nı yaratmaya karar vermişler.

“Pachamama”nın Güney Amerika yerlilerinin dilinde “toprak ana” anlamına geliyor olması, otelin yaklaşımıyla ilgili önemli bir ipucu veriyor şüphesiz…

Pachamama’nın her köşesi hikayeler ile dolu… 

Teksoy kardeşlerin “yaşayan bir canlı” olarak hayal ettikleri ve yaşama geçirdikleri Pachamama Hotel, Tasarımcı Muzna Abdülhamit’in Pachamama’ya özel olarak yorumladığı iç mekan tasarımları, sanatsal objeler ve kadim semboller sayesinde sanatsal yaratıcılığın da merkezi haline gelmiş. Yaşayan bir sergi salonunu anımsatan otelde, Abdülhamit’in temayı iyice özümseyerek yaptığı incelikli dokunuşları sayesinde her köşe başında yeni bir hikaye ile karşılaşıyorsunuz. Karşılaştığınız her obje ve ansızın karşınıza çıkan her motif, eski medeniyetlere kadar uzanan keyifli bir öykü anlatıyor size.

Sanatın verdiği “arınma” duygusunu doğanın sunduğu “huzur” kadar önemsediklerini belirten Teksoy, otelin dengelenme ve şifalanma noktası olacağını söylüyor: “Alaçatı’nın kendine has, şehirden daha yavaş akan zamanında, misafirlerimiz tüm yorgunluklarını burada bırakıp öyle gitsin istiyoruz. Bunun için doğa ve sanatın şifa veren bilgeliklerini, yüksek konforla harmanladık ve bu huzur dolu deneyime de Pachamama adını verdik.”

Yüksek kalitede konforu doğal malzemelerle sentezleyen ve yakın zamanda enerjisinin neredeyse tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak olan Pachamama, sanat, tasarım ve doğayı buluşturan sıra dışı yapısıyla sadece misafirlerine değil, Alaçatı turizmine de “iyi gelecek” gibi görünüyor!