Ayla Çetinbora: ”Kurum Olarak “Erkek İşi” Diye Bir Tanım Kabul Etmiyoruz”

DHL Express Türkiye İnsan Kaynakları ve Kaliteden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayla Çetinbora

DHL Express Türkiye İnsan Kaynakları ve Kaliteden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayla Çetinbora ile şirketin ”Türkiye’nin En İyi İşverenleri” listesinde yer alması, çalışan motivasyonu, toplumsal cinsiyet eşitliği uygulamaları ve lojistik sektöründe kadın gibi çeşitli konu başlıkları hakkında konuştuk.

– DHL Express Türkiye 2020 yılında da “Türkiye’nin En İyi İşverenleri” listesinde yer aldı. Şirketiniz için bu unvanın anlamı nedir?

Biz teknolojiyi yoğun olarak kullanan bir şirket olmakla birlikte müşterilerle gün içinde çok defa yakın iletişimde olan bir hizmet şirketiyiz. Bu yüzden müşteri memnuniyetinin temelde mutlu çalışanlardan geçtiğine inanıyoruz ve bütün insan kaynakları yaklaşımımızı bu temel üzerinde inşa ediyoruz. Bu da ne mutlu ki bizi hem global düzeyde hem Türkiye’de işveren markası olarak çok iyi bir noktaya taşıyor. Great Place to Work tarafından 3 yıldır en iyi 25 uluslararası işveren ödülüne layık görülüyorduk. Bu yıl bu ödülü Türkiye özelinde de kazandık ve Türkiye’nin en iyi işverenleri listesinde yer aldık. Bunun yanında 5 senedir üst üste Top Employers Institute tarafından da aynı şekilde ödüllendiriliyoruz. Bu ödüller yaklaşımımızın doğruluğunu teyit ederken bizi hep daha iyisini başarmak için motive ediyor.

– Koronavirüs günlerinde lojistik çok kilit bir sektör haline geldi. DHL Express Türkiye’nin bu süreçte iş yükünde ne gibi değişimler oldu?

DHL Express olarak 220 ülke ve bölgede hizmet veren bir şirket olduğumuz için koronavirüsün operasyonlarımıza olası etkileri ve alınması gereken önlemler daha salgının Çin’de ilk ortaya çıktığı andan itibaren gündemimize girdi. Globalden gelen yönlendirmeleri yakından takip ettik ve Türkiye’de ilk vakanın görülmesinin ardından gerekli adımları hızla attık. Böyle bir dönemde Türkiye’yi dünyaya bağlama misyonumuzu, çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını her şeyin öncesine koyarak sürdürdük. Ofis dışından çalışabilecek ekiplerimizin çoğu Smart Working olarak adlandırdığımız uzaktan çalışma sistemine geçiş yaptı.

Operasyona devam eden ekiplerimiz için de bağlı bulunduğumuz Deutsche Post DHL Group’un Covid-19 sorumlu ekibinin ortaya koyduğu yönergeler ve Sağlık Bakanlığımızın ortaya koyduğu kurallar uyarınca gerekli önlemleri aldık. Uluslararası hızlı hava taşımacılığı şirketi olarak bu dönemde en öncelikli işlerimizden biri yurtiçinde operasyonlarımızı güvenle yürütmenin yanı sıra farklı ülkelerde alınan önlemleri ve buradaki değişimleri yakından takip etmek, buna uygun olarak müşterilerimizi yönlendirmek oldu.

”Çalışanlarımızın takdir edildiklerini hissedecekleri fırsatlar yaratıyoruz”

– Çalışan motivasyonunun bir şirket için önemi nedir? Özellikle son günlerde, çalışanlarınızın motivasyonunu yüksek tutmak için neler yapıyorsunuz?

Şirketin başarısı için çalışanların yetkinliğinin, mutluluğunun ve DHL kültürünü ne kadar benimsediklerinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle çalışan motivasyonu için büyük çaba harcıyor, bu konuda öncü uygulamaları hayata geçiriyoruz. Yeni işe başlayan arkadaşlarımız için daha ofise gelmeden DHL markalı paket gönderimiyle başlayan kapsamlı onboarding programımız bu anlamda fark yaratan uygulamalardan biri. Bunun yanında adil ücretlendirmenin önemli bir motivasyon kaynağı olduğuna inanıyoruz. Çalışanlarımızın özel günlerini unutmuyor, takdir edildiklerini hissedecekleri fırsatlar yaratıyoruz.

