SANAT VE SANSÜR NEDEN BİR ARADA?

sansür ve sanat

Kamusal alanda sanat projelerinden biri olan Yama’yı duymuşsunuzdur… The Marmara Pera Hotel’in tepesindeki dev ekranda Övül Durmuşoğlu küratörlüğünde 27 Ağustos 2015’te başlayan projede, sanatçı Işıl Eğrikavuk’un 23 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında gösterilmesi plânlanan “Yeni Bir Şarkı Söylemek Lazım” adlı eseri sansüre uğradı.

26 Nisan tarihinde The Marmara Pera Hotel’e gelen Beyoğlu Belediyesi zabıta ekipleri gösterimi yapılan videonun “dini değerlere hakaret”sebebi ile şikayet aldığını ve bu nedenle kaldırılması gerektiğini iletmişler. Daha sonra gelen başka bir açıklama ise videonun“Kentsel Tasarım Yönetmeliği” altında “görüntü kirliliği”sebebi ile kapatıldığı şeklinde lanse ediliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulandığı söylenen “Kentsel Tasarım Yönetmeliği”nin kapsamı ve uygulamasına dair bilgilere ise tüm çabamıza rağmen ulaşamadık! Eğrikavuk, Yama için ürettiği animasyon video projesi “Yeni Bir Şarkı Söylemek Lazım”da gündelik dilin yeni, cinsiyetlerötesi ve insancıl bir yere evrilmesi için söz alıyor. Sanatçının kamusal alanda kadınların yeni söylemler üretmesi gerekliliğine odaklandığı işinde dikkat çeken “Havva elmanı bitir kızım.” sloganı yer alıyor ve bu sloganla beraber bir kadın suratı emojisi elmaya dönüşüyor.