Ellerinde Sihir Var; Sevgi Öntürk

Hani kimileri ‘iyi gelir’ ya insana bir şekilde, Sevgi Öntürk de onlardan biri. Kendinizi rahat bırakıp ellerine teslim etmeniz yetiyor. Kısa sürede hem fiziksel hem ruhsal acılarınıza dokunuyor şifalı parmaklarıyla. Anlamadığınız biçimde ‘iyi’ hissediyorsunuz. O bir refloksolog. Ne mi yapıyor? Refleks noktalarınıza ufak ufak dokunuyor. Adı üzerinde sevgi yüklü bir kadın. Yaşam enerjisini serbest bırakalı yıllar olmuş. Bizlere de bunu öğretiyor kısacık zamanda…

Öncelikle sizi tanıyalım. Biraz kendinizden, bugüne dek yaptıklarınızdan ve eğitim hayatınızdan bahseder misiniz?

1962  Nevşehir (Kapodokya) doğumluyum, İstanbul Bakırköy’de büyüdüm. 1979 Bakırköy Lisesi mezunu olup, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme (Yönetim ve Organizasyon Bölümü) mezunuyum. İşletmeci olarak 1997’de bir sağlık kulübü içerisinde güzellik salonu açarak kendi işimi kurdum. 1999 depremi sonrası yer değiştirmek zorunda kaldım. Farklı güzellik salonlarında ortaklık yaparak güzellik sektöründe işletmeci olarak çalışmaya devam ettim. Turizm sektöründe spa&wellness işletme kurumlarında danışmanlık ve idarecilik yaptım, uzman estetiysen olarak yıllarca çalıştım.

Kadıköy’de bir ilk olan ‘refleksoloji salonu’ kurulumunda koordinatörlük ve idarecilik yaptım. Şu an kendi merkezimde refleksoloji terapisti ve estetiysen olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Refleksolojiyle ilk ne zaman, nerede karşılaştınız? İlk düşünceleriniz neydi?

İdareciğini yaptığım bir estetisyenlik okulunda eğitmen Ayla Örsan’ın derslerine katıldığım zaman tanıştım. Bana uygulama yapıldığı zaman ayak ağrılarımın geçtiğini fark ettim. Ayla Örsan Hocamın “Bu işi yapanlara refloksolog deniyor” sözünden etkilenip, bu konuda uzmanlaşmaya karar verdim. Aynı yıl hocam ve Dr. Şahin Özer ile Anadolu ve Trakya Tıbbi Masörler Derneği’ni kurarak bu işi tanıtıp yaymaya karar verdik.

Bilmeyenler için refleksolojiyi tanımlayalım bu arada… Nedir? Ne işe yarar?

Refleksoloji ayaklarda bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktalarına özel el ve parmak teknikleri ile baskı uygulanmasıdır. Uygulanan baskı, stresi azaltarak bedende fizyolojik değişikliklere yol açıp vücut fonksiyonlarını dengeleyerek rahatlık hissi verir.

Refleksolojinin temel felsefesi nedir?

Refleksoloji vücudun kendi kendini iyileştirme gücünü harekete geçirmeyi hedefler. Bir denge masaji olup kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlar. Vücudun şifa verme gücünü sürekli olarak dengeler. Böylece sağlık, denge, huzur ve canlılığın temelini oluşturur.

Bu alanda aldığınız eğitimlerinizden bahseder misiniz?

Uzmanlık seviyesinde MEB onaylı Ustalık Belgesi / Usta Öğreticilik Belgesi. Bu belgelere sahip olduğum için tüm cilt ve vücut bakımı ve masaj tekniklerini öğrenmiş bulunmaktayım.  Bu konudaki sayısız seminerlere katılmış olup bugün de eğitim ve araştırmalarımı sürdürmekteyim.

Her isteyen refleksolog olabilir mi? Siz öğrenci yetiştiriyor musunuz?

