Koronavirüs Günlerinde Neler İzleniyor?

Koronavirüs pandemisine karşı alınan tedbirler kapsamında hayatı mümkün olduğunca evlerimize sığdırdığımız #EvdeKal günlerinde, özellikle dijital kanallar üzerinden film ve dizi izleme oranımız giderek artıyor.

SPI International CMO’su Haymi Behar, koronavirüs günlerinde izleyici tercihleri ve FilmBox Live hakkında detaylı bilgiler verdi. Ayrıca, FilmBox Live evde geçen zamanı daha eğlenceli hale getirmek için ailenizle birlikte izleyebileceğiniz film, dizi ve belgesel önerilerinde bulundu.

SPI International CMO’su Haymi Behar

Son bir ayda yüzde 40 artış

SPI International CMO’su Haymi Behar, “FilmBox Live aboneliklerimizde son bir ayda yüzde 30 ile 40 arası artış oldu. Kullanıcıların online içeriklerimize en hızlı ve keyifli şekilde ulaşabilmesi için en son teknolojiyi sunuyoruz. TV kanalları ve tüm film arşivine internete bağlanabilen herhangi bir cihaz üzerinden ulaşma imkânı sağlıyoruz. Ev-eğlence deneyimini ve yeni fırsatlar geliştirmek için ülkemizin ve dünyanın önde gelen elektronik eşya üreticileri ve lider tüketici markaları iş birliklerimizi de sürekli geliştiriyoruz.” dedi.

FilmBox Live izlenme trendleri

FilmBox Live Türkiye’nin yanı sıra, ABD, İngiltere, Birleşik Krallık, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, Bulgaristan, Slovakya ve Hindistan başta olmak üzere birçok ülkede kullanıcılara içerik sağlıyor. Dünya çapında FilmBox Live kullanıcılarının yüzde 60’a yakınını 25-44 yaş arası izleyici kitlesi oluşturuyor. FilmBox Live aboneliklerinin çoğunluğu erkekler üzerine alınmış durumda.

Türkiye özelinde de abonelerin erkek ağırlıklı olduğu, ancak ülkemizde geleneksel olarak bu tür abonelikleri ailelerde erkeklerin gerçekleştirdiğini ifade eden Haymi Behar, “En çok izlenen içerikler arasında romantik komediler ile aile içerikleri de yer aldığı için, bu oranın aslında eşite yakın olduğunu gözlemliyoruz” şeklinde konuştu.

Aksiyon, komedi ve bilimkurgu seviyoruz

Ocak, şubat ve mart aylarında FilmBox Live üzerinden izlenilmiş içeriklerin en başında dünyaca ünlü dizi NARCOS’un geldiğini söyleyen Haymi Behar, “Bunun yanı sıra, FilmBox Live üzerinden en fazla ziyaret alan film türü yüzde 16,3 ile Aksiyon filmleri oldu. Ancak Komedi filmleri de yüzde 16,2 ile buna çok yakın ilgi gördü. Bilim Kurgu filmlerine ilgi oranı ise yüzde 12 oldu” dedi.

Türkiye’de FilmBox Live üzerinden Mart ayında en çok izlenen filmlerin büyük bir çoğunluğunu ise, aksiyon ve animasyon filmleri gibi aile içerikleri oluşturuyor.

Film ve dizilerin ardından en çok belgesel kanalı izleniyor

Türkiye’de FilmBox Live üzerinden izlenen kanalların başında film kanalı FilmBox’un geldiğini söyleyen Haymi Behar, “Hemen ardından ödüllü belgeseller sunan DocuBox geliyor. Bu iki kanalı, sırası ile FilmBox Arthouse, Fast&FunBox, FightBox, 360 TuneBox ve Gametoon kanallarımız izliyor” dedi.

Aile için eğlenceli yapımlar

FilmBox Live, koronavirüs günlerinde evde geçen zamanı daha eğlenceli hale getirmek için ailecek izleyebileyeceğiniz film ve dizi önerilerini paylaştı.

‘The Transporter’, ‘The Incredible Hulk’ ve ‘Clash of the Titans’ gibi epik filmleriyle tanınan Louis Leterrier tarafından yönetilen ve oyuncu kadrosu Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Michael Caine ve Morgan Freeman gibi önemli isimlerden oluşan Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me), Atlas isimli son derece karizmatik ve etkileyici bir illüzyonistin liderliğini yaptığı, dünyanın en iyi sihirbazlarından oluşan ‘Four Horsemen’ ekibinin başından geçenleri konu alıyor.

