Hayat Dünyanın Her Yerinde Aynı Mıdır?

Çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştiren abm Yayınevi’nin “Başka Bir Yerde Yaşasaydım” kitabı, sadece çocukları değil, her yaştan okuru etkisi altına alacak bir kitap. “Hayat dünyanın her yerinde aynı mıdır?” diye soran kitap, okuru dünyanın başka yerlerinde, farklı şartlarda yaşayan insanlarla empati kurmaya davet ederken, kendi yaşamımızla ilgili yeni bir bakış açısı da kazandırıyor.

Yaşadığımız yer neresiyse yuvamız da orası mıdır? Peki ya hayat dünyanın her yerinde aynı mıdır? Bir çok sorunun ve bir çok dünyanın olduğu Başka Bir Yerde Yaşasaydım kitabı, çocukların empati duygusunu geliştirerek farklı yerlerde doğan ve büyüyen insanın başlarına gelebilecek tüm zorlukları ismini koymadan anlatırken kendi yaşamımızla ilgili yeni bir bakış açısı da kazandırıyor.

Elindeki dürbünüyle bir kayanın üzerinde durarak dünyayı anlamaya çalışan bir çocuk, dünyanın başka bir yerinde, mesela kalabalık bir şehirde ya da çölde yaşamanın nasıl olacağını hayal eder. Savaşı yaşayan bir mültecinin yaşamını, ağır koşullarda çalışan çocukları ve doğanın hışmına uğramış insanları düşünür. Yoksa başka bir yerde yaşamak sandığından daha mı zordur?