Eda Tahmaz; Onun İşi Yaşamı Şekillendirmek!

 

Türkiye’de kimi meslekler hep erkeklerle anılır ya, buna inat kadınlara bayılıyorum şahsen! Değirmenlere karşı kadınlara… Eda Tahmaz da öyle bir kadın işte. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü’nden ikincilikle mezun olmuş. Yetinmemiş, üzerine Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’ne birincilikle girmiş ve beklenen üzere yine birincilikle mezun olmuş. Biraz daha uzmanlaşayım demiş ve bu kez Illinois Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde eğitim almış. Türkiye’ye dönüşü sonrasında ise önce kurucu ortağı olduğu TE Mimarlık’la başarılı projelere imza atmış. Sonrasında bu kez sadece kendine ait bir dünya yaratmış, EDDA Mimarlık’ı kurmuş. Restoratör ve İç Mimar Eda Tahmaz ile yaşama ve dekorasyona dokunduk. İşte satırlarımıza yansıyanlar…

EDDA Mimarlık ne zaman kuruldu? Ortaklı bir oluşum mu?

Kendi ofisimi açmaya yaklaşık 15 yıllık bir iş tecrübesinden sonra karar verdim. Tam anlamıyla bir projenin bütün sorumluluklarını üzerinizde taşıyabilmeniz için iyi bir eğitimin yanı sıra, yeterli bir iş tecrübesine de sahip olmanın gerekliliğine inandığımdan dolayı, tasarım alanında bir başarı elde etmenin dışında, iş yaşamının gerektirdiği tüm yükleri taşımaya da kendimi hazır hissettiğim noktada ofisimi kurdum. 1999 yılında kurucu ortağı olduğum firmada  çalışmalarıma başladım,  2008 yılından beri de  bu çatı altında çalışmalarıma devam etmekteyim.

EDDA Mimarlık kimlere hitap ediyor? Ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

Edda Mimarlık, ağırlıklı olarak, ofis, konut, restaurant-cafe ve otel projelerinin tasarım ve uygulamalarını yapmaktadır. Burada önceliğimiz, müşteri ihtiyaçlarını özgün tasarım uygulamaları ve seçenekleri ile yorumlayarak bir sonuca varmaktır. Tasarım ve uygulama konularında son derece iddialı bir ekibe sahibiz ve senelerin getirdiği deneyim ile birlikte müşterilerimize arzuladıkları hizmeti kusursuz bir şekilde verme heyecanı taşıyoruz. Tasarladığımız mekanların her birinde kendine özgü bir tasarım anlayışı ile farklı alternatifler oluşturmak, bu alternatiflerin ışığında en doğru çözüme ulaşmak ise ana hedefimizdir.

Her tarza uygun dekorasyon çözümleriniz var mı?

Tasarımlarımızda belirli bir çizgimiz olduğunu söyleyebilirim. Ancak tabi ki müşterilerimizden gelen talepleri de değerlendirerek ortak noktada buluşuyoruz. Projelerin hazırlık ve tasarım süreçleri belirli aşamalardan oluştuğu için bu süreçte müşterilerimizle iyi iletişim kurarak onların ihtiyaçlarına cevap verebilecek alternatifler geliştiriyoruz. Müşterilerimiz de ortaya çıkan sonuçtan oldukça memnun oldukları  için geriye sadece uygulamayı iyi sonlandırmak kalıyor.

Sizin, Eda Tahmaz olarak dekorasyon anlayışınız nedir, desek? Kendi evinizi nasıl dekore ettiniz örneğin?

Tasarımlarımızda, ihtiyaçlar doğrultusunda, tasarım yapılacak alan ve ürüne bağlı olarak, bulunduğu çevreyle uyumlu, renk ve doku olarak da bütünlük gösteren yaklaşımları öne çıkarmayı tercih ediyoruz.

Kişiye özel dekorasyon gibi bir uygulama mevcut mu? Diğer bir deyişle kişilik yapısına uygun çözümler sunuyor musunuz danışanlarınıza? Ya da danışanla süreç nasıl gelişiyor kısaca?

