Murat Yeşildere, Geleceğin Kariyer Trendlerini Anlattı

Üst düzey yönetici araştırma şirketi Egon Zehnder’in kıdemli ortağı, toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu, “Eyvah CEO Doğuruyor” kitabının yazarı Murat Yeşildere, 2020’de iş dünyasında öngörülen değişimleri ve trendleri değerlendirdi. 

Gelecek yıllarda kariyer dünyasında “En çok kazanılan meslekleri bulmak” ya da “geleceğin mesleklerini” tahmin etmenin anlamlı bir çaba olmadığı vurgulayan Murat Yeşildere, “Mesleklerin geleceğini tahmin etmeye ve geleceğin trendlerini öngörmeye çalışmak daha anlamlıdır. Bu sebeple; Yapay Zeka (AI), Mobil uygulamalar (App), Veri Bilimi, Robotlar, 3-D Yazıcılar, Web Tasarımı, Giyilebilir Teknoloji, Network Yönetimi, Cloud (Bulut), Biyomedikal ve Bilgi Güvenliği önümüzdeki dönemde bilgi, tecrübe ve yetkinlik talebi artacak alanlardan olacak. Bunların yanında Tıp, Hukuk ve Teknolojiyi içinde barındıran her türlü Mühendislik dalına yönelik talebin de devam edeceği görülüyor” dedi.

Mesleki Eğitim Önem Kazanıyor

Yeşildere, “Ülkemizdeki genel üniversite mezuniyeti ve diploma elde etmeyle ilgili arzunun değişmesinin önemli olacağına inanıyorum. Özellikle mesleki eğitiminin, yüksekokul ve mesleki liseler üzerinden yaygınlaşması da çok değerli olacaktır. Üniversite diplomasının değil de; kaliteli eğitimin, bilginin ve yetkinliğin öneminin, hatta daha da önemlisi umut olduklarının gençler tarafından anlaşılması çok değerli bir kazanım olacaktır. Daha da ileri giderek gençlerin ne eğitimi aldıkları kadar, nerede eğitim aldıkları, yanlarında kimler olduğu, kimden öğrendikleri de büyük önem taşıyor. Unutmayalım ki, özellikle üniversiteler ve diğer birçok eğitim kurumu “öğrenmeyi öğrendiğimiz” yerler” diye belirtti.

Liderlerin gelişiminde de “bireye özel” odaklı gelişim ve eğitim programlarına ihtiyaç giderek artacağını ileten Murat Yeşildere, “Sınıflarda, müfredatı kitaplardan takip ederek yapılan eğitim programlarından ziyade, liderlerin etkileşim içinde birbirinden öğrenerek gelişim gösterdiği programlar ön plana çıkacak” diye açıkladı.

Yeni Gözde Yabancı Diller: Çince, Rusça ve İspanyolca

Teknolojinin gelişmesi, internet ve mobil kapsama alanlarının büyümesi bilgiye ulaşımın kolaylaştığını ifade eden Murat Yeşildere, “Başta Yapay Zeka (AI), Mobil uygulamalar (App), Veri Bilimi, Robotlar, 3-D Yazıcılar, Web Tasarımı, Giyilebilir Teknoloji, Network Yönetimi, Cloud (Bulut), Biyomedikal ve Bilgi Güvenliği gibi konular olmak üzere yeni çalışma alanlarında çalışanların uzmanlıklarını derinleştirmesi mesleki bilgi ve beceri gelişimi açısından büyük değer taşıyacak. Bu çerçevede sadece sınıf eğitimleri ya da kitaplar değil, etkileşimi giderek artan online eğitimler büyük fayda sağlayacaktır” diye vurguladı. En az bilgi/fonksiyon gelişimine yönelik eğitimler kadar, dil eğitimine de önem verilmesi gerektiğini özellikle Çince, Rusça ve İspanyolca dillerine hakimiyetin geleceğin dünyasında büyük fayda sağlayacağını söyledi.

Beş Nesil Bir Arada Çalışacak

İnternet ve paylaşım ekonomisinin ortaya çıkardığı “GiG Ekonomisi”nin parçası olan bağımsız ve patronsuz çalışanların, 2020 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışanların yüzde 40’ını oluşturacağını söyleyen Yeşildere: “Hızla gerçekleşen dijital devrimin sonucunda çalışanlar daha mobil hale gelecek, kısa süreli işlerin sayısı artacak, iş yeri sayısı azalacak, ofis mekanlarına yönelik talep azalacak; özetle dünya “ters yüz” olacak” dedi. Sözlerini “Y ve hatta Z nesillerinin iş hayatına uyum sağlanması, keyif alması, kalıcı olması ve katkı vermesi için çaba gösteren organizasyonlar yavaş yavaş tarihte ilk kez hayatın ve iş hayatının içinde beş neslin yan yana yaşayacağını ve çalışacağını fark edecekler. Sayıları daha az da olsa, karar verici mekanizmalarda olan “geleneksel” nesil ve “baby boomer” nesil temsilcilerinin yönetim refleksleri, X, Y ve Z nesillerini etkili bir biçimde kapsayabildiğinde başarı gelecek” diye ekledi.

MURAT YEŞİLDERE KİMDİR?

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Murat Yeşildere, Manchester’da işletme ekonomisi yüksek lisansı yaptı. Uzun yıllar finans sektöründe çalıştıktan sonra 2000 yılında üst düzey yönetici araştırma şirketi Egon Zehnder’e katıldı. Son 8 yıldır toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışan Yeşildere, Bağımsız Kadın Direktörler, Yönetim Kurulunda Kadın, PWN Professional Women’s Network ve Yanındayız gibi çeşitli inisiyatif ve derneklerde kurucu olarak ya da yönetim kurulunda görev alıyor. ”Eyvah CEO Doğuruyor” kitabı da iş hayatındaki gözlemlerinden ortaya çıktı. Kitabın geliri Yanındayız Derneği’ne bağışlanıyor.


 

Bigoody Önerisi: Eyvah CEO Doğuruyor!

Tek kanatla uçmanın cezası; olduğumuz yerde anlamsız daireler çizip, sonra da toplumsal olarak çakılmak olacaktır. Yirmi yılı aşkın süredir liderlerin istihdamı alanında çalışan M. Yeşildere, farklı bakış açıları ve çeşitliliğin yarattığı zenginliği savunan bir Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Aktivisti. Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliğini gündeme taşıyan, şirketleri bu konuda harekete geçirmek için yoğun çaba gösteren ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini savunan sivil toplum kuruluşlarında aktif rol alan M. Yeşildere, bu kitabında eğitimden iş hayatına, sanattan politikaya kadınların üstlendikleri rollere dair yazılara ve güncel araştırma verilerine yer veriyor.

Cinsiyet ayrımcılığına ‘dur’ demek için şimdiden daha iyi bir zaman yok! Şimdi, kendinize sorun: Ben değilsem kim, şimdi değilse ne zaman?