Köpeklerin İsyan Günü Zorlu’da!

tiyatro oyunu köpeklerin isyan günü

Flaubert’in Madam Bovary’sini bilirsiniz. Biraz hüzünlü, biraz romantik ama zamansız… Bu kez Bovary İstanbul’da Nişantaşı’nda salınıyor Suzan adıyla…  Avrupa’nın seçkin tiyatro topluluklarını ağırlayan “São Luiz Teatro Municipal” ile “İstanbul Tiyatro Festivali”nin ortak yapımı olan “Köpeklerin İsyan Günü”, Lizbon’un ardından İstanbul’da Zorlu PSM’de Studio sahnesine yerleşiyor. Sezon boyunca sergilenecek oyunun ilk gösterimleri, 17 ve 20 Kasım’da gerçekleşecek. Televizyon dizilerinden tanıdığımız Kanbolat Görkem Arslan ve ünlü tiyatro oyuncusu Zuhal Gencer Erkaya’ya sahnede, Elif Ürse ve Sercan Gülbahar da eşlik ediyor.

Madam Bovary’nin Nişantaşı uyarlaması

Oyuncu ve yönetmen Mark Levitas ile yazar, dramaturg Ceren Ercan’ın Aralık 2015’te kurdukları Platform, Türkiye tiyatrosunu uluslararası ölçekte tanımlayan bir yazar ve yönetmen kolektifi. Portekiz basınında adından övgüyle söz ettiren Platform’un ilk yapımı “Köpeklerin İsyan Günü”, Flaubert’in Madam Bovary isimli romanının günümüzde, Nişantaşı’nda geçen serbest bir uyarlaması.

Her devrin kaybedenleri 

Bir sabah Nişantaşı’nda, köpek gezdiricisi olarak çalışan genç, bir kehanet fısıldar. Küçük lüksleri için hiç durmadan çalışıp, yıpranan evliliğiyle boğuşan Suzan için o gün her şey sıradan görünmektedir. Annesi, bakıcı kadın ve köpek gezdiricisi gencin ekseninde güvenlikli orta sınıf evi tedirgin edici bir hâl almaya başlar. Her devrin kaybedenlerinin hikâyelerine uzanan metni ile “Köpeklerin İsyan Günü”, izleyicilerine hikayesini bugüne dair keskin bir gözlemle aktarıyor.