Görme Engellilere Özel Saat; DOT

 

Dünya genelinde 285 milyondan fazla görme engelli insan var ve bunların bazılarının hayatı iyi yönde değişmek üzere… Nasıl mı? Şöyle ki; Güney Koreli ürün geliştirici DOT, özellikleri 21.yüzyıla yakışır nitelikte olan dünyanın ilk kör alfabeli saatini üretti.

Saat bilgileri dört aktif dinamik engelli alfabe hücre yapısıyla görüntülüyor ve kullanıcılar karakterlerin belirme hızlarını seçebiliyorlar. The Dot akıllı telefonlara diğer akıllı saatler gibi bluetooth üzerinden bağlanıyor ve herhangi bir yazıyı herhangi bir uygulamadan alabiliyor. Kullanıcı saatin yanlarında bulunan düğmelerle mesaj da gönderebiliyor. The Dot isimli saat ayrıca açık API özelliğine sahip, yani herhangi bir kişi saat için yeni bir uygulama yapıp saatine adapte edebilir.

Görme engelliler için çok çeşitli dijital ekipmanlar şu an için mevcut. Ama bunların çok büyük bir çoğunluğu sesi kullanmakta. Bu durum kullancının telefona bir jak takması ve ortam sesinden uzaklaşma zorunluluğu getirmesi yüzünden problem yaratabiliyor. Aksi takdirde özel görüşmelerini herkesin duyması olası. Ayrıca şu an var olan dijital görme engelli okuma ekipmanları büyük ve pahalılar. Öyle ki, sadece görme özürlülerin %5’i bu tür bir ekipmana sahip.

Bu ürünün geliştirilmesi için son üç yıldır çalışan üretici firma saati sonunda 140.000 destekçisine ürünü göndermeye başladı. Bunlardan birinin de Stevie Wonder olduğu söyleniyor. Firma 100.000 adet saatin bu yıl içerisinde dağıtılacağını, geriye kalan 40.000’in 2018’de dağıtılabileceğini bildirdi. 1.000 adet The Dot İngiltere’de 320 dolar’dan satışa çıkacak.