Sadece Kadın Yazarların Kitaplarının Basılacağı Yayınevi Kuruluyor

Fotoğraf: Elke Wetzig / Wikipedia

Nobel ödüllü yazar Svetlana Aleksiyeviç sadece kadın yazarların kitaplarının yayınlanacağı bir yayınevi kuruyor. 

Belarus’taki ”Nasha Niva” adlı gazeteye konuşan Aleksiyeviç, bu girişimin kadın ve erkek yazarların yayınlanmış kitapları arasındaki orantısızlığa dikkat çekmesini umuyor.

”Erkekler her yerde ve çok az sayıda kadın eseri yayınlanıyor.” 

Sadece kadın yazarların kitaplarının basılacağı bir yayınevi fikrini ortaya atan Aleksiyeviç, böylece kadınların kendilerine olan güvenlerinin ve yazma arzularının yükseleceğini ifade ediyor. Fikrin çıkış noktasını anlatırken ”Erkekler her yerde ve çok az sayıda kadın eseri yayınlanıyor.” diyor. Önümüzdeki aylarda açılacak olan yayınevinin ilk yazarları Belarus’tan Eva Veznavets ve Tatyana Skorkina olacak.

Svetlana Aleksiyeviç kimdir?

31 Mart 1948 tarihinde Ukrayna’nın Stanislav şehrinde doğan yazar, Beyaz Rusya Devlet Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 1972’de mezun oldu. II. Dünya Savaşı, Sovyet-Afgan Savaşı, Çernobil faciası, SSCB’nin dağılması gibi dramatik olayları yaşamış, bu olaylara tanık olmuş kişilerle röportajlar yaptı. Bu insanlardan dinlediklerinin izlerini yazdığı kitaplarda kolayca görmek mümkündür. Yazıları Lukashenko rejimini rahatsız etti. 2000 yılında hakkında yasal kovuşturma başlatıldı. Bunun üzerine ülkesini terk etti. Hayatının sonraki on yıllık kısmını, kendisine kucak açan Paris, Göteborg ve Berlin gibi şehirlerde, siyasi sürgün olarak geçirdi. Nihayet 2011 yılında ülkesine, Minsk şehrine geri döndü.

Sovyet-Afgan Savaşı’nın ilk ağızdan anlatıldığı ”Çinko Çocukları” ve Çernobil kazasının ele alındığı ”Çernobil’den Sesler” isimli kitapları en önemli eserleridir. Pek çok ulusal ve uluslararası ödüle sahip olan yazar, 2015 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır.

Kaynak: The Calvert Journal