“Lütfi Özkök: Portreler” Sergisini Sanal Turla Keşfedin!

İstanbul Modern, evde kalıp sosyal etkileşimi sınırladığımız bu günlerde dijital platformlarda sürekli güncellediği içeriklerine bir yenisini daha ekledi. Müze şimdi de “Lütfi Özkök: Portreler” adlı fotoğraf sergisini sanal turla evde keşfetme olanağı sunuyor.

İstanbul Modern sanatı evinizden ayrılmadan deneyimlemeniz için izleyicileri dijital platformlarda ağırlamaya devam ediyor. Sanal tur, dijital arşiv ve koleksiyon seçkilerinin yanında pek çok farklı içeriği de YouTube kanalı, sosyal medya hesapları ve web sitesi üzerinden izleyiciyle paylaşan İstanbul Modern, “Lütfi Özkök: Portreler” fotoğraf sergisinin sanal turunu erişime açıyor.

Sergi, yazar ve sanatçı portreleri ile uluslararası alanda tanınan fotoğraf sanatçısı Lütfi Özkök’ün 1950’li yıllardan itibaren edebiyat ve sanata yön veren 80 ismin fotoğrafına yer veriyor. “Lütfi Özkök: Portreler” sergisi, bir döneme tanıklık ederken, izleyiciyi portre fotoğrafının sunduğu anlamlar üzerine düşünmeye de davet ediyor. Sanal turda fotoğraflara, Lütfi Özkök’ün hayatına dair bir belgesel, sergi metinleri, ses kayıtları, belge ve görseller eşlik ediyor.

Serginin küratörü Demet Yıldız, sanatçının hayatına ve çalışmalarına odaklanan Osman İkiz’in Rüzgârların Yolunda ile Nilgün Uzun Uluocak’in editorlüğünü yaptığı Portreler, Türk Edebiyatına Dönemsel Bakış adlı kitaplardan alıntıları seslendiriyor.

Özkök’ün torunu Anna Juhlin’in Stockholm Tempo Belgesel Film Festivali’nde genç yönetmenler dalında birincilik kazandığı ve dedesinin yaşamını anlatan Fil Gibi Evdeki Şair (Poeten i Elefanthuset) adlı 2010 tarihli belgesel film de sanal turda izleyiciyle buluşuyor.

Şair fotoğrafçı, fotoğrafçı şair

Lütfi Özkök’ün aynı zamanda şair olması, edebiyat ve sanat dünyasını yakından takip etmesi ve öznelerini portrelemeye başlamadan önce onlarla diyaloğa girmesi objektifine yansır. Sergide yer alan Nâzım Hikmet, Samuel Beckett ve René Char gibi isimlerle uzun yıllar dostluğunu devam ettiren Özkök, bu isimlerin farklı zamanlarda portrelerini çekerek hayatlarındaki dönüşümün yüzlerine yansıyan kaydını tutmaya çalışır.

Nâzım Hikmet (1959)
Fotoğraf: Lütfi Özkök

Ünlü Nâzım portresini 1959’da çekti

1959’da Stockholm’de ilk kez fotoğraflarını çektiği Nâzım Hikmet’in belleklerde yerini alan ünlü portreleri bu dönemde çekilir. 1960 yılında Kopenhag’da Uluslararası Yazarlar Toplantısı’na katılan Özkök’ün portre arşivi katıldığı yazar konferanslarıyla zenginleşir. Özkök, Nâzım Hikmet ile 1962’de Floransa’daki Uluslararası Yazarlar Toplantısı’nda yeniden bir araya gelir ve portrelerini çeker.