Uzaktan çalıştığımız bu son dönemde de çalışanlarımızı motive edecek çalışmalar hayata geçirmeye özen gösterdik. Öncelikle çalışanlarımızın ekonomik şartlarını koruyacak önlemleri aldık ve bu konuyla ilgili kendilerini güvende hissetmelerini sağladık. Maaş zamları, bonus ve ticket ödemelerine planlandığı şekilde devam ettik. Bunun yanında ofisten uzaktayken de sohbetlerimizi ve diyaloglarımızı sürdürmek için gün içinde belirli aralıklarla online bir uygulama aracılığıyla eğlenceli ve Covid-19 hakkında bilgilendirici sorulardan oluşan yarışmalar organize ediyoruz. Ayrıca ekipleri kendi aralarında çektikleri yaratıcı videoları paylaşmaya teşvik ediyoruz.

Anne baba olan çalışanlarımız için Dünya Sağlık Örgütü’nün çocuklarla yapıcı iletişim ve stresle başa çıkmayı destekleyecek tavsiyeler içeren “Covid-19 Zamanlarında Ebeveynlik” içeriğini tüm ekiplere ilettik. Evlerinde daha keyifli ve verimli geçirmelerini sağlamak için arşivlerini ve etkinliklerini dijitale taşıyan kurum, kuruluş ve organizasyonlar hakkında bilgiler içeren bir “Dijital Kaynak Rehberi” hazırladık.

”Üst ve orta kademe yönetim ekibimizin yüzde 50’si kadın yöneticilerden oluşuyor”

– Lojistik sektörü deyince insanların aklında ilk olarak sadece erkeklerle dolu bir şirket beliriyor. DHL Express Türkiye bu konuda cinsiyet önyargılarını yıkmış bir şirket. Bu konuda nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz? Kadın çalışan ve yönetici oranınız nedir?

DHL Express Türkiye olarak kadın istihdamında sadece lojistik sektörüne değil, DHL’in faaliyet gösterdiği birçok ülkeye de örnek teşkil edecek konumda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şu anda üst ve orta kademe yönetim ekibimizin yüzde 50’si kadın yöneticilerden oluşuyor. Zaman zaman DHL’in global olarak gerçekleştirdiği bazı konferanslara katılarak buradaki başarı hikayemizi “en iyi uygulama” olarak anlatıyoruz.

Aslında her şey bakış açısında yatıyor. Biz kurum olarak “erkek işi” diye bir tanım kabul etmiyoruz. Her işin, kadın ya da erkek, doğru yetkinliklere sahip kişiler tarafından başarıyla gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz. İş ilanlarımızda hiçbir zaman cinsiyet ayrımı bulunmamasının nedeni de bu.

”Amacımız sahadaki kadınlarımızın sayısını artırmak”

– Saha pozisyonlarında kadın çalışanlarınız var mı?

İşimizin operasyonel tarafında erkekler daha yoğunlukta bulunmakla birlikte bu alanda da önemli pozisyonlara yükselen kadın çalışanlarımız bulunuyor. Örneğin, 200’ü aşkın kuryeyi yöneten ve yer operasyonlarından sorumlu yöneticimiz bir kadın. Ayrıca kadın kuryemiz ve şefimiz bulunuyor. Departmanlar arası geçişlere izin veren kariyer gelişim planlarımız da farklı alanlarda başlayan kadın çalışanlarımızın sahadaki görevlere geçişine izin veriyor. Kadın şefimiz, 11 yıl müşteri hizmetleri departmanında başarıyla görev yaptıktan sonra yeni alanlarda gelişmek isteğini ortaya koydu. Biz de kendisini bu yolda destekledik ve çok da başarılı olduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz.

Amacımız sahadaki kadınlarımızın sayısını artırmak. Bunu teşvik edecek pek çok çalışma yapıyoruz. Örneğin geçen yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hazırladığımız sosyal medya filminde sahada kurye olarak çalışan arkadaşımız rol aldı ve diğer kadınları da bu sektörde yer almaya davet etti. Çok ilgi gören filmimiz 355 bin kişiye erişti.

– Şirketinizde işe alım ve sonraki süreçlerde kadın çalışanlara yönelik nasıl bir politika izliyorsunuz? İş-yaşam dengelerini kurabilmeleri için nasıl uygulamalar yürütüyorsunuz?

Bu konuda birinci önceliğimiz işe alımdan başlayan ve şirket içindeki eğitim ve kariyer olanaklarından yararlanma aşamasına uzanan her süreçteki fırsatları kadın ya da erkek tüm çalışanlarımıza eşit olarak sağlamak. Görüyoruz ki kadınlar eşit fırsatlar sunulduğunda çok başarılı kariyer yolculukları sürdürebiliyor.

