”Yarının Kadın Yıldızları” Olmak İsteyen Genç Müzisyenler Aranıyor!

Yarının Kadın Yıldızları
2019 yılında ''Yarının Kadın Yıldızları'' projesine seçilen müzisyenler / İKSV

TSKB desteği ve İKSV işbirliğiyle İstanbul Müzik Festivali kapsamında hayata geçirilen ”Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu” üçüncü yılında destek arayan genç kadın müzisyenlerin başvurularını bekliyor. Başvurular 13 Mart’a kadar devam edecek. 

Başvurular İKSV Genel Müdür Yardımcısı, müzikolog Yeşim Gürer Oymak başkanlığında, orkestra şefi ve CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur, keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy, piyano ikilisi Ufuk & Bahar Dördüncü ve piyanist İris Şentürker’den oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Seçici Kurul tarafından belirlenen müzisyenlere toplam fon miktarı ihtiyaç duydukları destek oranında paylaştırılacak. Desteğe değer bulunan adaylar 48. İstanbul Müzik Festivali kapsamında müzik dünyasının kanaat önderlerinden birinin eşlik edeceği konserde yer alma şansı elde edecekler.

1990 yılından bu yana İstanbul Müzik Festivali’nin destekçileri arasında yer alan TSKB, kadınların güçlenmesi yönündeki finansman ve sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında “Yarının Kadın Yıldızları” projesinde eğitim destek fonu sponsoru olarak yer alıyor. 2018’de başlayan proje kapsamında oluşturulan fondan, her yıl 14 genç kadın müzisyen yararlanıyor.

Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’na yurtdışında bir müzik okulundan lisans veya lisansüstü seviyesinde kabul alan, yurtdışında müzik eğitimini sürdüren ya da kariyer gelişimine olumlu katkıda bulunacak ustalık sınıfı, orkestra seçmesi, uluslararası yarışma gibi etkinliklere katılım veya çalgı alımı için desteğe ihtiyaç duyan kadın müzisyenler başvurabiliyor.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) işbirliğiyle, İstanbul Müzik Festivali kapsamında geçen yıl başlatılan “Yarının Kadın Yıldızları” projesi kapsamında destek fonundan yararlanmak isteyenler 13 Mart’a kadar destekbasvuru@iksv.org adresinden başvurularını gerçekleştirebilecek. Adaylar, Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu ve şartnameyle ilgili ayrıntılı bilgilere müzik.iksv.org adresinden ulaşabilecek.

Tüm sektörlerde kadın istihdamının artırılması için sorumluluk aldıklarına dikkat çeken TSKB Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hepkaya ”Kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel hayata katılımda fırsat eşitliğine sahip olmasının toplumsal ilerlemenin ön koşulu olduğuna inanıyoruz. Destek sağladığımız firmalarda kadın çalışan oranları gözle görünür oranda artarken, bu alandaki katkımızı sosyal sorumluluk projelerimiz kanalıyla da çoğaltıyoruz. Bu bakış açısı ile İstanbul Müzik Festivali kapsamında hayata geçirdiğimiz “Yarının Kadın Yıldızları” Eğitim Destek Fonunun üçüncü yılında da üstün yetenekli genç kadın müzisyenlerimize, ülkemizi ulusal ve uluslararası kültür-sanat alanında temsil etmeleri için destek oluyoruz” dedi.