Devlet Tiyatroları’nda 28 Şubat-5 Mart Haftası Neler İzlenebilir…

sevgili hayat

Merhaba sevgili tiyatro sever Bigoody Kadınları İstanbul Devlet Tiyatroları 28 Şubat-5 Mart tarihleri arasında seyirci karşısına çıkacak oyunlardan sizin için derlediğimiz oyunlara ve oynanacağı sahneler gelin bir göz atalım.

İbiş’in Rüyası (Antalya DT) Cevahir Salon 1’de
Tarık Buğra’nın yazdığı, Sabri Özmener’in yönettiği İbiş’i Rüyası turne oyunu olarak İstanbul Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde. İbiş’i Rüyası, 28 Şubat – 05 Mart 2017 tarihleri arasında Cevahir Salon 1’de izlenebilir.

Oyunun konusu kısaca şöyle:

1930’lu yıllar…

Nuran Tiyatrosu ve Nahit…

Geleneksel tiyatromuzun nadide temsilcisi ve karakteri İbiş…

Bir yanda sanat sevgisi, bir yanda rüyalar ve aşk…

Bir yanda hayat ve bir yanda tiyatro…

Hüzün, neşe, tutku ve çaba…

Hepsi bir arada…

Buyrun seyreyleyin…

Yeraltından Notlar (Ankara DT) Cevahir Salon 2’de
Dostoyevski’nin kült eseri Yeraltından Notlar İstanbul Devlet Tiyatrosu sahnesinde. Dostoyevski’nin yazdığı, Engin Altay’ın çevirdiği, Erdinç Doğan’ın oyunlaştırdığı ve yönettiği Yeraltından Notlar 28 Şubat-5 Mart haftasında Cevahir Salon 2’de.

Oyunun konusu kısaca şöyle:

Kendi kişiliğinin kördüğümüne dolanan yeraltı adamının mizahi çatışmaları.  Aşağılanan, köleleştirilen kadın. Bir yeraltı adamı yer üstüne çıkmayı denerse neler olur? Petersburg’un bataklığından dünyaya fırlamış Bay X’in, arkadaşlarıyla, kadınlarla ve kendisiyle yaşadığı trajikomik çatışmalar. Kah gururlu kah küçük düşmeyi ister. Hem herkesi üstün görür hem küçümser. Zevk alır küçük düşmekten, zevk alır küçük düşürmekten. Zavallı bir yüce.

yeraltından notlar

Sevgili Hayat Küçük Sahne’de
Sevgili Hayat 25 Aralık 2014’teki prömiyerinin ardından 28 Şubat-5 Mart haftasında Küçük Sahne’de  izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. 1 perdelik ve 1 saat 15 dakikalık oyunu; Funda Özşener yazdı, Metin Belgin yönetti. Dekor-giysi tasarımını Nalan Alaylı, ışık tasarımını Serhat Akın, müzik danışmanlığını Stelyo Berber, asistanlığını Aslı Büşra Sarınç, sahne amirliğini Özgür Ayaz, kondüvitliğini İ. Cem Dağlı, ışık kumandalığını Abdullah Basık’ın yaptığı oyunda; Yeşim Gül ve Ebru Aytürk rol alıyor.

8 yaş ve üzeri seyircilerin izlemesinin tavsiye edildiği oyunun konusu şöyle: 1922 yılı İzmir’inde, “Amane” kahvelerinde şarkı söyleyen Eleni ile sokaklarda yaşayan Lena’nın hayatları kesişir. İki kadın,  savaşın kaosunda, “gitmekle kalmanın” sanrıları arasında kendi yazgılarına sürüklenir. Toprağından sökülüp atılanların kültürüne, müziğine ve trajedisine farklı bir bakış…

sevgili hayat

Çehov Makinesi Üsküdar Tekel Sahnesi’nde
Müge Gürman’ın dilimize çevirip aynı zamanda yönettiği Çehov Makinesi 1, 3, 4 ve 5 Mart’ta Üsküdar Tekel Sahnesi’nde tiyatroseverle buluşuyor. Birçok ödül sahibi oyunun konusu şöyle: İçinde Çehov’un da karakter olarak yer aldığı bu şiirsel oyun, büyük bir yazarın yaşam ve ölümü arasındaki döngüde oyunlarında yaratmış olduğu kendi karakterleriyle buluşması biçiminde gelişiyor. Bu karakterler özünü taşımakla birlikte, ait oldukları oyundan bağımsızlaşmış, sanki uzaydan Çehov’un düşlerine düşmüş hayaller gibidirler. Farklı bir düzlemde ve farklı bağlamlarda oluşmuş sahnelerde bir araya gelirler. Çehov’un anlatmış olduğu gerçeklikleri, yazgılarını belirlediği kendi karakterlerine ve yine kendi üzerinden sorgulatması biçiminde gelişen bir tür karşılaşmalar zinciri… Bu absürd ve gerçeküstü serüvenin  Çehov’dan bizlere ulaşan ve günümüz gerçekliğini de halkaları arasına alan bir zincir… Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken oyunda Fatih Sönmez, Hakan Vanlı, Levent Öktem, Cem Sürgit, Erkan Taşdöğen, Nalan Okçuoğlu, Eren Balkan, Ilgıt Uçum, Bora Pak, Arda Baykal, Alper Saldıran, Duygu Gökhan, İsmet Vural, Doruk Akçiçek, Münibe Millet,  Aslı Özsaraç ve Ezgi Mutlu rol alıyor. Dramaturg olarak Müge Gürman imzası olan oyunun, Dekor Tasarımını Zeki Sayaroğlu, Giysi Tasarımını Şirin Dağtekin Yenen, Işık Tasarımını Akın Yılmaz yaptı.

