Füsun Kuran: ”Amacımız Çocuğun Zihninden ‘İmkânsız’ Kavramını Silebilmek”

Füsun Kuran
Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye) CEO'su Füsun Kuran

Bir Dilek Tut (Make-A-Wish® Türkiye) CEO’su Füsun Kuran ile derneğin hikâyesi, dilek çocuklarının dileklerinin gerçekleştirilme süreci ve derneğin yeni projeleri hakkında konuştuk.

– Bir Dilek Tut (Make-A-Wish® Türkiye) derneğinin yolculuğunu bize anlatır mısınız?

1980 yılında Arizona’da yaşayan lösemi hastası Chris Grecious’ın Polis Olma hayalini yerine getirerek başlayan Make-A-Wish® Vakfı halen dünyanın en büyük dilek gerçekleştirme ağıdır. Hayati tehlikesi olan hastalıklarla mücadele eden çocuklara yönelik uluslararası bir oluşum olan vakıf 50 ülkede faaliyet gösteriyor. Her sene dünyada 30.000 çocuğun dileğini yerine getiren Make-A-Wish® Vakfı’nın bütün üyeleri aynı yöntemleri kullanarak kendi ülkelerindeki çocukların dileklerini yerine getiriyor.

Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye) 2000 yılından beri Türkiye’de faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’de kuruculuğunu Carole Hakko’nun üstlendiği Bir Dilek Tut Derneği hayati tehlike taşıyan bir hastalıkla mücadele eden 3– 18 yaş arası çocukların kalplerinde yaşattıkları dilekleri gerçekleştiriyor. 2009 senesinden beri de uluslararası Make-A-Wish® ağının bir parçasıdır.

Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye)
İrem & Meryem Uzerli

– ”Dilek Çocuğu” ne anlama gelmektedir?

Bir Dilek Tut/Make-A-Wish® Derneği olarak, 3-18 yaşları arasında, çocukluk çağı kanseri, organ yetmezliği, bağışıklık sisteminin çökmesi gibi zor ve travmatik tedavi süreçleri olan hastalıklar ile mücadele eden çocukların gerçekleşmesini imkansız olarak düşündükleri bir hayali gerçeğe döndürerek, çocuklarımıza ve ailelerine mutluluk ve hayata bağlanma gücü vermeyi hedefliyoruz. Çocuklarımız gerçekten çok zor ve uzun bir tedavi süreci geçiriyorlar ama doğru tedavi ve iyi moral desteği sağlanırsa iyileşip hayatlarına devam ediyorlar. Biz de çocuklarımıza sihirli ve mutlu anılar yaratarak moral sağlama cephesinde destek oluyoruz.

Uzmanlara göre iyileşme sürecinde yüksek moral ve umut en büyük destek. Araştırmalara göre, dileği yerine gelen çocukların yüzde 42’si arkadaşlarıyla daha sağlıklı ilişkiler kuruyor yüzde 72’sinin enerji seviyesi ve canlılığı artıyor, yüzde 64’sinin hayata tutunma arzusu artıyor ve yüzde 39’unun tedavi sebebiyle yaşadıkları fiziksel sıkıntılar azalıyor. Bu yüzden tedavi altındaki tüm çocukların dileklerinin yerine gelmesi çok kritik bir öneme sahip.

– Bir çocuğun dileğinin gerçeğe dönme süreci en başından itibaren nasıl ilerliyor?

Dilekler bize dilek ailelerimizin başvurusu ile başlıyor. Birçok hastanenin onkoloji departmanlarındaki doktorlarda bizi biliyor ve bu ailelerin bizimle iletişime geçmesini sağlıyor. Tedavi altında olan çocuğumuzun doktorundan gereken onaylar alındıktan sonra eğitimli gönüllülerimiz çocukları evlerinde ziyaret ederek kendilerinin imkânsız olarak düşündükleri hayalleri öğreniyor ve hem hayaller hem de aile ve çocuk hakkında detaylı notlar tutuyor. Bu notlar derneğimize geri gönderiliyor.  Biz de her çocuğumuz için apayrı bir dilek yolculuğu tasarlayıp çocuğumuzun hayallerini hiç unutamayacağı deneyimler yaşatarak yerine getiriyoruz.

Yıldız Tilbe ve Murat Boz dilek çocuklarıyla birlikte

– Bir çocuğun dileğini gerçekleştirebilmek ve yüzündeki o saf mutluluğa tanık olabilmek nasıl bir duygu?

