B-aşka Türlü Bir Kadın Projesi…

 

B-aşka çok özel bir kadın projesi. En özet haliyle el dokuması ve el örgüsünden ev aksesuarları yaratan bir kadınlar toğluluğu onlar. Projede çalışan tüm kadınların adil ücret kazandıkları, engelli ve küçük çocukları olan annelerin öncelikli olduğu, aşkla biraraya gelmiş bir oluşum. Kadın dayanışması, kadın emeği ve kadın başarısı. Bir Bodrum projesi olan B-aşka’yı projenin yaratıcısı Aycan Yeniley ile konuştuk. İşte detaylar…

Öncelikle b-aşka’nın marka öyküsünü dinleyelim… Ne zaman ortaya çıktı proje? Nasıl büyüdü ve gelişti?

b-aşka geçtiğimiz sene yaşadığım ani bir sakatlık ve üstüne geçirdiğim ameliyat sonrası evde geçirdiğim hareketsiz nekahat doneminde arkadaşlarımın elime “Al bunları ör, kreşin kermesi için” demesiyle başladı. Ev bir anda yün dükkanına ve youtube cennetine döndü. Ben iç mimarım, dolayısıyla butün yaratma süreci evler için ne yapabilirim, oldu. Sonra Türkiye de pek bilinmeyen ve aslında kolay gözükmesine karşın aslında dokuma yaptığınız bir örgü şekli buldum. O sırada istanbul’dan Bodrum’a taşınıp burada bir butik otel ve restoran açan mimar arkadaşım (Savra) bana otelin yatakbaşı ve aydınlatmalarını örgüden yapmamı sipariş etti. Başlayış o başlayış, daha sonra düven dokuma ve kilim dokuma tekniklerini de ekledik ve ürün yelpazesini geliştirdik.

Neden bu ismi seçtiniz?

Yaz ayları geldiğinde ismini daha çok yurtdışı düşünerek İngilizce koymuştum ancak o sırada darbe teşebbüsü oldu. Ve benim bütün milli duygularım kabardı. Hemen ismini Türkçe’ye çevirdim. Hem hayatımı kökten değiştirmem, hem de zaten değişik bir etik yapıda işi kurma isteğim aklıma “başka” yı getirdi. İnternette web sitesi isim araştırmamızda bu yazılışıyla mümkün olmadığını gördük ve b’yi ayırdık, hem işin gerçekten aşkla yapılıyor olmasından hem de Bodrum’dan çıkan bir marka olmasından dolayı bu yazılış da çok hoşuma gitti.

b-aşka’nın oluşum amacı nedir?

“b-aşka” bir toplu kalkınma projesi ve adil ticaret markasıdır. Üreticilerine adil ücret öder, etiketlerine en ufak maliyet bilgilerine kadar ve yapan kişinin ismiyle ekleyerek tamamen şeffaf bir ticaret etiği güder. Her alan ödediği ücretin kuruşuna kadar nereye gittiğini öğrenir. Malzemeler lokal tuhafiyelerden karşılanır ve dikim ve tamamlanma yine lokal olarak yapılıp bütün ufak işletmelerin beraber kalkınması amaçlanır.

b-aşka ürün gamında neler var?

Ürün gamımızda şu anda yastıklar, yer minder ve yastıkları, puf, sipariş üzerine yatak başı, koltuk döşeme dokumaları, örgü aydınlatmalar var. Sipariş üzerine yine ürün gamımıza yeni şeyler ekleyebiliyoruz. Yatak örtülerini ve kilimleri yine sipariş üzerine yapabiliyoruz. Ürünlerimizde koton karışımı ipler kullanıyoruz. Dolayısıyla yün gibi batma ve sıcakta kokma gibi sezonsal dertleri yok.

Kimler, nerede hazırlıyorlar bu ürünleri?

Bodrum içi ve civarındaki kadınlarımız benim çizim ve renk kombinasyonlarım çerçevesinde üretiyorlar. Tamamen mali müşavirine kadar bir kadın projesiyiz. Özellikle çocuk okutan ya da küçük veya özürlü çocuğu olan, yaşlılar da dahil olmak üzere bir kadın yelpazesiyiz.

İsteyen her kadın ürününü b-aska’ya verebilir mi? Belli bir kıstas mı var?

Hayır, ürün yelpazesini ve ürünleri ben tasarlıyorum, bazılarıyla daha serbest bazılarıyla tamamen çizim üzerinden çalışıyoruz. “b-aşka” hem yurtiçinde hem yurtdışında tanınma hedefi olan ve kendi tarzı olan bir markadır.

Bu ürünlerin hedef kitlesini kimler oluşturuyor?

Ürünlerimiz evinde özgün, adil fiyatlandırılmış ve üretilmiş olan el emeği, yıl aldıkça değerlenen ürünleri bulundurmak isteyen herkese yönelik.

Satış nerelerde gerçekleşiyor? Mağaza, e-mağaza?

Satışlarımız e-mağazamız  www.b-aska.com adresinde, Dankistanbul ve Archive Galata’da gerçekleşiyor. Bizi karşılıksız desteklemeye karar veren her iki markaya da buradan çok teşekkür ederiz.

Ürün fiyat aralıkları?

Ürün fiyat aralıkları boyutlara göre 150-430 aralığında ve siparişe göre değişiyor.

Biraz da sizi tanıyalım…

On yedi sene süren, liselerde dünya ikinciliği, ‘NCAA Amerika 1.st division final four” ve şampiyon kulüpler Avrupa kupasında Avrupa 3.lüğü ve çok sayıda Türkiye şampiyonluğu ile uzun süren bir basketbol yaşamımdan sonra Amerika’ya geri dönüp iç mimari eğitimi gördüm. Bir aşk hikayesiyle Türkiye’ye dönüş yapıp Leb-i Derya adlı restoranı kurdum ve içinde 13 sene yer aldım. Şimdi Bodrum bölümü başladı “b-aşka”” ile…