Dilek Cantimur; Size ‘Öz’ünüzü Hatırlatan Kadın…

Bir bahar akşamı rastladım Dilek Cantimur’a. Tam da şarkıdaki gibi… İnternette geziniyor, alternatif yaşam öğretileri araştırıyordum. Meditasyon, yoga, reiki… İyi ki rastlamışım. İyi ki yolum Creatingground’a düşmüş! Harika bir genç kadın, öz’e dokunan bilgiler ve yepyeni arkadaşlar keşfettim ve sizlerle paylaşayın istedim…

Öncelikle sizi tanıyalım… Nerede doğdunuz ve büyüdünüz? Eğitiminiz?

Merhaba, ben 1988 İstanbul doğumluyum, İstanbul’un eski, güzel mahallerinden birinde doğdum ve her eski, güzel mahallede olduğu gibi sokakta oyun oynayarak büyüdüm. Üniversiteyi de yine İstanbul’da kazandım. Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Finans Bölümü’nü burslu okudum. Üniversite eğitimim sırasında yine burslu şekilde Erasmus programına katıldım ve bir dönem Hollanda’da okuma fırsatı buldum. Ardından onur derecesiyle mezun oldum.

Kariyerinize gelirsek…

Mezun olur olmaz dünyanın 4 büyükleri (The Big Fours) diye anılan denetim şirketlerinden birinde (PwC’de) Finansal Denetçi olarak çalışmaya başladım. 3 yıl bu şirkette çalışıp finansal denetimi ve analizi öğrendikten sonra yine Türkiye’deki önemli şirketlerden birinde bu işi yapmaya devam ettim. Ta ki meditasyonla tanışana ve meditasyonun etkilerini deneyimlemeye başlayana kadar!.. Şu an Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisansımı tamamlamak üzereyim. Aynı zamanda da Meditasyon Eğitmenliği ve Theta Healing Uygulayıcılığı yapmaktayım. Nereden Nereye…

Doğu mistisizmiyle ve meditasyonla tanışmanız nasıl oldu?

2014 yılında, bir arkadaşımın tavsiyesiyle bir kitap satın aldım. İçinde oldukça basit bir meditasyon tekniğinin öğretiliyordu. Daha sonra onu uygulamaya başladım ve kitabın yazarının tüm eğitimlerine katılıp, sadık ve disiplinli bir uygulayıcı haline geldim. Hayatımda ilk defa bir şeyi disiplinli şekilde yapıyordum ve bu kolaylıkla (kendiliğinden) oluyordu. Tabi o kitabın bana tavsiye edilmesinin de bir geçmişi var – Hollanda’daki buhranlı günlerim! Yalnızlık ve belki de ergenlik, kişiliğimi oturtmaya çalışma, insanlarla ve dünya ile ilişkimi bir dengeye oturtma, bir anlama oturtma çabası ile yaptığım araştırmalar… O zamanlar meditasyon hakkında araştırma yapıp Reiki öğrenmeye karar vermiştim. Türkiye’ye döndüğümde 2013 yılında ilk Reiki inisiyasyonumu aldım. İnisiye sırasında hiçbir şey hissetmedim ancak yine de vazgeçmeyerek hocamın bana verdiği 21 günlük uygulamayı yaptım. O 21 günlük uygulamalar sırasında ilk kez enerjinin varlığı ile tanıştım. İlk kez enerjiyi o gün hissettim. Her bir çakrama enerji gönderirken, sıra kalp çakrama geldiğinde göğüs hizamda bedenim hareket etmeye başlamıştı. “1 dk ya bunu ben mi yapıyorum kendiliğinden mi oluyor?!” diye şaşırıp durdum, ellerimi yeniden koyup enerji akışını hissettiğim anda yeniden aynı salınım sanki dans gibi oluyordu. Üstelik diğer tüm çakralarda da… Bu müthişti… O zamanlar PwC denetimde çalıştığımdan 21 gün sonra çalışmalara uzunca bir ara vermiştim. Çünkü iş çok yoğundu, çünkü meditasyona zamanım yoktu!.. Fakat dediğim gibi Reiki, enerji beni bırakmadı ve 2014 yılında bu kez kalıcı olarak hayatıma girdi. Okuduğum o kitapta yazanlar ve aldığım eğitimleri düzenli şekilde uygulamam ile aniden tüm yaşamımın üzerindeki illüzyon perdesi ortadan kalktı ve ben kim olduğuma ve nasıl bir hayat yaşamak istediğime net bir şekilde uyandım!

