Dikkat! Yetenek Çıkabilir… Ekoldrama

Gülsen Çatıl, yıllar öncesinde ilkokul çağına gelen kızının ve onun gibi bütün çocukların “Yaratıcı Drama” gibi bir kişisel gelişim eğitimiyle küçük yaşta eğitilmelerinin onları geleceğe hazırlayacağını ve sağlam kişilik oluşumuyla hayata hazırlayacağına inanarak çıkmış bu yola. Bu özel idealin etrafında kendisiyle yola çıkmayı kabul eden çok sayıda değerli sanatçı ve eğitmenle farklı eğitim programlarını hazırlayıp ilk uygulamalarını yapmışlar. Ve sonuç olarak yaratıcı drama eğitimini akademik alandan sahaya indiren ve çocuk/genç yaratıcı drama eğitiminin müfredatını Türkiye’de ilk kez oluşturan kurum olan Ekoldrama doğmuş. Sonrası mı? Sonrasını bu yaratıcı ve özverili kadından, Gülsen Çatıl’dan dinleyelim…

Öncelikle Gülsen Çaltıl’ı tanıyalım dilerseniz. Biraz kendi yaşam öykünüzden, eğitim ve iş yaşamınızdan söz eder misiniz?

Ben Gülsen Çaltıl. Ekoldrama’nın kurucusuyum, Nesligül Deniz Çaltıl’ın annesiyim ve hayallerimi gerçekleştirme şansını elde etmiş bir hayalperestim. Varlığımı bu üç kavrama borçlu olduğumu düşünüyorum. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdikten sonra istatistik üzerine yüksek lisans yaptım. Çok genç yaştan itibaren kendi şirketimiz dahil olmak üzere üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra bir Amerikan şirketinin CEO’su oldum ve yaşamım boyu birçok sivil toplum kuruluşu bünyesinde aktif olarak görev aldım. Kurulduğu 1999 yılından bu yana hayalim olan “Ekoldrama”nın daha geniş kitlelere ulaşması için çalışıyorum.

Ekoldrama’nın marka öyküsü nasıl gelişti? Ne zaman kuruldu? Ortaklı bir oluşum mu?

Ekoldrama’nın kurucusu ve tek sahibi benim. İlkokul çağına gelen kızımın ve onun gibi bütün çocukların “Yaratıcı Drama” gibi bir kişisel gelişim eğitimiyle küçük yaşta eğitilmelerinin onları geleceğe hazırlayacağını ve sağlam kişilik oluşumuyla hayata hazırlayacağına inandım. Bu idealin etrafında benimle yola çıkmayı kabul eden çok sayıda değerli sanatçı ve eğitmen ile bir yıl yaş gruplarına ayırdığımız çocukların eğitim programlarını hazırlayıp ilk uygulamalarını yaptık. Bu bağlamda Ekoldrama yaratıcı drama eğitimini akademik alandan sahaya indiren ve çocuk/genç yaratıcı drama eğitiminin müfredatını ilk kez oluşturan kurumdur. Dünyadaki gelişmeleri de takip ederek kendi metodolojimizi yıllar içinde geliştirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz. Ekoldrama bu idealden yola çıkarak kuruldu ancak yıllar içinde üzerinde büyük bir titizlikle çalıştığımız “İnteraktif Öğrenme ve Öğretme Metodlarını” kurumsal alana da uyarladık. Kurumsal eğitimler, sosyal sorumluluk projelerinin tasarım ve yönetimi, ülke çapında uygulanan eğitim projelerinin programlanması ve yönetimi gibi alanlarda da var olan çalışma, araştırma ve deneyimlerimizi sergilemeye devam ediyoruz. Şu anki haliyle Ekoldrama bir okul olmanın yanı sıra öğrenme ve öğretmenin tüm alanlarında her yaş grubuyla aktif olarak çalışan bir eğitim kurumudur. Bu vesile ile seneye 20.yılını kutlayacağımız bu idealimde yanımda olan tüm eğitmenlerimize, tüm iş ortaklarımıza, bana inanıp çocuklarını uzun yıllar bize teslim eden velilerimize, bu yolculukta Ekoldramayı bugün bulunduğu yere taşımamızı sağlayan öğrencilerimize ve Ekoldramayı kurmam için bana ilham kaynağı olan kızıma teşekkür etmek isterim.

Ekoldrama’nın hedef kitlesi kimdir? Kimler Ekoldrama’da eğitim alabilir?

Ekoldrama olarak 1999 yılından bu yana, etkin bir kişisel gelişim eğitimi olan  yaratıcı drama eğitimi ile çocuk ve gençlerin  yaratıcılıklarını ve  etkin iletişim becerilerini geliştirmeyi, doğru sosyalleşmelerini sağlamayı önemsiyor,  yetenek, yeti ve becerilerinin farkında olan, yetkin bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. “Yaratıcı Drama Eğitimi” 3-4, 5 -6, 7 – 9, 10 –12 yaş guruplarına ayırarak veriyoruz. 13 yaş üstü yaş guruplar için drama temelli “Genç Tiyatro” sınıflarımız var. Bu eğitimler dürecinde başka bir sanat alanında yeteneğini fark ettiğimiz öğrencilerimize; her türlü enstrüman, resim, dans, sinema dallarında eğitim vererek yeteneklerini doğru bir eğitmen ile geliştirmelerini sağlıyoruz.

