Falhrelnissa Zeid Belgeseli Çok Yakında Ekranlarda…

Vefatından 26 yıl sonra, dünyanın en önemli müzelerinden Tate Modern’de gerçekleşen geniş retrospektif sergisi ile global sanat dünyasının yeniden ilgi odağı olan Türkiye’nin ilk kadın ressamlarından Fahrelnissa Zeid’ in hayatı Zuhal Demirarslan’ın hazırlayıp sunduğu “Benim Sanatım” adlı belgesel programı ile ekrana geliyor.

Sanatçının ikinci eşi, Irak Kraliyet ailesinin üyesi Emir Bin Zeid ile evliliğinden olan oğlu Ürdün Prensi Raad Bin Zeid ve önemli uluslararası sanat profesyonelleriyle yapılan röportajların da yer aldığı belgesel, 20. yy’ ın en önemli sanatçıları arasında kabul edilen Fahrelnissa Zeid’ in sıradışı hayatı, renkli kişiliği ve sanat anlayışı üzerine birçok keşfi barındıracak. Belgeselin çekimleri Ürdün, Londra ve Berlin’de gerçekleşiyor.

Fahrelnissa Zeid, vefatından 26 yıl sonra, 13 Haziran – 8 Ekim 2017 tarihleri arasında dünyanın en önemli müzelerinden Tate Modern’de gerçekleşen geniş retrospektif sergisi ile global sanat dünyasının yeniden ilgi odağı oldu. Sanatçının farklı dönemlerine ait 44 eserinden oluşan sergi, Tate Modern’ den sonra 20 Ekim 2017′ de açılacak Berlin Deutsche Bank Kunsthalle ve sonrasında da Sursock Müzesi Beyrut’ a doğru yola çıkacak.

Tüm bu önemli sergileri de ekrana getirecek olan “Benim Sanatım” belgesel programı  Fahrelnissa Zeid bölümü ile Kasım ayında Ntv’ de yayınlanacak.

 

FAHRELNISSA ZEID HAKKINDA;

1901 yılında Sadrazam Cevat Paşa’ nın yeğeni olarak Büyükada’ da doğar. Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’ nın kardeşi olan Fahrelnissa Zeid, Sanayi-i Nefise’ nin ilk kadın mezunları arasındadır. Sanatçı, resim öğrenimine Paris’ teki Académie  Ranson’ un Bissiere atölyesi ’nde, sonrasında İstanbul’daki Namık İsmail atölyesi’ nde devam eder. 1934 yılında Ürdün Kralı Abdullah’ın kardeşi ve Irak Kralı 2. Faysal’ın amcası Emir Zeid ile evlenir, prenses unvanını alır. 2. Dünya savaşı sonrası belirli süreler yaşadıkları Paris, Londra, New york, Brüksel ve daha birçok şehirde yapıtlarını sergiler. 1976 yılında Amman’ a yerleşen sanatçı, kendi adını taşıyan bir sanat enstitüsü kurar. Sanatçı, 1991’de Amman’da hayata veda eder.