Tasarımlarımızda, bize yöneltilen istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda, ancak kendi tasarım süzgecimizden geçirilmiş çözümler oluşturuyoruz. Tüm bunlar tasarım evreleri içerisinde aşamalı olarak şekilleniyor. Müşteri talepleri ve ihtiyaçlarını, mekan planlaması yapılırken, oluşturulan farklı alternatifler içerisinde uygun olan çözümlerle cevaplandırmaya çalışıyoruz.

Dekorasyon anlamında takip ettiğiniz isimler var mı?

Bizim mesleğimiz sürekli değişen ve yenilenen, kendi içinde evrilen bir yaklaşım göstermektedir. Tabi ki trendler sürekli değişmekte , teknolojiye bağlı değişimler olmakta, yeni malzemeler ortaya çıkmakta, insanların ihtiyaçları  sürekli değişmekte, yaşam tarzları    değişim göstermektedir. Bu  gelişmeleri sürekli  yakından takip etmek gerekiyor. Bunun için yazılı ve görsel basını takip etmenin yanı sıra, sektördeki önemli yurt dışı fuarları takip etmek, yurt dışındaki mimari ve içmimari uygulamaları yakından takip etmek gerekiyor.

Bu yılın renkleri neler?

2017’nin ön plana çıkan rengi yeşil. İç mekanlarda bu sene, doğayı çağrıştıran yeşilin açıktan koyuya her tonuna sıklıkla rastlayacağız. Hatta yeşilin yanı sıra toprak renkleri, koyu vizon ve gri tonlarının da oldukça kullanıldığını göreceğiz. Aynı zamanda İlkbahar/Yaz sezonunun dinamik ruhunu yaşam alanlarımıza taşıyabilmek için kırmızı, çivit mavisi, koyu yeşil, limon sarısı gibi canlı renklerden, beyaz fon üzerine uygulanan tropikal printlerden, Afrika ve Asya’ya özgü antik desenler ve geometrik şekillerden de yararlanabiliriz.

Islak mekanlara baktığımızda ise bu sene cıvıl cıvıl renkler görüyoruz. İçerisinde geçirdiğimiz vaktin de artmasıyla kendimiz için bir yaşam alanına dönüştürdüğümüz ıslak mekanlarda canlı renklerin yanı sıra koyu gri ve siyah tonlarının da mekana hakim olacağını söyleyebiliriz.

2017 ilkbahar/yaz dekorasyon trendleri desek?

Baharın enerji ve motivasyonunu yaşam alanlarına yansıtmak isteyenler için konut iç mekan tasarımlarında bu sene, doğanın canlılığını çağrıştıran doku, desen ve renkler ön plana çıkarken floral desenler, doğal renk tonları, ham malzemelerin kullanımı ve Neo Art Deco stili dekorasyondaki en belirleyici trendler olacak.

Mekanı doğanın uyanışına adapte edebilmek için küçük dokunuşlar yaparak büyük değişimler yaratabiliriz. Tek renk ve desensiz koltuk döşemeleri üzerinde doğal tonlarda, renkli ve desenli kırlentlere yer vererek, bahçe dekorasyonunda ise rattan veya bambu mobilyaların üzerine toprak tonlarında döşeme minderler ve desenli kırlentler yerleştirerek istediğimiz bahar etkisini yakalayabiliriz.

Dekorasyonda kullanacağımız bronz, pirinç ve mermer aksesuarları büyük yapraklı yeşil bitkiler, teraryumlar, minik kaktüsler ve renkli mumlar ile kombinleyerek iç mekanda canlı bir görünüm sağlayabiliriz. Mobilya ve aksesuarlarda ham ve işlenmemiş malzemeler bu sene oldukça ön planda. Bakır ve bronz renkli metaller, mantar duvar kaplamaları, kadife kumaşlar, iri ve geometrik desenli kumaşlar ve duvar kağıtları ise sezonun gözdeleri.

Evinde daha kapsamlı değişiklikler yapmak isteyenlere ise duvar kaplamalarında doğal taş veya tuğla dokulu panelleri, zemin kaplamalarında ise ahşap ve mermer görünümlü seramikler ile beton efektli zemin karolarını ve Terrazzo zeminleri bu sene özellikle tavsiye ediyorum.