Mario Prassinos Doğduğu Semt Pera’da!

mario prassinos'un yaptığı ağaç resmi

İstanbul’da Rum kökenli sanatçı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mario Prassinos’un (1916-1985) resimlerinden kitap illüstrasyonlarına, dokuma örneklerinden gravürlere uzanan farklı teknikteki eserleri Pera Müzesi’nde 25 Mayıs-14 Ağustos 2016 tarihleri arasında “Mario Prassinos, Bir Sanatçının İzinde: İstanbul-Paris-İstanbul” sergisinde bir araya getiriliyor.

Sanatçı özellikle 1970’lerde resmettiği ‘Türk Peyzajları’ ile öne çıkmıştı. Prétextat ve Pèretextat portrelerinden sonra oluşturduğu Türk Peyzajları serisi, sanatçının belleğindeki geçmişe ait izlerin bir yansımasıydı. 1976 yılında Paris Galerie de France’ta ilk Türk Peyzajları özel sergisini açtı. Diğer sergi, 1980 yılında Paris, Grand Palais’ de gerçekleşti.

La Colline Tatouée (Dövmeli Tepe) isimli yarı biyografik yarı kurmaca kitabını yazdığında, tüm yaşamını yeniden gözden geçirerek belleğindeki anıları, Pera bölgesinde sanatla iç içe yaşayan bir ailenin çocuğu olarak geçmişini, savaş sonrası İstanbul’undan belleğinde kalan anıları okuyucuyla paylaşma fırsatı buldu.

Sanatçının kızı ve eserlerinin uzmanı Catherine Prassinos, sanatsal ve bilimsel danışman Thierry Rye, serginin küratörü Seza Sinanlar Uslu ve Enis Batur’un da katkılarıyla hazırlanan yayın da sergiye eşlik ediyor.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10:00-19:00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 12:00- 18:00 saatleri arasında gezilebilir.

Müzede Cuma günleri hem uzun hem de ücretsiz! “Uzun Cuma” larda müze 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.