Hayati tehlikesi olan hastalıklarla savaşan çocuklar; yaşamlarını çok uzun süre hastane odaları, hastalığın yan etkileri, ağır ilaçlar, ağrılar gibi travmatize birçok faktörle birlikte geçiriyorlar. Bu çocuklar ciddi anlamda ruhsal yorgunluk yaşayarak hayal kurmayı unutabiliyor, coşkusunu ve hayata karşı merakını yitirebiliyor. Tüm bunlar çocuğun iyileşme sürecini ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Amacımız; yaptığımız tüm süreçler ile çocuğa kaybettiği hayal gücünü tekrar kazandırabilmek, hayatında coşku ve umut yaratabilmek, “imkânsız” kavramını zihninden silebilmek. Bunu başardığınızda dilek çocuğu bu imkânsız dileğim gerçekleştiğine göre hastalığımı da yenebilirim diye düşünmeye başlıyor. Böylece onu hayata bağlıyorsunuz. Bu yüzden dilekleri gerçekleştiğinde onları yeniden mutlu görebilmek muazzam ve kelimelerle anlatılamayacak bir duydu.

– Sitenizde 20 yılda ”4100” dilek gerçekleştirildiği yazıyor. Bu çok büyük bir rakam. Her gerçekleşen dilek elbette müthiş bir hikâye ama sizin aralarında unutamadığınız bir tanesi var mı?

Her dilek sizin de belirttiğiniz gibi çok değerli. Beni bunlar arasında en çok etkileyenlerden biri Azra Ecrin’in dileğiydi. Azra 5 yaşında ve lösemi hastalığına sahip bir dilek çocuğumuz. Kendisinin en büyük hayali Elsa olmaktı. Çorum’dan İstanbul’a ailesi ile birlikte uçak yolculuğu ile geldiler. İlk kez uçağa bineceği için çok heyecanlıydı. İstanbul’da onun için planlananlardan habersizdi. Minik Azra Ecrin’i güzel bir araçla alandan aldık ve dinlenmesi için oteline yerleştirdik. Elsa olabileceğini tahmin etse de Disney’in gerçek karakterleri ile bir araya gelebileceğini asla düşünmemişti.

Disney’in Frozen2 filmi ile birlikte, gerçek Elsa, Anna ve Olaf Türkiye’ye gelmişti. Hayalini kurduğu ve olmak istediği karakteri karşısında görünce gözlerine inanamadı. Bu karakterlerle tanışmak çocuğumuzun gözlerinde kocaman mutluğa sebep oldu ve bu mutluluğa şahit olmak bizlerin gözlerini yaşarttı. Onlarla bol bol fotoğraf çektirdikten sonra Elsa, Azra’ya bir hediye paketi verdi. İçinde Elsa’nın yeni kostümü vardı. Azra’da artık minik bir Elsa olmuştu. Ondan nasıl selam verileceğini ve nasıl durulacağını da öğrenmişti. Azra Ecrin hem güzel bir Elsa olmuştu hem de onun için alınan birçok hediyesine kavuştu. Güzel bir günün ardından Azra kostümünü çıkartmak istemedi ve uçağa öyle binerek çok mutlu şekilde evine geri döndü.

– Dileklerin gerçekleşme sürecinde dernek bağışları ne kadar önemli? Bir Dilek Tut’a bağış yapmak isteyen biri ne yapmalı?

Dilek çocuklarımızın dileklerini 3 kategoride toplayabiliyoruz. Bunlar sahip olma, tanışma ve “gitmek istiyorum” dilekleri. Dileklerin büyük bir kısmını da bilgisayar, laptop, oyun konsolu gibi teknolojik bir ürün sahibi olmak ya da bir yatak odası sahip olmak oluşturuyor. Ayrıca dilek yolculuğu sadece ürünün hediye edilmesinden oluşmuyor. Çocuğumuza unutamayacağı bir gün tasarlamak gerekiyor. Tüm bunları gerçekleştirebilmek için de bağışlar çok kritik bir role sahip oluyor. Bunlar nakdi olabileceği gibi, ürün yardımı şeklinde de olabiliyor. Özellikle teknolojik ürün ve yatak odası destekleri dileklerimizin gerçekleşmesi için çok önemli.

Derneğimize bağış yapmak için birçok alternatif var. Öncelikle https://fonzip.com/birdilektut/bagis sayfasından bağışta bulunabilirler. Ayrıca Anneler Günü, Sevgililer Günü, 23 Nisan, Ramazan Bayramı ve doğum günü sertifikası gibi sertifikalarımızı bu sayfadan alıp istedikleri kişilere hediye edebilirler. Ayrıca bilgisayar, yatak odası vb. çocuklarımızın dileklerini içeren ürün yardımlarında da bulunabilirler.

