Ömer Uluç’un ‘Mor Saçlı Kadın’ı Satıldı!

 

Otuz sekizinci Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi, koleksiyonerlerin kıyasıya rekabetine sahne oldu. Ömer Uluç’un ‘Mor Saçlı Kadın’ isimli eseri 325 Bin TL’ye satıldı. Beyaz Müzayede’nin gerçekleştirdiği 38. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi, sanatseverler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Ömer Uluç’un 1980’li yılların başlarında Beyoğlu afişlerinden esinlendiği ‘Nü ve Şuh Kadınlar’ serisinde yer alan 1981 tarihli  ‘Mor Saçlı Kadın’ isimli tablosu, 325 bin TL’ye alıcı bularak, müzayedenin en yüksek çekiç fiyatlı eseri oldu. Müzayedede eserlerin tamamına yakını alıcı buldu.

Türk Çağdaş Sanatı ustalarından modern sanatın dünyaca ünlü temsilcilerine kadar 125 sanatçının birbirinden değerli 245 eserinin yer aldığı 38. Beyaz Müzayede, geçtiğimiz günlerde günü Orjin Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Müzayedede Fahrelnissa Zeid’in merakla beklenen 1960’lı yıllara ait ‘Abstrait Rouge’ isimli soyut yapıtı 250 bin TL’lik çekiç fiyatıyla en yüksek fiyata alıcı bulan ikinci eser oldu.

Türk Çağdaş Sanatı’nın orta ve genç kuşağından Kemal Önsoy’un 2010 yılına ait eseri 200 bin TL’lik fiyatı ile büyük ilgi gören üçüncü eser olurken, Fethi Arda’nın ‘Anadolu’nun Bağrı’ isimli yapıtı müzayedenin en çekişmeli eseri olarak 170 bin TL’lik çekiç fiyatı ile alıcı buldu.

Aziz Karadeniz tarafından yönetilen 38. Beyaz Müzayede, yılın ilk çağdaş ve modern sanat müzayedesi olarak, Türk ve Dünya çağdaş sanat ustalarının seçkin eserlerini sanatseverlerle buluşturdu.