Ozan Türkkan Contemporary İstanbul’da

 

14-17 Eylül tarihleri arasında Contemporary İstanbul fuarındaki standında yeni medya sanatçısı Ozan Türkkan’ın “Doğa gerçek mi, gerçek doğal olabilir mi?” başlıklı sergisine ev sahipliği yapan Akbank Sanat, bu özel sergiyle doğanın algoritmasına vurgu yapıyor.

Küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergide doğanın algoritması ve Fractal Geometry üzerine uzun dönemli bir araştırmanın ürünü olan ve üç bölümden oluşan çalışmalar yer alıyor; izleyicilerin kod tabanlı ve generatif yöntemle yaratılmış spekulatif organik bir dünyayı 360 derece çevreleyen bir medya ile deneyimleyebilecekleri bir VR (Sanal gerceklik) enstalasyonu, bu spekülatif dünyanın bir çıktısı olarak sonsuz ayrıntıya giden bir geometrik sistemi sakince izleyebileceğimiz yüksek çözünürlükte büyük ebatta light box üzerine monte edilmiş dijital printler ve formdan forma mutasyon halinde yaşayan bir canlıya bir karaktere donüsen 3 boyutlu fractal’i izleyebileceğimiz holographic audio visual yerleştirme.

Sanatçı Ozan Türkkan sergisini şöyle tanımlıyor; “Kavramsal olarak karmaşık görünse de aslında hergün karşımıza çıkan bir gerçeklik ve doğanın kendi düzeni yenilemesinin, yaratımının bir algoritmasi. Tenimizi oluşturan DNA ile kalbimizi oluşturan DNA’nın aynı olması, ne kadar küçük bir yapı taşına odaklanırsak odaklanalım aynı temeli bulmamız herbirimizi fraktal varlıklar yapıyor. Sahil şeridinin girinti çıkıntılarından, yaprakların şekline, dağ sıralarından sinir sistemimize nereye dönsek fraktal yapılarla karşılaşıyoruz. Yani aslında tüm dünya fraktal bir krallık. Kaosu grafiğe dökmeye çalıştığımızda yine fraktal yapılar çıkıyor karşımıza. Yani aslında düzen ve patern her yerde. Belki de onun için fraktal sanatın huzur verici bir tarafı var. Karmaşanın ortasında kendini açık eden bir uyum, belki de doğaya güvenimizi yeniliyor”.

 

 

Sergi Adı: Doğa gerçek mi, gerçek doğal olabilir mi?

Sanatçı: Ozan Türkkan

Küratör: Hasan Bülent Kahraman

Sergi Tarihi: 14-17 Eylül

Yer: Contemporary İstanbul – Akbank Sanat Standı