Richard Gere’in başrolünü üstelendiği Hachiko, bir sanat profesörünün akita cinsi bir köpekle kurmuş olduğu iletişimi, dostluğu anlatıyor.

Yönetmenliğini Camille Delamarre’nin yaptığı Paul Walker, David Belle, Robert Maillet ve Ayisha Issa gibi usta oyuncuların yer aldığı Yasak Bölge (Brick Mansions) Detroit’in tam bir suç cennetine dönüşmüş duvarlarla çevrili bir mahallesinde buranın lideri olan suç baronunu durdurmak için elinden geleni yapan bir polis memurunun yaşadıklarını konu alıyor.

Barry Sonnenfeld’in yönetmenliğini üstlendiği ve Matt Allen, Dan Antoniazzi’nin senaryosunu yazdığı Dokuz Canlı Bay Tüylü (Nine Lives) filminin başrollerinde Kevin Spacey ve Jennifer Garner yer alıyor. Film işkolik bir adam olan Tom’un, kızının doğum gününde için aldığı kedi ile geçirdiği kaza sırasında kedinin bedenine hapsolup, ailesinin yanında ‘Bay Tüylü’ olarak yaşadıklarını anlatıyor.

Gelmiş geçmiş en iddialı yapımlar arasında gösterilen NARCOS’un ilk dört sezonundan FilmBox kanalında yayınlanan bölümleri, TV yayınından sonra FilmBox Live üzerinden de izlenebilir.

Bu yapımların yanı sıra, DocuBox HD’nin Uzak Kıyılar (Distant Shores) serisi ile evden çıkmadan dünya denizlerine açılmak ve okyanuslar ötesini keşfetmek mümkün.

FightBox HD’nin Japonya Kraliçeler Turnuvası (Ultimate Japan Queen Tournament) genellikle erkekler tarafından yapıldığı düşünülen Kickboxing sporunda, kadınların ne denli rekabetçi olabileceğini gözler önüne seriyor.

Gametoon’un Tanklar Dünyası (World of Tanks) serisinde ise, tüm dünyanın en rekabetçi oyunlarından birinde, en iyi e-spor takımları hünerlerini sergiliyor.

Herkes için içerik

Doğa, bilim, insanlık ve kültür temalı belgesel ve dizi kanalı DocuBox HD, dünya kültürü, vahşi yaşam, tarih, popüler bilim ve çok daha fazlasını içeren ödüllü belgeseller ve nefes ohkesen yapımları en yüksek görüntü kalitesiyle ekrana yansıtıyor.

Dövüş severlerin 1 numaralı kanalı Fightbox HD, Karate’den Kick-box’a, Juda’dan Jiu-jitsu’ya 40’tan fazla disipline ait karşılaşmaları, en yüksek görüntü kalitesinde HD olarak sunuyor.

Popüler müzikten fazlasını arayanların HD müzik kanalı 360Tunebox, rock’tan hareketli dans müziklerine, hip-hop’tan pop’a, indie rock’tan elektronik müziğe sürekli yayın yapıyor.

Aksiyon dolu adrenalin spor kanalı Fast&Funbox HD, otomobil yarışları, motokros, sörf, snowboard, skateboad, wakeboard, kaya tırmanışı, bisiklet motokros (BMX), serbest stil motokros (FMX), paraşüt, kaykay, serbest koşu, base jumping ve çok daha fazlasını sunuyor.

Dünyanın her yerinden artistik ve bağımsız film kategorilerindeki yapımların yer aldığı Filmbox Arthouse, Sundance, Rotterdam, Venice, Berlinale ve daha birçok ünlü festivallerden en yeni filmleri, belgesel tadında içerikleri ve kült yapımları ekranlara taşıyor.

Oyun ve e-spor dünyasını ekranlara yansıtan Gametoon, yeni oyunlar hakkında ilk izlenimler, oyun ipuçları, E-spor turnuvaları, dünyaca ünlü streamerlar ve kendine has içerikleriyle Y kuşağı için tasarlanmış eşsiz bir program yelpazesi sunuyor.