Muazzez İlmiye Çığ’dan 7 Önemli Hayat Tavsiyesi

Muazzez İlmiye Çığ'dan 7 Önemli Hayat Tavsiyesi
Muazzez İlmiye Çığ

Sedef Kabaş’ın Muazzez İlmiye Çığ’ın hayatını kaleme aldığı Muazzam Muazzez kitabı güncellenmiş yeni baskısıyla raflarda yerini alıyor.

Muazzam Muazzez kitabı, değerli bir tarihi kaynak olmasının ötesinde nesiller arası bir köprü görevi de üstleniyor. Kabaş, ”Bir toplumun gelişimi önceki nesillerin ürettiği kültür, tecrübe ve bilginin yeni nesillere en etkili şekilde aktarımından geçer.” diyor.

Bu sene 107. yaşını kutlayan dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, araştırmaları ve kitapları ile Sümerlilerden Hititlere; Anadolu’nun kadim uygarlıklarından Cumhuriyet’in kuruluş yıllarına; yaşadığımız coğrafyanın nice medeniyetini günümüze taşıyan ”yaşayan” bir tarih. Yaş alan ama yaşlanmayan, mutlu ve sağlıklı bir yaşam için hayattan gereken dersleri çıkaran, derin tarih bilgisini günümüze zihin açıcı şekilde aktaran ve dipdiri vizyonu ile geleceğe ışık tutan bilge bir çınar.

Biz de, sizler için Muazzam Muazzez kitabının belli bölümlerinden alıntılar seçtik. Her sözü kulağınıza küpe olacak bu güçlü kadının tavsiyeleri yaşamınıza yön verecek nitelikte olduğu gibi uzun yaşamın da sırlarını barındırıyor.

Muazzez İlmiye Çığ’dan 7 Önemli Hayat Tavsiyesi

1- Çocukluk

”Çocuklarla devamlı ilgilenmek, onları dinlemek, problemlerini çözmek gerekiyor ama en önemlisi sevgi ve şefkat… Bazı kusurları olsa bile anne ve babanın o sevgi ve şefkati çocukta yer ediyor. Çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük hediye bu.” 

2- Gençlik

”Hiçbir zaman, ilerisi için hayal kurmadım. Hayatın akışına inandım. Bu biraz, insanın karakteriyle ilgili. Kimisi planlı yaşamayı sever, kimisi de tam tersi… Ancak bazen ne kadar planlasan da hayatta hiç beklenmeyen olaylar olabiliyor. Planlayıp da yapamazsan büyük hayal kırıklığına uğrarsın. Bu yüzden benim düşüncem, ”Hayatı akışına bırak, yapabildiğini yap! Ama bugün için elinden gelenin en iyisini yap.”

3- Atatürk ve Devrimler

”Bu toplum, Cumhuriyet sonrası seksen yıl içinde şaşılacak derecede ilerleme kaydetti. Dünya çapında bilim insanlarımız ve sanatçılarımız var. 1960’larda bile doğru dürüst ne aktörümüz ne aktrisimiz vardı. Dolayısıyla sinemamız da yoktu. Bugün yerli filmlerimiz yurtdışındaki festivallere katılıyor, ödüller alıyor. Doktorlarımız, mühendislerimiz dünya çapında başarılara imza atıyor. Nobel Kimya Ödülü’nü alan Aziz Sancar da Atatürk’e minnettarlığını ifade etmek için Nobel madalyasını ve sertifikasını Anıtkabir’e hediye etti.

Atatürk’ün vizyonu buydu zaten. Bize hep, ”En hakiki mürşit ilimdir.” dendi. Bizler böyle yetiştik. Avrupa’nın dört yüz yılda aldığı yolu, biz seksen yılda aldık. Cumhuriyet’in temeli sağlam olduğu için bu meyveleri kısa sürede topladık.” 

4- Aile ve Dostlar 

”Uzun süreli dostluğun sırrı, sevgiyle beraber saygıyı da korumamızdı. Saygıyı kaçırırsanız, sevgi de gidiyor.” 

5- Sümerler, Hititler ve Tarih Bilinci

”Sümerlerde kadın ve erkek eşit. Tanrıçalara çok önem veriyorlar. Sosyal adaletin, yazının, sanatın, bereketin, aşkın koruyucusu tanrıça… Bir kere tek eşlilik var. Evlilikler belgeyle yapılıyor, yani nikâh var. Boşanma da mahkeme kararıyla oluyor. Eğer kadının durumu iyi değilse, eşi ona tazminat vermek zorunda. Sadece kadının miras hakkı yok, kocasının malı mülkü çocuklara geçiyor. Ama kadınlar mal mülk sahibi olabiliyor, eşleri onlara mal mülk hediye edebiliyor. 

Eşiyle ortak bir iş kurabiliyor. Önemli bir başka husus da şudur: Mahkemenin karşısında kadın ve erkek eşit! Bir kadının şahitliği delil kabul ediliyor, yani öyle İslam hukukunda olduğu gibi bir erkeğin şahitliği iki kadının şahitliğine eşit değil. Kadın kefil olabiliyor. Sonradan Sami kökenli Akadlar o bölgede çoğalmaya başladıkça kadının önemi gerilemiş.” 

6- Kitaplar ve Yazarlık 

”Yirmi dört kitap yazdım. İlk kitabımı neredeyse seksen yaşında yazdım. Yani hayatta hiçbir şey için geç değil. Yaşlandım, benden geçti artık dememek lazım.” 

7- Yaşama Dair Tavsiyeler

”Ben geçmişe ait hiçbir şeyi düşünmem. Geçmişte yaşamıyorum. Onun için de fazla detay hatırlamam. Hayat ”anlar”dan ibaret. Yani bugünü yaşayacaksın, bugünün hakkını vererek yaşamak lazım. Bazı insanlar geçmişe dönük olurlar ve bugünü de kaybederler. Ben ne ileriyi ne de geriyi düşünüyorum. Bugünü yaşıyorum çünkü ileride ne olacağımı bilmiyorum.”

*Alıntılar, Muazzam Muazzez kitabının belli bölümlerinden alınmıştır.

Kadın Yazarlardan İlham Verici Sözler