18 yaş üstü yetişkinlere ise Tiyatro, Yaratıcı Drama, SenaryoYazım, Kamera Önü Oyunculuk, Diksiyon, Resim, Enstrüman dallarında eğitimler veriyoruz. MEB Onaylı “ Yaratıcı Drama Eğitmenliği Sertifikası” verdiğimiz uzun soluklu öğretmen yetiştirme programımız var. Bunların yanısıra, interaktif öğrenme metoduyla  uyguladığımız şirketlere yönelik Kurumsal Eğitimlerimizin tamamı  özgün ve kuruma özel tasarlıyoruz. Kurumsal eğitimlerin yanı sıra firmaların uzun soluklu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projelerini yapılandırıyor ve  hayata geçiriyoruz.

Bu nedenle hedef kitlemiz 4 yaş – sonsuz yaş olarak tanımlayabiliriz J

Ekoldrama öğrencileri arasında kadın popülasyonunun oranı nedir?

Her alanda olduğu gibi bu alanda da çocuklarını getirme kararını genelde anneler veriyor. Çocuk eğitimlerinde kız/erkek ayrımı yapmadığımız gibi oranların da eşit olduğunu söyleyebiliriz. Yetişkin eğitimlerimizde ise katılımcıların yüksek oranda kadın olduğunu söyleyebiliriz.

Ekoldrama’nın eğitim programından, eğitmen içeriğinden bahseder misiniz?      İsim ekoldrama ama sadece drama eğitim yok burada. Bunu biraz detaylandıralım dilerseniz…

Yukarıda bu sorunuza detaylı bir şekilde cevap verdiğimi düşünüyorum ama ek olarak;

Ekoldrama’nın tüm alanlardaki eğitmenleri hem kuramsal çalışmalar hem uygulama alanlarında kendi alanının en iyileridir. İnancım odur ki bir yapıyı düzgün kurduğunuzda o yapı bünyesinde yanlış insanlar barınamıyor.

Yaratıcı dramanın tanımını bir de sizden dinlemek isterim… Tiyatro ile farkı? Yaratıcı drama bir çocuğa ve bir yetişkine ne katar?

Yaratıcı drama eğitimi kişisel gelişim eğitimidir, tiyatro ise insanlık tarihinin başından beri farklı şekillerde ortaya çıkmış bir sanat formudur. Yaratıcı dramanın çıkış noktası oyundur. Oyun isteği ve yetisi her çocukta doğal olarak bulunur. Oysa günümüz uygulamalarının pek çoğunda bu istek ve yetinin geliştirilmesi bir yana tamamen engellendiği gözlenmektedir. Yaratıcılığı geliştirmede önemli bir yeri olan dramanın, çocukların hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirmesi yanında, sorun çözme, eleştirel düşünme, iletişim, kendine güven, empati ve birlikte çalışma gibi hem bilişsel hem de duyuşsal nitelikleri kazanmalarındaki olumlu etkisi pek çok bilimsel çalışmayla kanıtlanmıştır. Çocuğun üzerinde baskı kurmadan, gönüllü katılımını sağlayarak yaratıcılığının artırılması en önemli hedeftir. Bu anlamda yaratıcı dramayı bir hobi eğitimi olarak algılamamak gerekir. Bunun yanı sıra tiyatroya yeteneği olan bir çocuk bu eğitim sürecinde yapılan duyu çalışmaları, grup çalışmaları, doğaçlamalar vb. çalışmalar sayesinde çağdaş tiyatronun temel çalışmalarına da giriş yapmış olur.

Ekoldrama eğitimi sonrası mezunlar neler yapıyor? Sanat dünyasına atılanlar var şüphesiz…

Eğitime başlanılan ilk yıldan itibaren yetiştirdiğimiz oyuncular birçok dizi, sinema ve reklam projesinde başarıyla yer almışlardır. Barış Arduç, Hande Subaşı, Melisa Sözen, Kaan Urgancıoğlu, Tolgahan Sayışman, Hazal Kaya, Nihat Altınkaya, Ayberk Koçer, İlker Kızmazefe Çınar, Çağatay Ulusoy bunlardan sadece birkaçı. Bizim için başka bir gurur kaynağı da bizimle 10 yıla yakın süredir eğitimlere devam edip sonrasında Amerika, Kanada, Avrupa ve Türkiyenin önde gelen üniversitelerinin ilgili bölümlerin yüksek başarılar ile kabul edilen gençlerimiz.

Sizin eklemek istedikleriniz…

Hepimizin bildiği üzere günümüz Türkiyesinde insanların bu tarz eğitimlere ihtiyacı oranında eğitim veren kurumların sayısı da artış gösteriyor. Bu tarz eğitimlere katılmak isteyen başta veliler olmak üzere herkesin kurum, eğitim içeriği ve eğitmenin kimliğini çok iyi araştırdıktan sonra bu eğitimlere girmesini naçizane tavsiye ediyorum.