Kitap: Geciktiğin İçin Teşekkür Ederim

The New York Times’ın ortadoğu uzmanı dünyaca ünlü köşe ve kitap yazarı Thomas Friedman, Boyner Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı ‘’Geciktiğin İçin Teşekkür Ederim’’ ile uzun bir aradan sonra okurlarıyla tekrar buluşuyor. The New York Times’daki küresel politika, uluslararası ekonomi gibi konulardaki yazılarıyla milyonları peşinden sürükleyen, 3 Pulitzer ödüllü Friedman’ın yeni kitabı, dünyayı hızlandıran ve şekillendiren yepyeni etkenleri ortaya koyarak gelecekte bunlarla nasıl baş edilebileceği konusunda bir rehber niteliği taşıyor.

Boyner Yayınları, haberleri ve kitaplarıyla dünya çapında ses getiren deneyimli gazeteci ve yazar Thomas Friedman’ın ‘’Geciktiğin İçin Teşekkür Ederim’’ isimli son kitabını okuyucuyla buluşturuyor.
Beyrut’tan Kudüs’e, Küreselleşmenin Geleceği, Dünya Düzdür gibi kitaplarla en çok satanlar listesine giren ve birçok ödül alan Thomas L. Friedman’ın merakla beklenen son kitabı, “gelecek”, “yeni dünya”, ‘’teknoloji’’ ve ‘’küresel düzen’’ alanında bir başucu eseri niteliğinde taşıyor. Friedman, ‘Geciktiğin İçin Teşekkür Ederim’de dünyayı yeniden şekillendiren teknolojik değişimleri ve bunların dünyayı nasıl dönüştürdüğünü ortaya koyuyor ve bu dönüşümün yarattığı tehlikelerden nasıl korunulacağını çarpıcı örneklerle açıklıyor. Kitap “geç kalmakla” ilgili şöyle bir argüman ileri sürüyor: İçinden geçmekte olduğumuz bu çağın sunduğu imkanların ve yol açabileceği tehlikelerin gerçekten ne olduğunu anlayabilmek için, biraz yavaşlamaya ve düşünmeye ihtiyaç vardır. Eğer bunu başarabilir ve iş dünyasını, eğitimi, siyaseti, değerleri ve toplumu yeniden yaratmak için daha çok zaman ayırabilirsek, bu çağın üstesinden çok daha rahat gelebiliriz.
Dünyaya bir daha asla aynı gözle bakamayacağız!
Kitabını tanımlarken; hepimizin etrafımızdaki düzenin hızla değiştiğini fark ettiğimizi, çocuklarımızla konuşurken, hatta gazete okurken bile bu değişimin başımızı döndürdüğünü ifade eden Friedman, kitabı okuduktan sonra dünyaya asla eski gözle bakamayacağımızın altını çiziyor. Friedman; haberlerin, yaptıkları işin, çocuklarının eğitiminin, işyerinde yapılması gerekenlerin ve ülkelerin siyasi, ahlaki ve jeopolitik tercihlerinin rotasına bambaşka bir objektifle bakacakları konusunda okurlarıyla adeta iddiaya giriyor.