Shakespeare’in En Önemli Eseri Satıldı!

William Shakespeare’in First Folio eserinin bir kopyası, $9.98 milyon (£7.6m) gibi rekor bir fiyata New York’da yapılan bir açık arttırmada yeni sahibiyle buluştu. 

Ölümünden yedi yıl sonra meslektaşları tarafından derlenerek hazırlanan 1623 basımı eser, Shakespeare’in oyunlarının ilk baskılarını içeriyor.

‘First Folio’nun 235 kopyası bulunuyor, fakat tamamlanmış basımlarından sadece birkaçı özel kişilerce muhafaza edilmekte.

Çarşamba günü satışı gerçekleşen eser, 2001’den bu yana açık arttırmaya çıkarılmış ilk eksiksiz kopya olma niteliğini taşıyor. Kayıtlara göre bir önceki satış $6.1 milyon (£4.9m) üzerinden gerçekleşti.

‘First Folio’, Oakland, California’da bulunan özel okul Mills College tarafından satışa sunuldu. Okulun, eseri 1960’lardan beri muhafaza ettiği biliniyor. Eserin yeni sahibi ise ilk etapta ismini gizli tutmayı tercih etti.

Müzayede evinin $4 milyon – $6 milyon arası değer biçmiş olduğu ‘First Folio’, 36 tiyatro oyununun metinlerini içeriyor. Bu oyunlardan 18’i ‘First Folio’da derlenmeseydi günümüze ulaşabilmiş eserler aralarında olmayacaklardı. Macbeth, On İkinci Gece, Julius Caesar ve Fırtına bu oyunlardan bazıları.   

Çoğunluğu günümüze bütün haliyle ulaşmamış olan 235 eserden bir tanesi daha 2003 yılında Oxford Universitesi tarafından $3.5 milyona satılmıştı. Beş veya altı kopyanın ise özel mülkiyet olarak saklandığı biliniyor. 

Çeviri: Begüm Erceber

Kaynak: https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-54544737