Her sağlıklı birey bu işi yapabilir. Yeter ki kendi yaşam enerjisini serbest bıraksın ve eğitime açık olsun. İstekli olan her yaş ve cinsiyetten öğrenciler bu konuda eğitim alabilirler. Yetiştirdiğim 8 yaşında ve 78 yaşında öğrencim oldu. Eğitimlerim özel veya grup seansları olarak yapılmaktadır.

Refleksoloji masajı kimlere uygulanabilir?

Ustalık ve sorumluluk bilinciyle uygulandığı sürece sağlıklı olan her kişiye uygulanabilir.

Kaç çeşit refleksoloji masajı var?

El, ayak, yüz ve kulak olmak üzere 4 çeşit refleksoloji masajı yapılmaktadır.

Refleksoloji masajı esnasında hangi yardımcı materyalleri kullanıyorsunuz?

Steril amaçlı sıvı jel losyon. Tahtadan yapılmış Refleksoloji çubuğu, tahta masaj aparatları ve doğal taşlar. Aromatik yağlar ve losyonlar, ortopedik yastıklar ve rahatlatıcı hafif müzik.

Refleksoloji seanslarının süresi nedir?

30 dk ve 60 dk arasında değişim gösterir. Kişinin reaksiyonlarına göre bu zaman ayarlanmaktadır.

Kişiler ne kadar süre ile seans almalılar?

Minimum 4 seans. Ancak 4-6-8-10-12 iyileşme görene kadar seans sürelerini uygulanmaktadır. Bu süreler ihtiyaca göre planlanmaktadır. Sonrasında ayda 1 kez sağlığı koruma amaçlı seans kurgulayıp takibi devam ettirmek önerilmektedir.

Seans ücretleri nasıl?

Sağlık ihtiyacını  belireyerek şekilde, kişilerin bütçelerini zorlamayacak şekilde paket programlar düzenlemekteyim.

Yeriniz nerede? Farklı yerlerde de uygulama yapıyor musunuz?

İstanbul Anadolu Yakası Kadıköy Serasker Caddesi’nde. Bağdat Caddesi’nde bir güzellik merkezinde de haftanın belli günlerinde uygulama gerçekleştirmekteyim. Evlerinden çıkamayacak olan ve refleksoloji terapisi ihtiyacı olanlar için de kendi evlerinden seans uygulamaları gerçekleştirebiliyorum.

Eklemek istedikleriniz?

Sağlık en büyük zenginliğimiz. Kendisine değer veren insanlar yaşam tarzlarına refleksolojiyi dahil ederler ise sağlıklarına yatırım yapmış olacaklardır. Önyargılı olmadan lütfen bir kez dahi olsa tanışsınlar ve hissetsinler ki farkındalık oluşsun. Hepimizin buna ihtiyacı var.

Yakın dönem planlarınız?

Her eve nasıl bir psikolog gerekli ise bir refleksolog şarttır düşüncesi ile her aileye bir terapist yetiştirmek için eğitimleri hızlandırdım. Bana gelen  kişilerin mutlaka aile fertlerinden birisini (ilgi duyan) sisteme dahil ediyorum.

Hedefim takım çalışması yaparak hastane, huzurevi, vakıflar, okullarda ve yuvalarda refleksoloji hizmetini yaymak. Bu sayede iyileşmelere hız kazandırarak bu yöntemi sevdirmek. Toplumda bilinç oluşturmak için seminer ve paneller, uygulamalı seanslar düzenleyip daha çok kişiye ulaşmayı planlıyorum. Türkiye’de bir vakıf refleksoloji kliniği kurmak olabildiğince çok kişiye şifa vermek hedefindeyim.

Sevgi Öntürk

Eğitmen / Refleksoloji Terapisti

Adres: Osmanağa  Mah. Serasker Cd. No.41/1 Emek Apt. Kadıköy/İST

0216 349 95 00

0534 291 8054