çehov makinesi

Huzur Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde
Tiyatro sanatçısı Kenan Işık’ın, yazar Ahmet Hamdi Tanpınar’ın aynı adlı romanından  uyarladığı Huzur, gösterimlerine devam ediyor.  Üsküdar Tekel Stüdyo Sahnesi’nde 4 Ekim 2016’da prömiyer yapan oyunun Yönetmeni M.Nurullah Tuncer. Oyunda, Nimet İyigün Nalbant, Selen Nur Sarıyar, Ozan Özcan, Burak Çağlar, Göze Şenol, Yusuf Can Sancaklı, Kıvanç Kürkçü, Necmettin Amaç, Gökhan Türkal, Burcu Bahar Aydın, Rana Büyükyılmaz, Tolga Kortunay, Damla Ece Dereli, Kubilay Karslıoğlu, Hakan Elmasoğlu ve Orkun Gülşen rol alıyor. Hasan Kiriş’in sokak çalgıcısını canlandırdığı oyunun Dekor Tasarımını Behlüldane Tor, Kostüm Tasarımını Şirin Dağtekin, Müziğini Orhan Enes Kuzu, Koreografi İlyas Odman, Işık Tasarımını Önder Arık  üstleniyor, oyunun Sahne Amiri ise Emre Emin Aravi.

Uluslararası 5. Geleneksel Tetova Tiyatrosu Festivali’nde M. Nurullah Tuncer’in en iyi yönetmen ödülünü kazandığı ve  Damla Ece Dereli’nin de en iyi kadın oyuncu ödülünü kucakladığı bu çarpıcı oyunda, İkinci Dünya Savaşının çıkmasına saatler kala hasta yatağında yatmakta olan kuzeni İhsan’ın ilaçlarını yaptırmak üzere dışarı çıkan ve  ilaçların hazırlanmasını beklerken girdiği eskici dükkanında, geçirdiği son bir senenin olaylarının canlandığı Mümtaz’ın  huzuru arayışı konu ediliyor.  Huzur, 28 Şubat, 2  ve 4 Mart’ta Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde izlenebilir.

huzur

Gulyabani Küçükçekmece DT Sahnesi’nde
Yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eserinden Metin Arslan’ın uyarladığı ve yönettiği Gulyabani adlı oyun gösterimlerine devam ediyor. Müzikal oyun, 3,4  ve 5 Mart’ta Küçükçekmece DT Sahnesi’nde izlenebilir. Dekor Tasarımında Ethem İzzet Özbora, Giysi Tasarımında Esra Selah, Işık Tasarımında Yakup Çartık’ın imzası olan oyunun dans düzenini ise Irving Resurreccion yaptı. Oyun müziklerini Erkin Hadimoğlu ve Ender Gündüzoğlu yaparken, oyunun yönetmen yardımcısı Elif Nutku. Müzikli oyunda orkestra ve dansçılar performanslarıyla göz doldururken güçlü oyuncu kadrosu da dikkat çekiyor. Ali Fuat Çimen, Elif Nutku, Mehlika Balkan, Funda Eskioğlu, Sitare Bilge, Adnan Yiğit, Filiz Coşkuner, Fırat Demir, Serdar Şeker ve Kerem Gökçer’in oyuncu olarak yer aldığı Gulyabani’nin şarkı sözleri de yönetmen Metin Arslan’a ait. Orkstra’da Güneş Bulak şef olarak yer alırken, orkestranın diğer müzisyenleri ise İlker Yeter, Arda Uyar, Tuğsan Çağatay Çam, Miray Gedikli, Gözde Oktar, Mehmet Orçun Cengiz, Volkan Ateş, Nazlıhan Başak İlhan ile Hakan Akoğlu. Cinlerin ve perilerin cirit attığı söylenen köşke hizmetçiliğe giden saf ve temiz yürekli Muhsine’nin hikayesinin anlatıldığı oyunun danslarında da Velat Can, Eray Bıçak, Göker Yıldız, Tuğçe Topçu, Erem Can, Süleyman Demirkol, B. Tamer Aksu, Meltem Işın, Özden Uslusoy, Dilara Suer, Mehtap Çınar performansları görülmekte.

gulyabani