Kurumsal yaşamı bırakmak zor oldu mu? Güç bir karar gibi… Sonrasında neler yaptınız?

İnanın Kurumsal yaşamı bırakmak hiç zor olmadı. İçimde buna dair hiçbir şüphe yoktu! Meditasyonlarım yoluyla içime akan ilham öyle saf ve netti ki! Buna arkanızı dönmeniz veya bundan şüphe etmeniz olanaksızdır. Bu netlik, bir haldir. Aşk gibi… Akıl mantık pek kâr etmez. Fakat kalbiniz temiz bir açıklıkla emindir. Meditasyon yapmak, Meditasyon yaptırmak, İnsanlara, herkese Öz’ünü hatırlatmaya dair çalışmalar yapmak benim yolumdu ve bu yolda feda edilecek olan şey hayatımın ta kendisi… O zamana kadar kurduğum düzeni de, o günden sonra yaşayacağım tüm anları da sevinçle bu ilhama adadım. 

Ailem son derece üzüldü, onları ikna etmek için elimden geldiğince sarıldım onlara, kimi zaman sarıldım, kimi zaman dişlerimi tırnaklarımı gösterdim. Kimi arkadaşlarımın acıyan bakışlarına, alaycı konuşmalarına maruz kaldım. Yaşamımın her noktasında bir yaprak dökümü yaşadım, yeni yapraklarımı, çiçeklerimi açmak ve hatta meyvelerimi vermek üzere…

Sonrasında, Metin Hara, Vernon Frost, Ali Erdinç Başaran gibi isimlerden meditasyon eğitimleri aldım. Ardından Budist bir Rahip olan Jeff Oliver ile birlikte yaptığım Vipassana inzivası yaşamda olanı olduğu gibi görmeme ve olanı olduğu gibi kabul etmeme çok yardımcı oldu ve sonrasında da bu meditasyonu daha derinden öğrenmek için Tayland’a gittim. Orada uzun süren bir Vipassana inzivasında kaldım… Tamamen sessizlik içinde kendini gözlem ve nefes ile birlikte geçen son derece arındırıcı, besleyici ve öğretici bir süreçti. Ardından Türkiye’ye gelerek bilinçaltı temizliği tekniklerini araştırdım ve en bütüncül olarak gördüğüm Theta Healing eğitimlerini aldım. Basic Dna, Advance Dna, Dig Deeper ve Sezgisel Anatomi eğitimlerimi tamamladım. Bu süreçlerde 1,5 yıl gönüllü olarak çalıştığım bir dönem de oldu, oradaki 1,5 yıllık sürede de tasavvuf öğretileri ile de beslendim. Hepsinin ardından kendi inzivama çekildim ve bütün deneyimlediklerimi bütün öğrendiğim bilgelikleri bir kapta demleme ve özümseme dönemine girdim. Ardından, Creatingground ve bugün meditasyon eğitimleri veren ve Theta Healing terapileri yapan ben doğdu.  

 CreatinggrounD’ın marka öyküsü nasıl?

 CreatinggrounD benim hayallerinden birinin gerçeklik bulmuş halidir. Bir kaç yıl önce Theta Healing ile Yaratım yapmayı öğrendiğim zamanlarda her yaratım çalışması yaptığımda kurduğum tek bir hayal vardı o da; iki katlı, geniş salonlu, bahçeli, içine giren herkesin şifalandığı bir ev. O ev karşıma çıkar çıkmaz bunun hayalimdeki ev olduğunu anladım ve orada yaşamaya karar verdim.

Bununla birlikte bu eve taşınır taşınmaz hayallerimin de ötesinde Theta Healing hocam Yeşim Kuzu Theta Healing eğitimlerinin birinci ve ikincisi olan Basic DNA ve Advance DNA eğitimlerini bu henüz taşındığım evinde vermeyi teklif etti ve 5 günlük eğitim süresince bu evde ilk harika şifalanmalar da böylelikle başlamış oldu.

 Bunun üzerine ben de bu eve kendi yaratımımın da bir sonucu olması sebebiyle adına Yaratım Alanı anlamına gelen “CreatinggrounD” ismini vermeye karar verdim ve hem meditasyon eğitimleri ve Theta Healing terapilerimi yapmaya hem de herkesin farkındalık düzeyine mutlaka bir yerlerden dokunup yükselten etkinlikler düzenlemeye başladım. CreatinggrounD Ağustos 2018’de böyle kuruldu. Farkındalık, şifa, iyileşme ve dönüşüm arayan herkese kapıları sonuna kadar açıktır.

