Teknolojide Kadın Derneği (Wtech), Teknoloji Alanında Desteklerine Devam Ediyor

Zehra Öney

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech), üniversite öğrencilerine teknoloji alanında uzmanlaşmak ve istihdama katılmak konusunda desteklerine devam ediyor.

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech), STEM (fen, matematik, mühendislik, bilim) öğrencilerinin duyma, düşünme ve gelecek yolculuklarında yalnız olmadıklarını söylemek, kariyer planlarını tasarlamak için 15 farklı üniversitede genç yeteneklerle buluştu.

Mart ayında (5 Mart Boğaziçi Albert Long Hall, 6 Mart İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi, 11 Mart Türk Alman Üniversitesi) üniversitelerde yapılan “Teknolojide, İnsan ve Kariyer Buluşmaları” ile toplamda 500 öğrenciye ulaşıldı, 50’nin üzerinde öğrenciye büyük kurumsal firmalarda staj, teknoloji dünyasının önde gelen yöneticileriyle mentorluk çalışması, kurumsal firmalardan en iyi start-up’lara kadar firma gezileri gibi çalışmalar yapıldı ve Wtech Platformu kuruldu.

Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı Zehra Öney

”Şimdi Tam Zamanı!”

Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı Zehra Öney, koronavirüs gündemi ve dernek çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

”Covid-19 Türkiye’de yaygınlaşmadan önce, üniversite çapında Wtech olarak bir araya gelme şansı bulduk. Üniversite buluşmalarında çok sayıda STEM öğrencisinin tam olarak yönünü bulamamış ve yeteneklerini keşfedememiş olduğunu gözlemledik. Atıl kalmış, yeteneği yönetilememiş ve görülememiş pek çok gencimiz var. Bilhassa genç kızlarımız bu alanda sayıca az ve motivasyonları yüksek değil. Gelecek ve kariyer kaygısı hissediyorlar. Pes etmek istemiyor ama bir yandan da alternatif yollar arıyorlar. Teknolojide Kadın Derneği olarak ŞİMDİ TAM ZAMANI diyoruz. Onları hayata ve istihdama hazır hale getirmemiz gerekiyor.

Dünyanın lider ülkelerinden biri olmak, bundan sonra oluşacak bu tarz dünya felaketlerinden sağlam çıkmak ve güçlü bir ekonomiye sahip olmak için öncelikle insanımıza yatırım yapmamız gerekiyor. Bu sadece gençlerimizi değil üreten, yaratan, bulan, fikri olan herkesi kapsıyor. Bilhassa kadınların teknolojide üretici olmaları ve sayıca artmaları şart. Covid-19 gösteriyor ki, Türkiye’nin yüksek bilgili, özgüvenli, pes etmeyen, bilim insanlarına ihtiyacı var. İsteriz ki, bu korkunç salgının kurtuluşunu Türk bilim insanları yaratsın.

Dernek olarak başarılı geçen 3 üniversite etkinliğimizden sonra, 12 üniversitede daha planladığımız faaliyetlerimizi Covid-19 nedeniyle iptal ettik. Ama çalışmalarımız mobil ve dijitalde tüm hızıyla ve her gün daha da güçlenerek devam ediyor.

Dernek olarak geçtiğimiz sene açtığımız çevrimiçi kanallarımız ile uzmanlık eğitimlerimize son hızda devam edeceğiz. Portalımıza kayıt olan lise ve üniversite öğrencilerini, teknolojide lider ve öncü üye firmalarımızla sıkça bir araya getirecek dijital etkinlikler düzenliyor olacağız.

Dünyadaki agresif durum, herkesin teknoloji kullanımı konusunda uzmanlaşmasını gerekli kıldı. Bu konuda öğrenci buluşmalarımız daha da anlam kazandı. Toplantılarımızın amacı, üniversitelerde temel eğitimlerini alan kişilerin derneğimiz kanalıyla teknolojik yetkinliklerinin güçlenmesi ve uzmanlaşmaları, derneğimizin düzenlediği ücretsiz eğitimlerin sonunda mezunlarımıza staj fırsatları sağlamaktır.

Mobil ve ev ortamında çalışma tarzı yayıldıkça teknolojik uzmanlıkların daha da önem kazandığı ortada. Yalnızca üniversite ortamı değil, girişimciler, mavi yakalı çalışanlar, beyaz yakalı çalışanlar, ev kadınları da hedefimizdedir.”

Hedefimiz ilk yılımızda 25.000 öğrenciye ulaşmak

”Wtech, 13’ten fazla üniversitede gerçekleştireceği lansman çalışmaları ve çevrimiçi eğitimler ile ortalama 25.000 öğrenciye ilk yılında erişmeyi hedefliyor. Teknolojide Kadın Derneği gururla ve inançla ifade ediyor; hiçbir şeyden vazgeçmeme kararı aldık. Biz pes etmeyeceğiz ve salonları dolduracağız. Salonlar yetmeyecek portalımızı dolduracağız. Portal yetmeyecek kurumları doldurulacağız, hayatı dolduracağız.”

Teknolojide, İnsan ve Kariyer Buluşmaları, 6 Mart 2020, İTÜ

 

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) Hakkında

Zehra Öney’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) 31 Ocak 2019 tarihi itibariyle faaliyete geçti. Derneğin önceliği, bilim ve teknoloji dünyasında, kadının kendi potansiyelini keşfetmesini ve fırsat eşitliğini sağlayarak teknoloji sektöründe kadın sayısını arttırmak, toplumsal kalkınmayı desteklemek.

NOT: Türkiye’de teknoloji sektöründe kadın çalışan oranı SADECE %9.91