Ardan Ergüven’den Özel Bir Sergi; Giz

Başarılı sanatçı ve akademisyen Ardan Ergüven’in soyut desenlerinin yer aldığı “GİZ” Sergisi 18 Eylül’de Schneidertempel Sanat Merkezi’nde açılıyor. Kaligrafi meraklılarına çok özel bir seyir sunacak olan sergi 6 Ekim’e kadar açık kalacak…

Sergide yer alan çalışmalar kaligrafi fırçasıyla çizilen desenlerin büyütmelerinden oluşuyor. İpek baskı tekniği ile çoğaltılan bu görüntüler fırça darbelerinin ve mürekkep lekelerinin çeşitlemelerinden meydana geliyor. Bir şeye benzemeye çalışmayan ve kendileri olarak var olan bu izler “wabi-sabi” estetiği ile kendi içinde anlamlar barındıran imgelere dönüşüyor.

Ergüven bu desenleri temsili ya da sembolik özellikleri olmayan, basit, sade ya da kaba ve düzensiz yüzeyler olarak tarif ediyor ve ekliyor: “Wabi-sabi sezgi yoluyla keşfedilen bir dünya görüşünü işaret eder. Görecelidir. Kendine özgüdür / değişkendir. İlerleme yoktur. An odaklıdır.”

Neredeyse gördüğümüz her imgeye anlam yüklediğimiz ve metalaştırdığımız bir zamanda rastlantısal “iz”lere bakma pratiğinin yarattığı olanakları gündeme getiren sergi 6 Ekim’e kadar izleyicilerle buluşmaya devam edecek.

Schneidertempel Sanat Merkezi

Pazartesi – Salı kapalı / Çarşamba – Pazar 12:00 – 18:00

Bankalar Cad. Felek Sok. No:1 Karaköy | T. 0212 249 01 50

sanat@schneidertempel.org / www.schneidertempel.org