MUTLAKA OKUSUNLAR!

çocukların okuması gereken kitaplar

Birçoğumuz ya anneyiz, ya da olmak istiyoruz. Anne olalım ya da olmayalım, kadın olmanın doğası gereği anaç duygular içindeyiz. Çocuklarımız… Onlar için herşeyin en iyisini istiyoruz. İyi beslenmeleri bizim için çok önemli. Peki beslenmek sadece fiziksel mi? Çocuklarımızın fikir ve hayal dünyalarını yeterince besliyor muyuz?…

Kitap okumak çocukların kendilerini, dış dünyayı, hayal güçlerini ve empati yeteneklerini olduğu kadar kendilerini tanımaları açısından da büyük önem taşıyor. Büyüme sürecinde kitap okuyan çocukla okumayan arasında gözle görülür farklar oluşuyor. Öyleyse ne yapalım? Sosyal, çevresiyle ilgili, dünyayı sorgulayan, yetenekli çocuklar için bol bol kitap okumalarını sağlayalım. İşte çocuklarımıza mutlaka okumamız gereken beş kitap:

KÜÇÜK PRENS

Bir çocuğun gözünden yetişkinlerin dünyasındaki hırslara, bencilliklere ve yanlışlıklara eğilen Küçük Prens,  yazar Antoine de Saint-Exupéry’nin çizimleri ile de çocuklar için oldukça ilgi çekici bir yapıt.

ŞEKER PORTAKALI

Jose Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı Şeker Portakalı, en özet anlatımıyla günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsünü anlatıyor. Zeze’nin ilginç hikayesi okuyanların hayal güçlerinde ciddi etki bırakacak nitelikte. Sevgi ve adaleti sorgulayan bu başyapıtı atlamayın, deriz.

MUTLU PRENS

Oscar Wild’ın çocuklar için yaratmış olduğu incelikli hikayeleri içeriklerindeki sevgi, iyilik-kötülük, özgürlük ve fedakârlık gibi kavramları sorgularken çocuğunuza kendini daha iyi tanıma fırsatı yaratıyor. Hayatın karmaşıklığı ve hızı içerisinde gözümüzden kaçan değerler bu kitapta.

SİYAH İNCİ

Anna Sewell’in dünyaca ünlü eseri Siyah İnci; büyük bir çiftlikte doğan ve iyi insanlar tarafından yetiştirilen bir atın, sahiplerinin şehre taşınmasıyla değişen hayatını anlatıyor. Şartlar ne olursa olsun ‘iyilik kazanır’ diyenlerdenseniz ve çocuğunuzu da bu düşünce yapısında yetiştirmek dileğindeyseniz, onlara mutlaka Siyah İnci’yi okutmanızı salık veriyoruz.

MOMO

Michael Ende’nin değerli kaleminden çıkan Momo; aslında sadece çocukların değil, yetişkinlerin de mutlaka okumaları gereken bir eser. Unutulmuş değerleri hatırlatan temasıyla çocuklarınız için gerçek bir öğretmen…