Ada Spor; Sağlam Kafa ve Vücutlar Yetiştirmek İçin…

Biz anne babalar çocuklarımız için şüphesiz ki hep en iyisini isteriz. En sağlıklı besinlerle beslensin, en güzel aktiviteleri yapsın ve tabii en iyi eğitimleri alsın… Zamanımızın büyük kısmını bu ‘en’lere ayırır, doğru seçeneği bulmak için didiniriz. Sizi bilmem ama bir anne olarak ben çocuğumun spor yapmasını ve özellikle de çok sevdiğim ve vücudunun neredeyse her bir kasını çalıştıran su sporlarını yapmasını tercih ediyorum. Yanı sıra oldukça estetik bulduğum tenis de öncelikli seçeneklerimden biri. Anadolu Yakası’nda bu alanda ciddi bir eğitim anlayışıyla çalışan kurumlardan olan Ada Spor’la tanıştırmak istiyorum sizi. Gelin daha yakından tanıyalım…

Milli Sporcular Eşliğinde Spor

Ataşehir Ada Spor Akademi Kulübü Derneği 22 Eylül 2016 tarihinde kurulmuş. 30 yılı aşkın süredir su sporlarına emek vermiş takım arkadaşlarının bir araya gelerek hayata geçirdikleri projenin başında kulübün kurucuları olan Savaş Türk, Mehmet Alp Olcaytu, Burhanettin Kerem Olcaytu, Ersel Gürpınar, Bülent Küçükçolak, Serdar Hakyemez ve Ömer Ketenci bulunuyor. Geçmişte su topu milli takımlarında birçok kez oynamış ve defalarca Türkiye şampiyonlukları kazanmış ülkemizin kendi branşlarında başarılı sporcuları olan bu özel isimler şimdi yeni öğrenciler yetiştiriyorlar!

Ada Spor’un hikayesi oldukça ilginç başalamış. Başkan Savaş Türk şu an kullanıyor oldukları tesislere bir yıl önce geldiğinde yüzme okulu yapmak için başlangıç olması düşüncesiyle bir kulvar kiralamak istemiş ancak beklediğinin üzerinde bir teşvikle karşılaşmış. Öyle ki, tesis yönetimi tesis kendisine 2 havuz, 2 tenis kortu ve 1 basketbol sahasını kiralaması ve hayallerini gerçekleştirmesi için olanak sağlamışlar. Böylelikle bu teklif ile Ataşehir Ada Spor Kulübü Derneği kurulmuş. Kurumun temel felsefesini Savaş Türk şu sözlerle ifade ediyor: “Yeryüzünün oluşumu için gerekli 4 elemeti ATEŞ-SU-HAVA-TOPRAK. Bizler 5. element olarak SPOR’u ekleyerek ve önemini bilerek yola çıktık. Sporcularımıza öncelikle “SPOR” açılımı olarak Sistem-Program-Organizasyon ve Rekor felsefesini verebilmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda öncelikle sağlıklı bireyler; sonrasında ise ailelerinin, ülkelerinin gurur kaynakları olmaları için üzerimize düşenin onları eğitmek, yetiştirmek ve başarılı olmalarına olanak sağlamak olduğunu biliyoruz.”

3-14 Yaş Aralığı

Ada sporun hedef kitlesini öncelikle 3-14 yaş aralığındaki çocuklar oluşturuyor. Yani 3 yaşından başlayarak spor yapmak isteyen, ilgilen tüm yaş grupları kulübün hedef kitlesi içindeler..

Ada Spor Kulübü temel olarak Yüzme-SuTopu-Monopalet-Tenis branşlarında faaliyet göstermekte. Kulüp felsefesi olarak özel derslere karşı olduklarını belirten ekip, özel dersi ancak deneme derslerinin sonunda eğitimcilerinin değerlendirmesi sonucunda belirlemekte olduklarının altını çiziyorlar. Aslında Ada Spor’un grup dersleri 5-6 kişiden oluştuğundan özel derse benzer bir çerçevede çalışmakta oldukları da söylenebilir. Ancak su ile hiçbir şekilde iletişimi olmayan ve suya girmemekte direnen çocuklar için başlangıçta özel ders düşünülebiliyor. Bir süre sonra bu çocuklar da havuz çalışmalarına dahil ediliyorlar.

Savaş Türk’e Ada Spor eğitmenlerinde aradıkları genel özellikleri soruyorum:Eğitmenlerimizin hepsi branşlarından BESYO mezunu olmak, pedogojik formasyon derslerini almış olmak ve kendi branşlarında sporculuk deneyimine sahip olmak zorundalar. Yüzme branşımızda 6 eğitmenimiz, tenis branşımızda 6 eğitmenimiz, su topu branşında 4 eğitmenimiz mevcut.”

Lisanslı Sporcu Yetiştiriyorlar

Ada Spor’da çocuklarımızın gelişimleri doğrultusunda yaptıkları branşlar için kulüp bünyesinde müsabakalara girebilmelerini sağlayan sporcu lisansı çıkarılmakta.

Bunun yanı sıra su topunda tüm yönetim kurulu ekiplerinin yaklaşık 40 senelik su topu ve yüzme sporu ile geçmişlerinin olması ve bu bilgi, görgü, deneyimleri doğrultusunda alt yapı dedikleri 2006 doğumlu ve daha küçük sporcular yetiştirmeye başlanmış. Bu sayede minik ve küçük takımları kurulmuş. “Çalışmalarımızı haftada 4 gün olarak kendi tesislerimizde yapmaktayız. Bu çalışmalar 2 saat sürmekte. Aynı zamanda kulüp olarak sporcularımızın derslerini takip ederek başarılarının devamlılığı için ders öğretmenleri ile yakın iletişim içinde bulunmaktayız. Okullarındaki eğitimlerin öneminin oldukça farkındayız. Çocuklarımızın eğitim yaşamları bizim için en önemli unsurlardan biri. Tüm branşların dışında yeterince spor ile ilgilenemeyen engelli kardeşlerimiz için de özel saatler ayırarak sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kendilerinin gelişimleri için yardımcı olmaya gayret ediyoruz.”

Ataşehir Ada Spor Kulübü

Şerif Ali Yolu Cad. No.62-64/1 Ataşehir –İstanbul

Tel :0216 575 5454 (dhl:136)

GSM:0532 272 3357 – 0532 364 3100

info@adasporakademi.com

www.adasporakademi.com