Bir diğer önemli yardım türü ise doğum günü bağışı. Özellikle COVID-19 sürecinde bu bağışlarda ciddi bir artış gözlemliyoruz. Sosyal mesafenin korunması gereken şu dönemde bir araya gelip doğum günü yapmak yerine doğum gününüzü dilek çocuklarına bağışlayabiliyorsunuz. Bunun için https://fonzip.com/birdilektut/kampanya linkinden doğum günü kampanyası oluşturup, buradaki bağış linkini de arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Bu sene size gelecek hediyeleri bağış olarak dilek çocuklarına vermelerini istiyorsunuz.

En son Oggusto Genel Yayın Yönetmeni Özlem Güsar doğum gününü, bir çocuğun dileğini gerçekleştirmek hedefi ile başladığı doğum günü bağışında 8 çocuğumuzun dileğini gerçekleştirebilecek kadar fon toplamayı başardı. Böylece de derneğimiz tarihine de bir doğum günü ile en fazla bağış toplayan isim olarak geçmeyi başardı. Bu doğum günü bağış kampanyamızla küresel Make-A-Wish® ağında da dikkat çekmeyi başardık. Onlara da bu kampanyamızı anlattık.

Bunun yanında Vodafone İstanbul Maratonu gibi etkinliklerde Adım Adım oluşumu ile Hayata Bağlayan Dilekler için koşuyoruz. Bu tür önemli etkinliklerde hem bireyler hem de şirketler çeşitli dernekler adına bağış toplamak için koşuyorlar. Bu etkinliklerde hem birçok marka hem de birçok birey bizim adımıza koşarak bağışlar toplayabilirler. Geçmiş dönemlerde TAV, Pegasus, BP Castrol, Mondelez, Carl Zeiss, Boston Consulting, Chubb, NCR, Baxter gibi birçok önemli marka koşu ekipleri ile bize bu konuda destek verdiler.

– Dernek çalışmalarında gönüllülerinizin emeği de çok büyük. Bir Dilek Tut’ta gönüllü olmak isteyen biri nasıl bir yol izlemeli ve ne tarz çalışmalar yapıyorlar?

Derneğimizde birçok faaliyetimiz gönüllülerimiz sayesinde ilerliyor. Bu yüzden gönüllü desteği bizim için çok önemli. Herkes çok farklı şekilde gönüllü olarak bize destek verebilir. Bunun için web sitemiz www.birdilektut.org üzerinden gönüllü olma seçeneğini seçip Gönüllü Başvuru Formunu doldurmanız yeterli. Gönüllü faaliyet alanlarımızı 4 başlıkta topladık:

Dilek Alım Gönüllüsü: Bir Dilek Tut Derneğine başvuran dilek çocuklarının evine ve gerekirse hastaneye giderek hayalini öğrenir ve dilek yolculuğu süreci için bilgi edinir.

Dilek Gerçekleştirme Gönüllüsü: Dilek bekleme döneminde yapılan aktiviteleri ya da dilek gerçekleştirme günü için belirlenmiş olan programın organizasyon ve uygulanmasını sağlar, Bir Dilek Tut Derneğini temsil eder.

Hayalimi Paylaş Gönüllüsü: Lise veya Üniversite öğrencisiyseniz, okulunuzda kuracağınız Hayalimi Paylaş kulübü ile etkinlikler düzenleyip, yarattığınız kaynağı Bir Dilek Tut Derneğine bağışlayarak dilek çocuklarının hayallerini gerçekleştirebilirsiniz.

İdari Gönüllü: Ofis içerisinde yapılabilecek her türlü desteğe haftada en az 2-3 gün vakit ayırabilirim diyen kişiler.

– ”Wish Challenge” adlı bir projeniz var. Bu proje nedir? Daha önce hangi şirketlerle takım çalışması gerçekleştirdiniz?

Her bir dilek çocuğumuz bizim için çok ayrı ve çok özel; onların tedavilerine destek olacak şekilde dileklerini yerine getirmek için mutlaka ihtiyaç karşılamanın ötesine geçmemiz ve onlara unutamayacakları deneyimler yaşatmamız gerekiyor. Bu tür bir etki yaratacak dilekleri tasarlayabilmek için de şirketler ile Dilek Tasarım Atölyesi teması altında iş birliği yapıyoruz ve takım çalışması eğitimi veriyoruz.

Şirketin çalışanları, bizim moderatörlüğümüzde, yaratıcılıklarını ve kendi yaşamlarındaki ilişkilerini kullanarak, bir çocuğumuzun dileğini planlıyor ve belli bir günde de gerçekleştiriyorlar. Bunu yaparken kendilerinin ve ekip arkadaşlarının topluma ne kadar yararlı olabileceklerini görüyorlar ve en önemlisi, bu çok önemli amaca vesile olan şirketlerine saygıları ve sadakatleri kat kat artıyor.