Bunun yanında kadınların özel yaşamlarında önemli bir dönüm noktası olan annelik süreçlerinde destekleyici çalışmalarımız bulunuyor. Yeni doğan bebekleri şirket içinde duyuruyor ve DHL renkleriyle tasarlanmış zıbın ve altın hediye ediyoruz. Doğum sonrasında hem yeni annelerin hem de yeni babaların evlerine hemşire göndererek içine girdikleri yeni süreçte onları desteklemeye çalışıyoruz. Ayrıca çalışanlarımıza ve çocuklarına eğitim bursu veriyoruz.

– Kadınların lojistik sektöründe cinsiyetlerinden dolayı karşılaşabileceği engeller nelerdir ve bu engellerin önüne nasıl geçilebilir?

Kadınlar iş dünyasında her sektörde zorluklarla karşılaşabiliyor. Burada özellikle şirketlere önemli bir rol düştüğüne inanıyorum. Şirket kültüründe çeşitliliğin ve kapsayıcılığın gerçekten içselleştirilmiş olması, kadınların yeni ve konfor alanları dışında kalan görevler için yüreklendirilmesi önemli. Kadınlarla çok özdeşleştirilmemiş sektörlerde yer alan her kadın aslında tüm hemcinsleri için fayda yaratacak kıymetli bir görev üstlenmiş oluyor. Çünkü kadınların bir sektörde yer almaması o konuda başarılı olmamalarından değil sadece sektörün, yerleşik algıların buna alışık olmamasından kaynaklanıyor. Bu algıyı değiştirmek üzere atılan her adım çok değerli. Bu öncü kadınlar sayesinde o sektördeki tüm ekosistem buna alışıyor ve engeller birer birer ortadan kalkıyor.

– DHL Express Türkiye’de gençlere yönelik nasıl fırsatlar var?

Bizim için genç yeteneklere ulaşmak çok önemli çünkü kendi liderlerimizi yetiştirmeye büyük önem veriyoruz. İşin mutfağından gelmenin ve süreçlere adım adım hakim olarak kariyer basamaklarını tırmanmanın önemine inanıyoruz. Üst yönetimimiz de ağırlıklı olarak bunun örneklerinden oluşuyor. Yönetim kurulumuzun yüzde 100’ü, üst ve orta kademe yönetimin yüzde 85’i DHL içinden geliyor. Şirkete kurye olarak başlayan Türkiye CEO’muz Claus Lassen, bunun en güzel örneklerinden biri.

Bunun yanında lojistik, iyi yetişmiş ve uzmanlaşmış ara kademe çalışanlara yoğun olarak ihtiyaç duyan bir sektör. Meslek liselerini çok değerli buluyoruz. Pratik iş tecrübesiyle eğitimi birleştirmek de gençlere büyük avantaj sağlıyor. Bu yüzden gençlere staj fırsatlarını iyi değerlendirmelerini öneriyoruz. DHL Express’te stajyer programlarına büyük önem veriyoruz. Lojistik meslek okullarından gelen staj başvurularının neredeyse hepsini kabul ediyoruz. Bunu hem sektörün geleceğine hem de kendimize bir yatırım olarak görüyoruz.

– Şirket içerisindeki çeşitliliğin artması, sizce o şirkete hangi alanlarda değer katmaktadır?

Çeşitlilik demek her şeyden önce farklı bakış açıları demek. Aynı masa etrafında oturan kişilerin ortaya koyduğu farklı perspektifler, şirket başarısı için en doğru stratejilerin geliştirilmesini mümkün kılıyor. Aynı zamanda olduğu gibi kabul edildiğini hisseden çalışanlar, kurumla çok daha güçlü bir bağ kurarak çok daha yüksek bir motivasyonla çalışıyor.

 


 

Ayla Çetinbora’nın Kariyer Yolculuğu

Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra Harvard Business School’da Liderlik eğitimi alan Ayla Çetinbora, aynı okulda Müzakere ve Rekabetçi Karar Alma programını da tamamladı. Eğitimi sonrasında katıldığı DHL Express’te insan kaynakları departmanında işe almadan eğitime, yetenek yönetiminden çalışan ilişkilerine kadar her görevde bulunduktan sonra mevcut görevini üstlendi. 1996 yılından beri parçası olduğu DHL Express Türkiye ailesinde 2008 yılından bu yana İnsan Kaynakları ve Kaliteden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor.

İşin mutfağından gelmiş olmanın bugün hem çalışanların hem de insan kaynakları departmanının ihtiyaçlarını daha doğru anlama ve gerekli yönlendirmelerde bulunma konusunda önemli katkı sağladığını ifade ediyor.

 


 

Bu röportajlar da ilginizi çekebilir:

GittiGidiyor Çalışan Deneyimi Direktörü Murat Yüksel: ”Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Ayrımcılığına İzin Vermiyoruz”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Organizasyonel Yönetim Başkan Danışmanı Yiğit Oğuz Duman: ”Kadınlarda Başka Bir Güç Var!”.