Ukrayna; Bir Valiz Bir Kimlik Yeter!

 

Okullarda vize dönemi başlarken vizelerin kalktığına dair haber Ukrayna’dan geldi.  Türkiye ve Ukrayna yaptığı görüşmelerin ardından iki ülke arasında ki vizeleri kaldırma kararı aldı.  Vize serbestliğinin ardından acaba Ukraynaya  mı gitsek yahu? Gidelim gitmesine de ne kadardır bilet fiyatları, nereler gezilir? Gibi sorular beliriyor insanın aklında.  Aslında cevabı çok basit işte aklımızda beliren bazı Ukrayna gezisi sorularının cevapları…

BİLET FİYATLARI

Gidiş dönüş olarak İstanbul’dan alacağınız biletlerde yaklaşık 1 hafatalık tatilde 1.300 TL’ye yakın bir bilet fiyatı ortaya çıkıyor. Tabi ulaşım sağlayacağınız uçak firmasına göre de değişebilmektedir bilet fiyatları.

GEZİLECEK YERLER

Biletleri ayarladık tarihler belirlendi ama sadece Kiev’de mi gezeceğiz? Elbette hayır. Ukrayna hem Dünya Savaşları döneminden hem de SSCB döneminden önemli tarihi güzelliklerinin yanında doğal güzelliklere de ev sahipliği yapıyor. İşte başlıca gezebileceğiniz yerler;

Mağaralar Manastırı: Manastır 1051 yılında kurulmuş ve Doğu Orotodks Hristiyanlığı için önemli bir yerdir. Avrupa’da  Saint Sophia Katedrali ile dünya miras listesinde bulunan 2 manastırdan biridir.  Hala aktif olan manastır Kiev’e gidip görülmesi gereken bir yer.

Aziz Sofya Katedrali: 1990 yılında UNESCO Dünya Miras listesine giren katedralin içinde muhafaza edilen, 11. yüzyıldan kalma mozaik ve freskler dünyanın söz konusu devirden kalma en büyük fresk ve mozaik koleksiyonunu içermektedir. Taç giydirme törenleri, yabancı konukları karşılama gibi törenlere ev sahipliği yapan katedrali ilk başta ziyaret etmeniz gerekenler listesine ekleyin.

İkinci Dünya Savaşında Ukrayna MüzesiAlman-Sovyet savaşını anmak için yapılmış bir anıt müzedir. Yevgeniy Vuçetiç  tarafından yaptırılan “Anavatan” anıtsal heykeli müze binasında 62 metre yüksekliktedir ve toplam yapı 102 m’dir.

HRYŞKO Ulusal Botanik Bahçesi: Sovyet botanikçi Poltava tarafından kurulmuştur. 1936’da kurulan bahçe 120 hektar alanı kaplamaktadır. İçerisinde Dünyanın bir çok ülkesinden 1300 ağaç, çalı, bitki vardır.

ODESSA Opera Binası: 1810 yılında Petersburglu mimar tarafından tasarlanmış dünyanın ilk Opera ve Tiyatro binalarından birisidir. Eşsiz bir mimariye sahip olan binayı Kiev dışında olmasına rağmen görmeniz gerekebilir.

YEMEK-ALIŞVERİŞ

Ukrayna’da büyük alışveriş merkezleri ve pazarlar bulunmaktadır. Gayet uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz ve yöresel yemekleri veya küresel çapta ki restaurantlarda yemekleri çok uygun fiyatlara tüketebilirsiniz.

Ukrayna gezinizi yaz aylarında yapmanız Karadeniz kıyılarında denize girmenize de yardımcı olabileceği gibi kışları epey sert ve soğuk geçen Ukrayna’da daha rahat dolaşmanıza olanak sağlayacaktır.  Ne diyelim gitmek isteyenlere şimdiden iyi yolculuklar…