Etkileyici Bir Hafta Sonu Rotası: Nemrut

İlk sezonu Netflix’te yayınlanan ikinci orijinal Türk dizisi Atiye (The Gift) ‘in en öne çıkan özelliklerinden biri Göbeklitepe ve Nemrut Dağı’nda gerçekleştirilen çekimler oldu. İzleyenleri mest eden görüntülerin önümüzdeki aylarda Nemrut’a giden turist sayısında bir patlama yaşatacağını şimdiden söyleyebiliriz. Fantastik ve mistik öğelerin ağırlıkta bulunduğu dizilerden hoşlanmıyorsanız dahi sırf tarihi yerlerin harikulade çekimlerini görmek adına Atiye’yi izlemelisiniz.

Nemrut hakkında fotoğraflardan ve videolardan daha fazlasını bilmek isteyenler için bu yazıyı hazırladık. Bir cuma günü aniden ”Hadi Nemrut’a gidelim” diyebilmek için gerekli birçok bilgiyi yazının içerisinde bulacaksınız.

Nemrut’un Tarihi Anıtsal Heykelleri 

Nemrut Dağı yamaçlarındaki olağanüstü güzellikteki anıtsal heykeller, Adıyaman’ın Kahta İlçesinde bulunmaktadır. Helenistik Dönemin bu görkemli kalıntıları, 2206 metre yükseklikte Nemrut’un Doğu, Batı ve Kuzey teraslarına yayılarak harikulade bir manzara oluşturur. Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnetini göstermek için kireç taşı bloklarından yaptırdığı iyi korunmuş 8-10 metrelik heykeller, 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Kommagene olarak anılan bölgede I. Mithradates tarafından kurulan bağımsız krallık, oğlu I. Antiochos (M.Ö. 62-32) döneminde önem kazandı fakat M.S. 72 yılında Roma’yla savaşın kaybedilmesinin ardından bağımsızlık sona ermiştir.

Heykeller Helenistik, I. Antiochos’un, annesinin Hellen, babasının ise Pers soyundan gelmesinden dolayı Batı ve Doğu arasında köprü oldu. Kommagene Krallığı’nın tarihten silinmesiyle yaklaşık iki bin yıl boyunca yalnızlığa terk edildi. Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) Müdürü Osman Hamdi Bey 1883’te bir ekiple Nemrut’ta çalıştı. 2. Dünya Savaşı’nın ardından Amerikalı arkeolog Theresa Goell ve Alman Karl Doerner; kazı, araştırma ve inceleme yaptı. Doğu ve Batı Terasları’nda Antiochos ile tanrı ve tanrıça heykellerinin yanı sıra aslan ve kartal heykelleri bulunur. Batı Terası’nda aslanlı bir horoskop yer alır. Güneşin doğuşunun izlendiği Doğu Terası kutsal merkez olduğu için en önemli heykel ve mimari kalıntılar buradadır. Yaklaşık 10 metrelik tahtlarda sıra halinde oturmuş kral ve tanrı heykellerinin yüzü güneşe doğru bakar.

Sırasıyla Kommagene Krallığı’nın gökyüzü hakimiyetini temsil eden koruyucu kartal ve yeryüzü hakimiyetini temsil eden koruyucu aslan, Kral I. Antiochos, Kommagene (Tyche), Zeus-Oromastes, Apollon- Mithras ve Herakles-Artagnes heykelleri yer alır. Tahtların arkasında Kral Antiochos’un 237 satırlık dini ve sosyal içerikli vasiyeti (Nomos) bulunur. Terasın kuzey ve güneyinde Kommagene Krallığı’nın Pers soyuna ait krallarının kabartma stelleri bulunur. Heykellerin önünde ateş sunağı (Altar) ve yanında oturan aslan heykeli vardır. Batı ve Doğu teraslarını bağlayan 180 metrelik bir tören yolu olan Kuzey Terası’nda da tamamlanmamış stel ve kaideler vardır. Varlığı biliyor olmasına rağmen kral mezarları henüz keşfedilememiştir.

Nemrut’a Nasıl Giderim, Ne Kadar Harcarım? 

Farklı gün uzunluklarında ve çeşitli fiyat aralıklarında birçok Nemrut turu bulmak mümkün. İsterseniz 6 gün, isterseniz 2 gün içerisinde gerçekleştirebileceğiniz bu müthiş deneyimde karar size kalıyor diyebiliriz. Uzun turlar genellikle GAP turu olarak geçiyor. 5 ya da 6 günlük sürelerde gerçekleştirilen bu turların içerisinde birçok farklı şehir ve müze yer alıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerden farklı ulaşım araçları (uçak, otobüs vs.) seçenekleriyle bu turlara katılabiliyorsunuz. Uzun turların fiyatları genellikle 1200 – 2000 TL arasında değişiyor.

”Benim tek isteğim Nemrut’u görmek” diyenler daha butik ve bireysel planları tercih edebilirler. Hafta içi günlerde daha ucuz olmak üzere, haftanın her günü Adıyaman’a uçuş bulunmakta. 250-400 TL fiyat aralığında hafta sonu uçakla şehre gidebilirsiniz. Havalimanı ve Nemrut’un bulunduğu Kahta ilçesi arasındaki mesafenin 15 km olması sebebiyle uçak daha tercih edilebilir bir ulaşım aracı oluyor.

Şehirde 1 gece kalmak isteyenler için farklı fiyat aralıklarında konaklama alternatifleri de mevcut. Adıyaman şehir otellerinin 2 kişi için 1 gecelik konaklama ücreti 120-300 TL arasında değişiyor. Yaz sezonunda bu fiyatlar biraz daha yükselebiliyor.

1 Ekim-1 Nisan arası kış dönemi olarak geçiyor. Bu dönemde Nemrut Ören Yeri sabah 08:00’de açılıyor, gün batımı ile birlikte kapanıyor. Yaz dönemi olarak bilinen 1 Nisan – 1 Ekim arasında ise gün doğumu ile birlikte ziyaretçilerini kabul eden Nemrut, gün batımıyla kapanıyor. Her gün ziyarete açık olan Nemrut’un giriş fiyatı 20 TL. Müzekart sahipleri ise tesisi 1 yıl içerisinde 2 kere ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

 

 

Yazıdaki tarihi bilgiler muze.gov.tr sitesinden alınmıştır.