Adab-ı Muaşeret O’ndan Sorulur; Bülent Aydın

 

Türkiye’de eksikliğini hergün biraz daha fazla hissettiğimiz bir konunun piri kendileri. Yaşam Adabı ve Nezaket Kuralları alanında ülkemizde eğitim verebilecek düzeyde birkaç kişiden biri. Şu günlerde modern kadının başucu rehberi olacak bir kitap hazırlığında. Bayanlar ve Baylar, karşınızda Bülent Aydın…

Önce henüz tanımayanlar için Bülent Aydın’dan bahsedelim…

35 yıldır Türk turizmine çeşitli kademelerde çalışan, yöneten ve öğreten olarak hizmet veriyorum. Turizm alanında Türkiye’nin en büyük kişi ve kurumlarıyla çalıştım, çeşitli görevlerde bulundum. Kendi markalarımı yarattım. Birçok özel davet, protokol daveti ve organizayon düzenledim, yönettim. Hizmet sektöründe geçen yıllar boyunca aldığım eğitimler ve tecrübe birikimiyle özellikle Yaşam Adabı ve Nezaket Kuralları üzerinde uzmanlaştım. Bu konuda eğitim ve seminerler verdim, köşe yazıları yazdım. Bir çok TV programına katıldım. Halen çeşitli eğitim kurumlarında ve özel olarak eğitim,seminer ve danışmanlık vermekteyim. Konu ile alakalı herkesin baş ucu olarak nitelendireceği bir kitabın hazırlığı içindeyim.

Ladies&Gentlemens by Bülent Aydın’in marka öyküsü nasıl gelişti?

Uzun yıllar yazarak, seminer, eğitim ve toplantılarla edindiğim ve paylaştığım bilgi ve becerileri, konuya ilgi duyan daha geniş insan kitlesi ile paylaşmak istedim. Bugün ülkemizde büyük oranda insan kitlesinin daha kaliteli bir yaşam arzu ettiğini ve bunun ciddi bir ihtiyaç olduğunu görüyorum. Bu da beni böyle bir hazırlığa yönlendirdi. Sosyal medya sayfalarını hazırladık. DEM Etiquette&Manners ve Ladies&Gentlemens isimleri ile ulaşmak mümkün.

Yaşam Adabı, İletişim Adamı, Nezaket kuralları, salon adabından oluşan yerel ve uluslararası kural ve davranışları insanların dunyasına yeniden monte etmek, hayattan daha fazla keyif almalarına ve kendilerini rahat hissetmelerine vesile olmak sureti ile hanımefendi ve beyefendi olmak isteyenlere destek olmak amacım.

Neden böyle bir oluşum düşündünüz? Bu tür bir açık gördünüz hizmet sektöründe sanıyorum…

Ülkemizde ahlak kuralları, dini kurallar ve toplumsal kurallar aileleler tarafından cocuklara verilmekte. Hayatımızın tam da içinde olan, her gün tekrarladığımız ancak çoğunlukla doğrusunu pek cok kimsenin bilmediği görgü ve nezaket kurallarına sahip olmak,  kaliteli iletişim kurmak ve toplu halde yasamın gereklerinden daha fazla keyif almak hepimizin hakkı.

Bu genel kuralların doğrularını anlatan, öğreten kurumlar henüz yok. Bu sebeple ve konuya ilginin en ust duzeyde olmasından kaynaklanan sebeplerle konunun uzmanı olarak benim bunu yapmamdan daha doğal bir gelişme olamazdı. Konu gündeme geldiğinde hem iş dünyasından hem de sosyal çevremden bu yönde telkinlerin gelmesi de beni cesaretlendirdi.

Hedeflediğiniz kitle kim?

Konu 7 den 70 e herkesin ilgisinde herkesin günlük yaşamına dokunuyor. Dolayısıyla eğitimi, sosyal durum ya da mevkisi ne olursa olsun bunların hayatlarında olmasını isteyen daha rahat ve kaliteli ilişkiler ve yaşam arzu eden herkes hedef kitlenin içerisinde..

Ladies&Gentlemens’in çalışma prensipleri ve hizmet içeriğinden söz eder misiniz?