Daha sonra da bu takım çalışması eğitimine katılanlar, tasarladıkları dilek gününü yerine getirmek için belirli bir gün kararlaştırıyor ve tasarladıkları dileği gerçekleştiriyorlar. Daha Önce Bayer, Cisco, Axa Sigorta, Mercedes Benz, Nike ve Pegasus havayolları gibi önemli şirketlerle Dilek Tasarım Atolyesi gerçekleştirdik. Örnek bir takım çalışmasını sizlerle paylaşmak isterim:

Make-A-Wish® ’in 40. Yıldönümüne özel olarak başlayan “Dilekler Sizin Gibi Yıldızları Arıyor” kampanyasından bize biraz bahsedebilir misiniz?

İlk dileğimizin gerçekleşmesinden bugüne 40 yıl geçti. Bunu da daha fazla dileği gerçekleştirmeye vesile kılmak için küresel çapta bir 40. Yıl kampanyasını hayata geçirdik. Make-A-Wish®, her yıl Dünya Dilek Günü olarak kutlanan 29 Nisan’da, “Dileklerin sizin gibi yıldızlara ihtiyacı var” kampanyasını hayata geçirdi. Bu yeni kampanya çocukların ve ailelerinin en çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda onların dileklerine yardımcı olan sıradan insanların ve kurumsal sponsorların ortak yıldız gücüne vurgu yapıyor. Müziklerini Coldplay’in yaptığı John Cena gibi ünlü isimlerin de destek verdiği kamu spotu ile start alan “Dilekler Sizin Gibi Yıldızları Arıyor” kampanyası bir yıl boyunca devam edecek.

Dilekler Sizin Gibi Yıldızlara İhtiyaç Duyar’ın özünü açıkça ve etkili bir şekilde anlatabilmek için 200’den fazla kişiden oluşan bir yapım ekibi çalıştı. Disney’in cömertliği sayesinde kamu spotu, New York, California’daki Golden Oak Ranch’teki sette gerçekleştirildi. Bu vesile ile Disney’in Make-A-Wish®’in en büyük destekçisi olduğunu da vurgulamak isterim. Dünyada gerçekleşen dileklerin yarıya yakını Disney’in yardımları ile gerçekleşiyor.

– Bir Dilek Tut Derneği’nin yakın zamanda hayata geçireceği yeni bir proje olacak mı?

Derneğimizin gündemindeki bir sonraki projemiz 21 Haziran’da kutlanacak olan Babalar Günü Sertifikası satışı olacak. Farklı görsellerde kız babaları ve erkek babaları için ve ayrıca dedeler ve olgun babalarımız içinde hazırladığımız, Babalar Günü sertifikalarımızın satışı ile dilek çocuklarımız için yeni kaynak yaratmayı hedefliyoruz. Daha önce hayata geçirdiğimiz sertifikalardan pozitif dönüşler aldık. Babalar Günü sertifikası ile de yeni dilekleri hayata geçirerek çocuklarımızı hayata bağlamak istiyoruz. Babalar Günü sertifikamızdan satın almak isteyen bağışçılarımız, www.birdilektut.org sitemize giriş yapıp Dilek Dükkanı’ndan sertifikalarımızdan satın alabilirler. Böylece yaptıkları bağışlarla hem babaları hem de dilek çocuklarını mutlu edebilirler.

 


 

Füsun Kuran’ın Kariyer Yolculuğu

İzmir Amerikan Koleji ve Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra iş hayatına Arthur Andersen’da denetimci olarak başladı. Kariyerinin devamında, 2001 yılında Stefanel’de Genel Müdür oldu. 2005’te Capital Dergisi “Başarıya Yürüyen En Genç Genel Müdür’’ ödülüne layık görüldü. 2013 yılında Brooks Brothers Genel Müdürü oldu. 2019 Ocak ayına dek Brooks Brothers ve Edwards markalarının olduğu RMK Classic’de CEO olarak görevini yürüttü. 2010-2012 ve 2014-2016 yıllarında iki dönem Tescilli Markalar Derneği (TMD) Başkanlığı yaptıktan sonra şu anda aynı dernekte başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Özel sektörde uzun bir geçirdikten sonra, buradaki deneyimlerini topluma fayda sağlayan derneklerde değerlendirmek istediğini belirten Füsun Kuran, özellikle RMK Classic zamanında Rahmi Koç’tan dernekçilik konusunda çok şey öğrendiğinin altını çiziyor. İki çocuk annesi olarak Bir Dilek Tut (Make-A-Wish® Türkiye) Derneği misyonundan da etkilenen Kuran, 2019 yılından beri Bir Dilek Tut CEO’su olarak özel sektördeki deneyimlerini zorunlu hastalıklarla mücadele eden dilek çocuklarımız için faydaya çevirmeye çalışıyor. Aynı zamanda, Marmara Üniversitesi İşletme ve Organizasyon bölümünde doktora çalışmasını sürdürüyor.