KADINLAR VARDIR!

Bu plak, bildiğiniz plaklardan değil; baskıcı sosyalizm döneminde Sovyetler Birliği’nde, istediği müziği dinleyemeyen insanların kullandığı eski bir parlak buluşu canlandırıyor, röntgen filmleri üzerine kaydedilmiş güzel ve umutlu bir şarkıyı, ‘Kadınlar Vardır’ı yeniden dillendiriyor. Böylece özgürlüğe de vurgu yapan röntgen plaklar, şiddet nedeniyle hastanelere başvurmuş kadınların kırık uzuvlarını yansıtan gerçek röntgen filmlerinden oluşuyor.

Kadına yönelik şiddet, Türkiye’de ciddi bir sorun olmaya devam ediyor. Her 10 kadından 4’ü şiddet görüyor. Sadece geçtiğimiz yıl, 303 kadın çoğunlukla en yakınları olan erkekler tarafından öldürüldü, tecavüz vakalarının ardı arkası kesilmiyor. Maalesef, yapılan onca çalışmaya karşın, gerçek bir irade ortaya konamadığı için bu rakamlar hiç azalmıyor. Şiddet gören kadınların önemli bir bölümü, korku, yalnızlaştırma, baskı ve ekonomik nedenlerle ses çıkaramıyor, hakkını arayamıyor.

12 yıldır sayısız projeyle kadına yönelik şiddete karşı faaliyet yürüten Aile İçi Şiddete Son! Kampanyası, şimdi de ‘Şiddete Karşı Tek Ses’ projesini hayata geçirdi.

Hastanelerden bu özel proje için toplanan röntgenler üzerine, yine özel bir teknikle yivler açıldı ve röntgen filmleri bildiğimiz plaklara çevrildi. Gerçek röntgenlerden gerçek plaklar elde edildi. Ardından, Hürriyet Aile İçi Şiddete Son! Kampanyası’nın Güldünya Şarkıları albümü için 2008 yılında bir araya gelen 13 ünlü kadın sanatçıdan Sezen Aksu, Nilüfer, Zuhal Olcay, Nazan Öncel, Aylin Aslım, Aynur ve Rojin’in birlikte seslendirdiği “Kadınlar Vardır!” şarkısı, röntgen plaklara kaydedildi. 1980’lerden bu yana kadın hareketinin marşı olarak kabul edilen Kadınlar Vardır, Güldünya Şarkıları albümünün açılış parçasıydı.

www.aileicisiddeteson.com