 CreatinggrounD’da neler yapıyorsunuz? Ne tür eğitimler veriyorsunuz?

Meditasyon eğitimleri veriyorum, bu 7 dersten oluşan bir program ve her derste ilerledikçe kişiler meditasyonda derinleşiyorlar. Sufi Nefesi meditasyonuyla başlıyoruz ve bedenimizde her an akan, her an her yerde var olan CHİ (Yaşam Enerjisini) yoğunlaştırmayı ve yönlendirmeyi öğreniyoruz. Kendi kendimizin ve Hayatımızın Şifacısı olmayı öğreniyoruz yani. Ardından düşünceyi durdurma daha doğrusu gözlemleyebilme becerilerini geliştirebilmek için Mindfulness ve Vipassana tekniklerinden faydalanıyoruz. En son, 7. Seviye Meditasyon olan Theta Healing Meditasyon yöntemini deneyimliyoruz ve bol bol sohbet edip yaşama ve insana dair bakış açımızı genişletiyoruz ve “anlam”a dair farkındalığımızı derinleştiriyoruz. Harika bir program, herkesin mutlaka bir kez deneyimlemesi gerektiğine inanıyorum. Ve unutmadan söyleyeyim; bu programın tek bir kuralı var, eğer derslerin tümünden tam fayda sağlanmak amaçlanıyorsa derste öğrendiklerinizin düzenli bir şekilde pratik edilmesi… Bilgi, eylem olmadan bir hiçtir! 

Bir de Theta Healing terapileri (seansları) yapıyorum. Tabi kişiye özel bireysel seasnlar bunlar. Kişinin yaşam deneyimindeki bir problemin yine o kişinin yaşam serüveninde hangi negatif blokajlardan kaynaklandığını buluyor ve şifalandırıyoruz. Dediğim gibi Theta Healing benim yaşamımdaki kapıları açan şifa yöntemidir. Theta healing yaratım çalışmalarımda yaptığım hayalin içinde yaşıyorum şimdi. Hamd olsun!

Kimler katılıyor çalışmalarınıza? Belirli bir yaş grubu vs. var mı?

Hayır herkes katılabilir. 

Theta Healing’den bahsedelim biraz da… Nedir Theta Healing? Kimlere ve ne için uygulanabilir? Eğitimini nasıl aldınız?

Theta Healing bir bilinçaltını yeniden programlama ve enerji dönüşüm tekniği. İsmini Theta beyin dalgasından alıyor, çünkü bu meditasyon tekniği ile beynimiz theta frekansına (derin rahatlama anına) çıkıyor ve bu haldeyken bilinçaltımız aktif hale geliyor. Bu sayede biz de yaşamımızda sürekli döngü halinde gerçekleşen veya yakamızı bırakmayan enerjilerin neden varolduğunu, bize hizmetlerinin ne olduğunu, hastalıkların psikolojik nedenlerini (belli bir soru sorma tekniği netincesinde) farkedip, değiştirip dönüştürme ve iyileştirme fırsatı buluyoruz. Ve bu çalışmayı kişinin tüm inanç seviyelerinde yaptığımız için şifalanma kesinlikle kalıcı oluyor. Yeter ki, danışan şifayı almaya, değişmeye hazır ve açık olsun, iyileşmeye inansın ve istekli olsun. Herkes bu teknikten faydalanabilir. Sadece hamileliğin ilk 3 ayında uygulamıyoruz.

Eğitimlerimi Türkiye’de Yeşim Kuzu’dan peyder pey aldım. İlk aldığım eğitim Basic DNA ve Advance DNA’di ve bu eğitimlerden 1 yıl sonra Dig Deeper aldım ardından yine 15 gün süren ve hastalıkların ruhsal psikolojik sebeplerini anlatan Sezgisel Anatomi eğitimimi tamamladım.

CreatingGround’un yeri nerede? Eğitim ücretleri hakkında özet bir bilgi verir misiniz?

Yeri Caddebostan Plaj Yolu’nda, Caddebostan Migrosa 5 dk. yürüme mesafesinde, sahile yakın, bahçesinde 3 gül ağacı olan bir mekanda. Ücretle ilgili olarak ilgilenenler benimle direkt iletişime geçebilirler, site üzerinden…

Eklemek istedikleriniz?…

Web sitemden yine hem benim hakkımda hem de seanslar ve eğitimler hakkında bilgilere ulaşabilirler www.creatingground.com

Ve instagram adresim de yine : @creatingground buradan da güncel etkinlik eğitim duyurularından haberdar olabilirler.