Ladies &Gentlemens by Bülent Aydın yaşamdan daha ust seviyede keyif almayı sağlayacak doğru bilgileri hem kurumsal hem de bireysel ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak. Önce kendine ve tabii  birbirine saygılı bireylerin oluşmasına katkıda bulunmak. Daha yaşanabilir bir toplum oluşturmak bununla mümkün inancındayım. Okullar bu konuda cok önemli. Önde gelen ve bilinen üniversiteler, liseler ile önümüzdeki dönemde ders verme üzerine çalışmalarımız var. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak belediyelerin halka acık duzenleyecekleri konferans ve toplantılarımız olacak. Başta gencler ve kadınlar benim öncelikle hedefim. Bu iki grupla mesafe alırsak gelecek nesillerin Türkiye’si daha nazik, görgülü ve birbirini daha çok seven ve sayan insanlardan oluşacak. Buna katkıda bulunuyor olmak büyük bir keyif benim için.

Salon adabı nedir? 

Yaşam sanatının en önemli bölümlerinden insanların en sık sosyalleştikleri anların toplamından oluşan bölümün adıdır salon adabı. İnsanlarla bir arada olduğumuz  bir ortamda ilk iletişim başlar, o ortamdan ayrılıncaya kadar geçen sure içinde  tüm davranış ve iletişimlerin ahenk içinde bireyler tarafından nezaketle paylaşılmasıdır.

Sofra adabı nedir?

İnsanların aile,dost, iş arkadaşı ya da  misafirleri ile bir yemek yerken başından sonuna yani masaya oturuştan kalkıncaya kadar geçen sürede, masadaki tüm objelerin kullanımı, yerleri, kullanım sonrası nereye bırakılmalarına varıncaya dek her hareketin ahenk içinde gerçekleşmesi adına ortaya konmuş kurallar bütünüdür. Bu sayede sohbetiniz daha keyifli geçecektir.

Nezaket kuralları günümüzde ne durumda?

Bir cok nezaket kuralını bilmemize ragmen ülkemizde yasanan kültür ve iletişim yozlaşması sebebi ile maalesef istenilen  seviyede olmadığını görüyoruz. Yalanın, dolandırmanın, kandırmanın, bir başkasının önüne geçmenin, ibadetin bile gösteriş için yapılıyor olması, bunun da olağan karşılanması hatta erdem kabul edilmesi üzüntü ve şaşkınlık yaratıyor. Böyle bir toplumda nezaket kurallarından bahsetmek çok kolay değil ancak bu durumu genele maletmek ve umutsuz olmak da bana uygun olmaz. Hala umutlu olduğum için böyle bir yola çıktım.

Bireylerin toplumda daha cok kendileri olması, temiz ahlaklı bireyler olarak birlikte yasama ve sosyalleşme duyguları ne kadar fazla ise karşısındaki insana nazik tavırlar sergilemesi de o kadar gereklidir. Nezaket, bir arada yaşamanın en önemli şartıdır çünkü. Bu durum tüm dünyada maksimum seviyede kullanılıyor ve paylaşılıyor durumdadır. Birey, özgüveni daha yüksek ve bilinçli hale gelirse global doğrulara ve karşısındaki insana daha fazla ihtimam gösterirse toplumdaki saygınlığı artar ve kendini daha mutlu hisseder. Bu, hem bu günün hem de yarının en temel ihtiyacıdır.

Günümüz kadınlarına birkaç tavsiye vermenizi istesek?

Hem ülkemizin hem de dünyanın daha yaşanabilir daha keyifli ve daha nezaketli olmasının en temel unsuru kadınlarımız diye düşünüyorum. Hem yaşam içindeki tutum davranışları, hem de cocuklarına bu bilgilerin aktarılması, öğretilmesi gereği her kadının tüm İletişim, Yaşam Adabı, Nezaket kuralları, Salon Adabı ve sofra kurallarını öğrenmesi gerek. Gelecek nesillerin daha kaliteli bireyler olmasına ve kendilerinin hayattan daha fazla keyif almaları için bu çok önemli.

Eklemek istedikleriniz…

Daha iyi bir dünyayı, daha iyi bir yaşamı hepimiz hak ediyoruz. Bu yüzden daha çok okumalıi dinlemeli, öğrenmeliyiz. Bilmediklerimizi ya da unuttuklarımızı.. Bize daha fazlasını ve daha iyisini öğretebilecek herkesin peşinden gitmeliyiz… Ve öğrendikten sonra da bunu hayatımıza entegre etmeli, uygulamalıyız.. Ben, bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmayı, daha geniş kitlelere seslenmeyi seçiyorum… Ama her gün yeni birşey öğrenmeye ve bildiklerime katmaya devam ederek… Herkese de bu yönde sesleniyorum… Eğitim ve seminerlerimizde gelin hayatı birlikte güzelleştirelim. Bize, Ladies & Gentlemens by Bülent Aydın sosyal medya hesaplarımızın tümünden ulaşabilirler. Paylaşmaktan mutlu olurum.