Jale İnan Yılın Kadını Ödülü Avukat Sibel Önder’in…

Antalya Kadın Müzesi, geleneksel “Jale İnan Yılın Kadını” ödül töreninde yılın kadını ödülü, genç ve cesur adalet savaşçısı Avukat Sibel Önder’e verildi.

Bu ödül Antalya’nın eski yerleşim yerlerinden antik Perge ve Side kentlerinin ortaya çıkartılması için 40 yıl boyunca çalışan ülkemizin ilk kadın arkeoloğu Prof. Dr. Jale İnan’ın anısına adanıyor.

 

Niçin Avukat Sibel Önder?

Üzeri kapatılmaya çalışılan Antalya’da Sezgi Kırıt isimli genç kızın tecavüzü ve öldürülmesi davasında 7 yıl boyunca büyük bir sabırla çalışarak, filmleri aratmayacak yöntemlerle suçluların bulunmasını ve adalete teslim edilmesini sağlayan Önder; aldığı tehditlere karşı yılmadan, ısrarla ve büyük bir azimle takip ettiği davada, gerçeklerin aydınlatılması için uzun süren bir mücadele vererek sanıkların ceza almasını sağladı.

Sibel Önder konuşmasında; “Bir hukuk mücadelesi verdim. Şu an çocuğum yok ama ileride çocuklarıma gururla anlatabileceğim vicdani bir sorumluluk üstlendim. Bu değerli ödülü haksız bir şekilde yaşam hakları elinden alınan, kimsesi olmayan sessizlerin sesi olarak alıyorum” dedi.