Tutkulu ve Milyoner Bir Kadın Girişimci: Madam C.J. Walker

 Madam C.J. Walker
Madam C.J. Walker ve Self Made dizisinde kendisini canlandıran Octavia Spencer

Koronavirüs karantinası altında geçen günlerin her ne kadar olumsuz yönleri olsa da, olumlu yönleri de yok değil.. Evde geçirilen upuzun vakit içerisinde, hayat koşuşturmasında vakit bulamadığınız birçok şeyi yapma imkânınız oluyor. Bunlardan bir tanesi de keyifli bir şekilde film veya dizi izlemek. Karantina altında geçen sıkıcı bir Pazar gününü bir anda güzelleştiren bu deneyimi sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Netflix, 20 Mart 2020 tarihinde ”SELF MADE: Inspired by the life of Madam C.J. Walker” isimli mini dizisinin dünya galasını gerçekleştirdi. ”Bir çamaşırcı kadından fazlası olmayı hayal eden Sarah, Addie’nin saç ürününü satmayı kafasına koyar. Ancak zalimce geri çevrildiğinde rekabet kızışır.” diyerek çok kısaca tanıtılan dizinin hikâyesi o kadar önemli ve gerçeklerle dolu ki.. Önce bu kadını tanımalı, sonrasında da dizinin keyfini çıkarmalısınız.

Madam C.J. Walker kimdir?

1867-1919 yılları arasında yaşamış olan Sarah Breedlove (bilinen adıyla Madam C.J. Walker) iş insanı, saç bakımı girişimcisi, özellikle siyahi ve kadın hakları konusuna eğilmiş olan bir insan hakları aktivistidir.

Madam C.J. Walker
Fotoğraf: Michael Ochs Archives/Getty Images

ABD’de köleliğin kaldırılmasının ardından ailesinde özgür olarak doğan ilk siyahi çocuk olan Sarah, zor şartlarda büyümüştür. 10 yaşında yetim kalan, 14 yaşında evlenen Sarah, 20’li yaşlarında günde bir dolardan daha az gelirle çamaşırcılık yapıyordu. En büyük hedeflerinden biri kızına iyi eğitim imkânları sağlamaktı. Yaşadığı stresli hayat, saçlarında sert kepek ve kellik gibi sorunlara yol açan deri hastalıklarının oluşmasına neden oldu.

Siyahilerin kötü yaşam standartları nedeniyle saç dökülmesi yaşadıklarını fark etmesinin ardından kendi saç bakım ürünlerini üretip satmaya başlamıştır. Evinin mutfağında başladığı küçük girişim kısa bir süre içerisinde büyümüş ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi çabasıyla milyoner olan ilk iş kadını olmuştur.

Siyahi kadınları kendi işlerini kurmaları, ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları yönünde desteklemiş; siyahi kuruluşlarının sponsorluğunda sosyal, siyasi ve ekonomik dersler de vermiştir. ABD’nin Güney eyaletlerinde gerçekleşen birtakım olaylardan sonra linç meselesinin federal bir suç haline getirilmesine yönelik girişimlerde yer almıştır.

1910 yılında Indianapolis’e taşınmasının ardından işlerini büyütmeye başlamıştır. Evinde küçük bir laboratuvar ve kuaför salonuyla başlayarak Madam C. J. Walker İmalat Şirketi’ni kurmuştur. Çalışanlarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu şirket gitgide büyüyerek kendi fabrikasını, güzellik okullarını ve kuaför salonlarını açacak noktaya gelmiştir. 1917 yılında gelindiğinde şirkette yaklaşık 10.000 kadın çalışmaya başlamıştır.

1900’lü yılların başında, firmalar siyahi kadınlara sattıkları ürünlerin üzerine siyahi kadınların resimlerini koymaktan çekiniyorlardı. Satışı düşürecek bir hamle olarak görüyorlardı. Madam C.J. Walker, standart ve dayatılmış güzellik kalıplarına meydan okuyarak ürünlerinin üzerine kendi resmini koydu.

Üzerine kendi resmini koyduğu ”Madam C.J. Walker’ın Harika Saç Maskesi” / Fotoğraf: history.com

25 Mayıs 1919’da vefat eden Madam C.J. Walker’ın şirketi ve mirası, varisleri tarafından korunarak bugünlere gelmeyi başarabilmiştir. Salonlarında kullandığı sıcak tarakların yaratıcısı kendisi olmasa da, günümüzde kullanılan saç düzleştiricisi gibi ürünlerin en güçlü ilham kaynaklarından biridir.

”SELF MADE: Inspired by the life of Madam C.J. Walker”

Netflix ”SELF MADE: Inspired by the life of Madam C.J. Walker” Dizisi Posteri

Netflix’in yeni mini dizisinde Madam C.J. Walker’ın yaşadığı dönemin zorluklarına rağmen yıkmayı başardığı önyargıları izlerken ilham alacak ve tutkunun başarıya giden yolda ilk adım olduğuna bir kez daha emin olacaksınız. Şirketini büyütmek için verdiği mücadele esnasında erkeklere gerçekleri söylemekten bir kez olsun çekinmeyen Madam C.J. Walker’ın güçlendikçe evliliğinde yaşamaya başladığı problemlere de hiç şaşırmayacaksınız. 1900’lü yılların başında bile var olan toplumsal cinsiyet rollerini ortadan kaldırma mücadelesi hala devam ediyor. Bunu farketmek başlangıçta biraz moral bozucu olabilir ama aynı zamanda güçlendiriyor da… 100 yıl önce dahi, geleceğin kadın girişimciliğinde olduğunu yüksek sesle söylemekten çekinmeyen bu kadının artık ne kadar haklı olduğunu tüm dünya biliyor. Bildiği halde görmezden gelenlere ise hayat derslerini vermeye devam ediyor.